reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasiłek rodzinny a alimenty

Zasiłek rodzinny a alimenty

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że brak możliwości uzyskania zasiłku rodzinnego przez rodzica samotnie wychowującego dziecko, który otrzymuje alimenty na mocy ugody sądowej z drugim rodzicem, zamiast wyroku sądu, jest niekonstytucyjny. Zdaniem MPiPS, taki rodzic również ma prawo do zasiłku.

Pobierz bezpłatnego e-booka – Zasiłki rodzinne po zmianach

Chodzi o art. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym zasiłek rodzinny nie przysługuje w kilku sytuacjach; gdy dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim; dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej; osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie; pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko, a także gdy osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne od drugiego rodzica. W tym ostatnim przypadku wyjątkami są sytuacje, gdy np. rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje czy ojciec dziecka jest nieznany.

Zobacz: Zasiłek rodzinny a dochód utracony

Pismo RPO

RPO Irena Lipowicz podkreśla, że ustawodawca zatem określił, iż samotny rodzic ubiegający się o świadczenia rodzinne "jest bezwzględnie zobowiązany do uzyskania orzeczenia sądu w zakresie alimentów na rzecz dziecka". Zdaniem Lipowicz rygoryzm tak skonstruowanego przepisu powoduje, że żadne inne ustalenia rodziców dziecka w kwestii zobowiązania alimentacyjnego, np. zawarcie ugody, nie mogą być w ogóle brane pod uwagę przy rozstrzyganiu o uprawnieniu do świadczeń rodzinnych.

"Analiza przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazuje na nierówne traktowanie osób samotnie wychowujących dziecko w dostępie do zasiłku rodzinnego, gdyż wyłącza z kręgu osób uprawnionych do uzyskania świadczenia tych samotnych rodziców, którzy prawo dziecka do alimentów od drugiego rodzica dokumentują np. ugodą sadową, zamiast wyroku sądu, a jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej warunkującej prawo do świadczeń rodzinnych. W konsekwencji, w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, prowadzi to do naruszenia art. 2, art. 32 oraz art. 71 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - napisała Lipowicz w piśmie do ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Rzecznik dodaje, że celem zasiłku rodzinnego jest udzielenie rodzinie o niskich dochodach wsparcia poprzez częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Jej zdaniem, patrząc więc na prawo do zasiłku poprzez pryzmat celu, jakiemu ma on służyć, brak jest uzasadnienia do utrzymywania wyżej wspomnianej regulacji z ustawy o świadczeniach rodzinnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama