REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - czerwiec 2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony na czerwiec 2021 - do kiedy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony na czerwiec 2021 - do kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać także za czerwiec 2021 r. Do kiedy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - COVID

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego i szkoły z powodu COVID-19. W takiej sytuacji rodzice muszę zrezygnować z pracy, aby sprawować opiekę nad dzieckiem. Przepisy covidowe wprowadziły więc do polskiego systemu nowy zasiłek - dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w ZUS. Analogicznie ubezpieczeni w KRUS mogą pobierać z Kasy zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko w wieku do 8. roku życia. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne, w których przypadku wydłuża się możliwość ubiegania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy stosownie do rodzaju orzeczenia:

  1. orzeczenie o niepełnosprawności -  16 lat,
  2. orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - 18 lat,
  3. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - 24 lata.

Świadczenie to należy się również w przypadku braku możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez opiekuna dziennego lub nianię.

O zasiłek można ubiegać się także w razie ograniczonego funkcjonowania placówki, np. z powodu braku personelu wywołanego epidemią w przedszkolu funkcjonuje tylko jedna grupa przedszkolaków i brakuje miejsca dla dziecka.

Dodatkowy zasiłek wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku - przy stałych zarobkach będzie to 80% pensji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony - do kiedy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być przedłużany mocą rozporządzeń Rady Ministrów. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa covidowa (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) w art. 4 ust. 3 i art. 4A ust. 7. Na podstawie tych przepisów zasiłek był wielokrotnie przedłużany od marca 2020 r. - zwykle co 2 tygodnie. Nie wiadomo, do kiedy dokładnie zasiłek będzie obowiązywał w polskim porządku prawnym. Wciąż może być wydłużany przez rząd.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - czerwiec 2021

Wiadomo natomiast, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje obecnie do 6 czerwca 2021 r. Ostatnie przedłużenie obejmowało okres od 24 maja do 6 czerwca 2021 r. Podstawą są dwa rozporządzenia z dnia 20 maja 2021 r. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 maja 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 934) przedłuża świadczenie z ZUS.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 maja 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 933) przedłuża świadczenie z KRUS.

Dnia 1 czerwca 2021 r. pojawiły się kolejne projekty rozporządzeń przedłużające wskazane świadczenia do 25 czerwca 2021 r. To data zakończenia roku szkolnego. Więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 czerwca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - druk ZUS

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Wniosek o zasiłek to de facto druk o tytule "Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego". Pobierz druk ZUS. Można złożyć je bezpośrednio do ZUS lub do pracodawcy lub zleceniodawcy. Sprawdź, jak krok po kroku złożyć wniosek do ZUS: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1009)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1008)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA