REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe?

Wniosek o dodatkowe postojowe - jak złożyć?
Wniosek o dodatkowe postojowe - jak złożyć?

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dodatkowe postojowe (druk RSP-DD) można złożyć tylko elektronicznie na PUE ZUS. ZUS udostępnia instrukcję, jak zrobić to krok po kroku. Jak wypełnić i podpisać wniosek RSP-DD?

Wniosek o dodatkowe postojowe - jak złożyć?

Jak złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID -19 dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (RSP-DD)?

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe możesz złożyć, jeżeli otrzymałeś wypłatę świadczenia postojowego.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Jak utworzyć i wysłać wniosek RSP-DD?

  1. Zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS.
  2. Przejdź do zakładki [Płatnik].
  3. Z bocznego menu wybierz [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze].
  4. Kliknij przycisk [Utwórz nowy].
  5. Wniosek RSP-DD możesz wybrać z listy dostępnych dokumentów:

albo użyć filtra i wyszukać np. po nazwie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1.  Zaznacz wniosek i kliknij [Utwórz dokument].

  1. Wniosek możesz utworzyć także z menu [Usługi] – [Katalog usług]

Jak wypełnić wniosek RSP-DD:

  1. Wyświetli Ci się formularz do wypełnienia. Będzie częściowo wypełniony Twoimi danymi.  Z profilu PUE pobiorą się automatycznie Twoje dane identyfikacyjne oraz adres mailowy. Jeśli podałeś numer telefonu, on również pojawi się we wniosku.
     
  • zaznacz X  jeśli składasz wniosek

  • Możesz zaznaczyć tylko jedno z pól.
  • Wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe możesz złożyć, jeśli wcześniej otrzymałeś wypłatę świadczenia postojowego, zaznaczasz wtedy pole [Wniosek pierwszorazowy].
  • Pola  [Korekta  pierwszorazowego wniosku]  lub [Wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia] możesz zaznaczyć, jeśli wysłałeś wcześniej wniosek pierwszorazowy.
  • Jeśli wybrałeś [Korekta  pierwszorazowego wniosku z], musisz wskazać datę złożenia wniosku pierwszorazowego.
  • Nie możesz złożyć wniosku o kontynuację wypłaty świadczenia dodatkowego w tym samym miesiącu, w którym składasz wniosek RSP-DD pierwszy raz.
  • Podaj numer rachunku bankowego. Jeśli zgłaszałeś do ZUS numer rachunku bankowego i masz go w swoich danych na profilu PUE ZUS , możesz go wybrać z dostępnej listy

  • Wybierz z podpowiadanej listy rodzaj przeważającej działalności, w związku z którą ubiegasz
    się o pomoc

Podaj kod przeważającego rodzaju działalności w związku z którą ubiegasz się o pomoc.

  1. Po uzupełnieniu dokumentu kliknij przycisk [Sprawdź]. System podpowie Ci, czy uzupełniłeś wszystkie wymagane pola. Jeśli poprawnie wypełniłeś wniosek -- zapisz go. Następnie zamknij formularz.
  2. Przejdź do wysyłki dokumentu, wybierz przycisk [Wyślij].

Wyświetli się komunikat z oświadczeniem:

  

  1. Gdy zaakceptujesz to oświadczenie, wybierz sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS oraz wskaż podpis, którego chcesz użyć.

Odpowiedź na swój wniosek otrzymasz na swoje konto PUE lub pocztą w formie papierowej.

Jeżeli chcesz złożyć wniosek o świadczenie postojowe – wypełnij wniosek RSP-D. Jeśli chcesz złożyć wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres – wypełnij wniosek RSP-DK.

Jak podpisać wniosek RSP-DD?

  1. Wniosek możesz podpisać elektronicznie za pomocą:
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • podpisu zaufanego (PZ ePUAP),
  • podpisu osobistego (e-dowodu),
  • podpisu profilem PUE,  nie wymaga podawania żadnych dodatkowych danych – wystarczy, że jesteś zalogowany do swojego profilu na portalu PUE ZUS. 

Profil zaufany jest bezpłatny. Aby go uzyskać, złóż wniosek o profil na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Następnie potwierdź swoją tożsamość za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w placówce ZUS albo w urzędzie miasta lub gminy. Możesz też złożyć wniosek o tymczasowy profil zaufany na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Swoją tożsamość potwierdzisz za pośrednictwem wideo rozmowy z urzędnikiem. Uzyskasz w ten sposób profil, który będzie ważny przez 3 miesiące.

Kwalifikowany podpis elektroniczny wydają centra certyfikacji. To usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności certyfikatu.

Podpis osobisty (e-dowód) możesz uzyskać bezpłatnie. Gdy będziesz składać wniosek o nowy dowód osobisty, wskaż, że chcesz uzyskać taki podpis. Odpowiedni certyfikat  znajdzie się w e-dowodzie. Aby korzystać z podpisu osobistego, musisz mieć czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

REKLAMA

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

REKLAMA

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA