Umowa o zarządzanie PPK 2019 - termin, forma
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o zarządzanie i umowa o prowadzenie to kluczowe umowy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
REKLAMA
Umowa o zarządzanie PPK to umowa zawarta pomiędzy pracodawcą a instytucją finansową. Z kolei umowa o prowadzenie PPK to umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu na rzecz osób zatrudnionych.
Kto zawiera umowę o zarządzanie
Umowa o zarządzanie PPK zawierana jest pomiędzy podmiotem zatrudniającym a wybraną instytucją finansową. Wyboru instytucji finansowej, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, należy dokonać spośród zamieszczonych w ewidencji PPK oraz na portalu PPK:
- towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
- powszechne towarzystwo emerytalne,
- pracownicze towarzystwo emerytalne albo
- zakład ubezpieczeń.
Umowa o zarządzanie to umowa o wnoszenie wpłat albo ubezpieczenia.
Więcej o PPK przeczytasz w artykułach:
PPK 2019 - jak ustalić liczbę zatrudnionych
PPK 2019 - ile zapłaci pracownik, a ile pracodawca
PPK 2019 - jak dokonać potrąceń z wynagrodzenia po przystąpieniu do PPK
Wyboru instytucji finansowej należy dokonać w oparciu o ocenę proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Ponadto na uwadze należy mieć interes osób zatrudnionych.
Pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, jeśli zatrudnia co najmniej jedną osobę, w imieniu której zobowiązany jest zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
Wybór instytucji finansowej, pracodawca powinien skonsultować w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w danym zakładzie nie ma zakładowej organizacji związkowej to - w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym.
Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>
W przypadku braku porozumienia na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, wówczas pracodawca sam decyduje o wyborze instytucji finansowej.
Forma zawarcia umowy
Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku.
Elementy umowy o zarządzanie PPK
W umowie o zarządzanie PPK, powinny się znaleźć:
1) strony umowy,
2) nazwę funduszy zdefiniowanej daty, o których mowa w art. 38 lub art. 39, zarządzanych przez podmiot zarządzający instytucją finansową,
3) warunki i tryb zawierania przez podmiot zatrudniający umów o prowadzenie PPK,
4) warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty,
5) warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu,
6) wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający dla poszczególnych grup osób zatrudnionych,
7) sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat,
8) maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy,
9) warunki zmiany umowy,
10) warunki i okres wypowiedzenia umowy,
11) warunki dokonywania konwersji lub zamiany.
Sprawdź >>> Kalkulator PPK
Jeżeli umowa o zarządzanie PPK będzie zawierana z zakładem ubezpieczeń, to należy dołączyć do umowy regulamin lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Dodatkowo umowa o zarządzanie PPK z zakładem ubezpieczeń powinna określać:
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- wysokość składki ochronnej,
- brak możliwości potrącania kosztów ochrony ubezpieczeniowej ze środków funduszu zdefiniowanej daty będącego ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w przypadku niedokonywania wpłat lub zawieszenia dokonywania wpłat.
Termin zawarcia umowy
Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż 10 dni roboczych przed dniem, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat