REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK 2019 - jak ustalić liczbę zatrudnionych

Marta Borysiuk
PPK 2019 - jak ustalić liczbę zatrudnionych/ fot. Shutterstock
PPK 2019 - jak ustalić liczbę zatrudnionych/ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin utworzenia PPK zależy od liczby zatrudnionych. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek utworzenia PPK mają najwięksi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 250 osób.

Choć ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., to pracodawcy mają czas na przygotowanie się. PPK jest wprowadzane stopniowo. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek utworzenia PPK mają najwięksi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 250 osób.

REKLAMA

Autopromocja

Do limitu 250 zatrudnionych należy wliczyć pracowników oraz zleceniobiorców, jeżeli opłacane są za nich obowiązkowe składki emerytalno-rentowe. Stan ten należy liczyć na dzień 31 grudnia 2018 r.

Następnie obowiązek utworzenia PPK mają:

  • Firmy od 1 stycznia 2020 r. – zatrudnienie co najmniej 50 osób zatrudnionych będzie brane pod uwagę według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r.,
  • Firmy od 1 lipca 2020 r. – zatrudnienie co najmniej 20 osób zatrudnionych będzie brane pod uwagę według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r.,
  • Firmy od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty, w tym jednostki sektora finansów publicznych.

Co z osobami przebywającymi na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych, bezpłatnych? Kwestia ta budzi wiele wątpliwości i rozbieżne interpretacje. Zgodnie bowiem z literalnym brzmieniem ustawy o PPK nie powinno się wliczać tych osób do limitów stanu zatrudnienia. Natomiast Polski Fundusz Rozwoju, odpowiedzialny za wdrożenie PPK wydał swoje stanowisko, że osoby będące na urlopach rodzicielskich powinny być wliczane do stanu zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o zarządzanie i prowadzenie

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) przewiduje obowiązek zawierania dwóch rodzajów umów – umowy o zarządzanie PPK i umowa o prowadzenie PPK. Umowę o zarządzanie PPK mają obowiązek zawrzeć pracodawcy oraz zleceniodawcy. Umowa o zarządzanie PPK ma być zawierana między podmiotem zatrudniającym a wybraną instytucją finansową (usługodawcą).

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

Kolejnym krokiem podmiotu zatrudniającego, po wyborze i zawarciu z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK, jest zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca zawiera tę umowę w imieniu i na rzecz swoich zatrudnionych z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

Do kiedy należy zawrzeć umowę

PFR wydał interpretację o terminie zawierania umów i dokonywania wpłat do PPK, tj.:

- umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć do 25 października 2019 r.

- umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć do 12 listopada 2019 r.

Wysokość wpłat do PPK

Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Dodatkowo pracodawca może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Natomiast wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Dodatkowo uczestnik może zadeklarować wpłatę dodatkową do PPK, sfinansowaną z jego środków, w kwocie do 2% wynagrodzenia.

Więcej na ten temat przeczytasz -> PPK 2019 - ile zapłaci pracownik, a ile pracodawca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

Resort pracy: podpisano ważny dokument dot. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?

Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

REKLAMA

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA