Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Osoby uprawnione do dziedziczenia
Istnieje krąg osób, które w przypadku śmierci członka OFE mogą ubiegać się o wypłatę środków zgromadzonych w funduszu. Należą do nich:
REKLAMA
- mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
- osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
- spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
- najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).
Dodatkowe osoby dziedziczące środki z OFE
Członek OFE może wskazać, które osoby, oprócz spadkobierców prawnych, otrzymają w spadku po nim środki zgromadzone w OFE. Może dokonać tego już na etapie przystępowania do funduszu bądź później. Przewiduje się również możliwość zmiany decyzji bądź zupełnego odstąpienia od wcześniejszych postanowień w tym przedmiocie. Wzór decyzji zawiera umowa z OFE.
Czas dziedziczenia
Przejście na emeryturę powoduje ustanie prawa do dziedziczenia. Oznacza to, że w sytuacji przejścia przez osobę uprawnioną na emeryturę, nie ma możliwości dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE dotyczy okresu ich gromadzenia.
Procedura
Istotną informacją jest sposób dziedziczenia. Aby mogło dojść do dziedziczenia, należy powiadomić Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza funduszem emerytalnym zmarłego, o śmierci członka. Obowiązkowo dostarcza się również skrócony akt zgonu bądź poświadczoną kopię aktu zgonu.
Małżonek
Małżonek osoby zmarłej będącej członkiem OFE zajmuje pierwsze miejsce w kolejności do dziedziczenia. Jeśli między małżonkami w małżeństwie obowiązywała ustawowa wspólnota majątkowa, żyjący małżonek może liczyć na połowę środków zgromadzonych w OFE w trakcie obowiązywania wspomnianej wspólności. Małżonek, który dziedziczy po zmarłym otrzyma środki w drodze wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Problem może pojawić się w sytuacji braku przynależności małżonka do OFE. Taka osoba ma 2 miesiące od złożenia żądania o wypłatę środków po zmarłym na wskazanie nazwy funduszu, do którego ma nastąpić wypłata. Jeśli nazwa funduszu zostanie podana, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka osoby zmarłej i wypłaci na ten rachunek zgromadzone środki.
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE
Małżonek - dokumenty
Małżonek ubiegający się o przelew środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka w OFE, oprócz skróconego aktu zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia), przekazuje PTE następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
- potwierdzona kopia dokumentu tożsamości małżonka (dowód osobisty bądź paszport),
- oświadczenie o stosunkach majątkowych,
- dyspozycja wypłaty transferowej.
Były małżonek
Ważną informacją jest fakt dopuszczalności ubiegania się o środki zgromadzone w OFE przez byłego małżonka osoby zmarłej. Dotyczy to małżeństw, w których w czasie bycia członkiem OFE przez zmarłego małżonka do momentu np. rozwodu, separacji czy umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność małżeńską obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa. Były małżonek może wystąpić o przekazanie środków w ramach wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Musi w tym celu dostarczyć dokument potwierdzający podział majątku wspólnego między małżonkami. Na jego podstawie dokona się, jaka część środków zgromadzonych w OFE przypadnie byłemu małżonkowi.
Były małżonek – dokumenty
Były małżonek standardowo dostarcza skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia) oraz:
- skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
- dokument, który zniósł ustawową wspólność majątkową (np. prawomocny wyrok rozwodowy – oryginał bądź poświadczona kopia),
- dokument zawierający informacje o podziale środków zgromadzonych na rachunku osoby zmarłej (oryginał bądź poświadczona kopia),
- dokument tożsamości czyli dowód tożsamości lub paszport (poświadczona kopia),
- oświadczenie małżonka o stosunkach majątkowych,
- dyspozycja wypłaty transferowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat