Kategorie

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Emilia Panufnik
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?

Osoby uprawnione do dziedziczenia

Istnieje krąg osób, które w przypadku śmierci członka OFE mogą ubiegać się o wypłatę środków zgromadzonych w funduszu. Należą do nich:

 • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
 • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
 • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
 • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Zapisz się na nasz newsletter

Dodatkowe osoby dziedziczące środki z OFE

Członek OFE może wskazać, które osoby, oprócz spadkobierców prawnych, otrzymają w spadku po nim środki zgromadzone w OFE. Może dokonać tego już na etapie przystępowania do funduszu bądź później. Przewiduje się również możliwość zmiany decyzji bądź zupełnego odstąpienia od wcześniejszych postanowień w tym przedmiocie. Wzór decyzji zawiera umowa z OFE.

Czas dziedziczenia

Przejście na emeryturę powoduje ustanie prawa do dziedziczenia. Oznacza to, że w sytuacji przejścia przez osobę uprawnioną na emeryturę, nie ma możliwości dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE dotyczy okresu ich gromadzenia.

Procedura

Istotną informacją jest sposób dziedziczenia. Aby mogło dojść do dziedziczenia, należy powiadomić Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza funduszem emerytalnym zmarłego, o śmierci członka. Obowiązkowo dostarcza się również skrócony akt zgonu bądź poświadczoną kopię aktu zgonu.

Małżonek

Małżonek osoby zmarłej będącej członkiem OFE zajmuje pierwsze miejsce w kolejności do dziedziczenia. Jeśli między małżonkami w małżeństwie obowiązywała ustawowa wspólnota majątkowa, żyjący małżonek może liczyć na połowę środków zgromadzonych w OFE w trakcie obowiązywania wspomnianej wspólności. Małżonek, który dziedziczy po zmarłym otrzyma środki w drodze wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Problem może pojawić się w sytuacji braku przynależności małżonka do OFE. Taka osoba ma 2 miesiące od złożenia żądania o wypłatę środków po zmarłym na wskazanie nazwy funduszu, do którego ma nastąpić wypłata. Jeśli nazwa funduszu zostanie podana, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka osoby zmarłej i wypłaci na ten rachunek zgromadzone środki.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Małżonek - dokumenty

Małżonek ubiegający się o przelew środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka w OFE, oprócz skróconego aktu zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia), przekazuje PTE następujące dokumenty:

 • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • potwierdzona kopia dokumentu tożsamości małżonka (dowód osobisty bądź paszport),
 • oświadczenie o stosunkach majątkowych,
 • dyspozycja wypłaty transferowej.

Były małżonek

Ważną informacją jest fakt dopuszczalności ubiegania się o środki zgromadzone w OFE przez byłego małżonka osoby zmarłej. Dotyczy to małżeństw, w których w czasie bycia członkiem OFE przez zmarłego małżonka do momentu np. rozwodu, separacji czy umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność małżeńską obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa. Były małżonek może wystąpić o przekazanie środków w ramach wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Musi w tym celu dostarczyć dokument potwierdzający podział majątku wspólnego między małżonkami. Na jego podstawie dokona się, jaka część środków zgromadzonych w OFE przypadnie byłemu małżonkowi.

Były małżonek – dokumenty

Były małżonek standardowo dostarcza skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia) oraz:

 • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument, który zniósł ustawową wspólność majątkową (np. prawomocny wyrok rozwodowy – oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument zawierający informacje o podziale środków zgromadzonych na rachunku osoby zmarłej (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument tożsamości czyli dowód tożsamości lub paszport (poświadczona kopia),
 • oświadczenie małżonka o stosunkach majątkowych,
 • dyspozycja wypłaty transferowej.

Forum Kadry

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.