REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE. /Fot. Fotolia
Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz inne, dowolne osoby wskazane przez członka OFE. W jaki sposób dochodzi do dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka?

Osoby uprawnione do dziedziczenia

Istnieje krąg osób, które w przypadku śmierci członka OFE mogą ubiegać się o wypłatę środków zgromadzonych w funduszu. Należą do nich:

Autopromocja
 • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
 • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
 • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
 • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Zapisz się na nasz newsletter

Dodatkowe osoby dziedziczące środki z OFE

Członek OFE może wskazać, które osoby, oprócz spadkobierców prawnych, otrzymają w spadku po nim środki zgromadzone w OFE. Może dokonać tego już na etapie przystępowania do funduszu bądź później. Przewiduje się również możliwość zmiany decyzji bądź zupełnego odstąpienia od wcześniejszych postanowień w tym przedmiocie. Wzór decyzji zawiera umowa z OFE.

Czas dziedziczenia

Przejście na emeryturę powoduje ustanie prawa do dziedziczenia. Oznacza to, że w sytuacji przejścia przez osobę uprawnioną na emeryturę, nie ma możliwości dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE dotyczy okresu ich gromadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura

Istotną informacją jest sposób dziedziczenia. Aby mogło dojść do dziedziczenia, należy powiadomić Powszechne Towarzystwo Emerytalne, które zarządza funduszem emerytalnym zmarłego, o śmierci członka. Obowiązkowo dostarcza się również skrócony akt zgonu bądź poświadczoną kopię aktu zgonu.

Małżonek

Małżonek osoby zmarłej będącej członkiem OFE zajmuje pierwsze miejsce w kolejności do dziedziczenia. Jeśli między małżonkami w małżeństwie obowiązywała ustawowa wspólnota majątkowa, żyjący małżonek może liczyć na połowę środków zgromadzonych w OFE w trakcie obowiązywania wspomnianej wspólności. Małżonek, który dziedziczy po zmarłym otrzyma środki w drodze wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Problem może pojawić się w sytuacji braku przynależności małżonka do OFE. Taka osoba ma 2 miesiące od złożenia żądania o wypłatę środków po zmarłym na wskazanie nazwy funduszu, do którego ma nastąpić wypłata. Jeśli nazwa funduszu zostanie podana, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka osoby zmarłej i wypłaci na ten rachunek zgromadzone środki.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Małżonek - dokumenty

Małżonek ubiegający się o przelew środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka w OFE, oprócz skróconego aktu zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia), przekazuje PTE następujące dokumenty:

 • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • potwierdzona kopia dokumentu tożsamości małżonka (dowód osobisty bądź paszport),
 • oświadczenie o stosunkach majątkowych,
 • dyspozycja wypłaty transferowej.

Były małżonek

Ważną informacją jest fakt dopuszczalności ubiegania się o środki zgromadzone w OFE przez byłego małżonka osoby zmarłej. Dotyczy to małżeństw, w których w czasie bycia członkiem OFE przez zmarłego małżonka do momentu np. rozwodu, separacji czy umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność małżeńską obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa. Były małżonek może wystąpić o przekazanie środków w ramach wypłaty transferowej na rachunek w OFE. Musi w tym celu dostarczyć dokument potwierdzający podział majątku wspólnego między małżonkami. Na jego podstawie dokona się, jaka część środków zgromadzonych w OFE przypadnie byłemu małżonkowi.

Były małżonek – dokumenty

Były małżonek standardowo dostarcza skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia) oraz:

 • skrócony odpis aktu małżeństwa (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument, który zniósł ustawową wspólność majątkową (np. prawomocny wyrok rozwodowy – oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument zawierający informacje o podziale środków zgromadzonych na rachunku osoby zmarłej (oryginał bądź poświadczona kopia),
 • dokument tożsamości czyli dowód tożsamości lub paszport (poświadczona kopia),
 • oświadczenie małżonka o stosunkach majątkowych,
 • dyspozycja wypłaty transferowej.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA