REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie minimalne 2015

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2015. /fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę 2015. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r. najprawdopodobniej będzie wynosiło 1731 zł. Oznacza to wzrost o blisko 50 zł w stosunku do poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę podwyżkę z 2014 r., która wynosiła 80 zł, nie jest to duży wzrost. Czy jest szansa na wyższą płacę minimalną?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, która będzie obowiązywała w 2015 r. zostanie określona zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. i na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Autopromocja

Nowa kwota zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 r. Najprawdopodobniej od początku przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 1731 zł (50 zł więcej niż w 2014 roku, a 130 zł więcej niż w 2013 r.). Dla osób, które po raz pierwszy podejmują pracę minimalne wynagrodzenie zawsze jest niższe – wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie z tym w 2015 roku minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy będzie wynosiło 1384,80 zł (40,80 zł więcej niż w 2014 r. i 104, 80 zł więcej niż w 2013 roku).

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. wiąże się wzrost świadczeń dla pracowników i wzrost składek ubezpieczeniowych niektórych grup ubezpieczonych. Pracownicy zarabiający najniższą krajową otrzymają o 50 zł wyższe wynagrodzenie (1731 zł), a pracodawcy zapłacą więcej na ZUS oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Wyższe świadczenia dla pracownika

Wraz ze wzrostem minimalnej płacy pracownicy zarabiający najniższą krajową mogą liczyć na wyższe świadczenia związane z wykonywaną pracą oprócz wynagrodzenia zasadniczego wzrośnie również:

 • dodatek za pracę w porze nocnej,
 • odprawa z tytułu zwolnień grupowych,
 • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój,
 • odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację,
 • wynagrodzenie gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy,
 • minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego,
 • świadczenie pieniężne dla praktykanta,
 • kwota wolna od potrąceń.

Polecamy: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Procedura ustalania płacy minimalnej

Zgodnie z procedurą ustalania płacy minimalnej na kolejny rok kalendarzowy rząd ma obowiązek do 15 czerwca przedstawić komisji trójstronnej dane makroekonomiczne i swoją propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z tymi danymi w 2015 r. wzrost PKB będzie wynosił 3,8 proc., a inflacja 2,3 proc. Wyliczony na tej podstawie wzrost płacy minimalnej wynosi wspomniane 50 zł. Czy to oznacza, że wynagrodzenie minimalne w 2015 r. będzie wynosiło 1731 zł? Wysokość płacy minimalnej najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie. W ostatnich latach związkom nie udało się przekonać pozostałych stron w ramach komisji trójstronnej do podwyżki płacy minimalnej zaproponowanej przez rząd.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA