reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu

W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu

Zawieramy umowy ze zleceniobiorcami z terenu całego kraju. Czy na wypadek sporu w treści umowy zlecenia możemy wskazać konkretny sąd, który rozstrzygałby ewentualne spory? Czy w umowie zlecenia można ustalić obowiązek podjęcia próby polubownego rozstrzygnięcia sporu powstałego w związku z realizacją zlecenia przed wystąpieniem do sądu (zleceniobiorcy nie prowadzą działalności gospodarczej)?

Określona przez strony w umowie zlecenia właściwość wyłączna sądów do rozpoznawania ich spraw oznacza, że określona w ten sposób właściwość eliminuje każdą inną właściwość – ogólną lub przemienną (postanowienie Sądu Najwyższego z 29 listopada 1982 r., I CZ 98/82).

W celu umownego określenia właściwości sądu nie jest wymagane zawieranie odrębnej od umowy zlecenia umowy dotyczącej samej kwestii właściwości miejscowej sądu. Wystarczające jest umieszczenie w treści zlecenia odpowiedniego zapisu.

PRZYKŁAD

Zleceniodawca i zleceniobiorca wprowadzili do umowy zlecenia następujący zapis umowny: „Wszelkie spory wynikłe z niniejszej umowy będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla siedziby Zleceniodawcy”. Takie uregulowanie właściwości sądu w razie ewentualnego sporu dotyczącego wykonywania zlecenia jest prawidłowe.

Zapis dotyczący sądu musi mieć formę pisemną. W przypadkach gdy umowa zlecenia byłaby zawarta w formie ustnej (co chociażby ze względów dowodowych raczej należy odradzać) zapis dotyczący właściwości sądu musiałby mieć formę odrębnego od zlecenia porozumienia pisemnego między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.

Obowiązek podjęcia – przed wystąpieniem na drogę sądową – pisemnych prób wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań dotyczy postępowania w sprawach gospodarczych. Dotyczy to zatem sporów powstałych między przedsiębiorcami, zaś wskazani w pytaniu zleceniobiorcy nie wykonują zleceń w ramach swojej działalności gospodarczej.

Jednak w zakresie próby polubownego rozwiązania każdego sporu powstałego na tle umowy zlecenia umowa może przewidywać taki obowiązek. Powinna jednak przy tym wskazywać zasady, jakie powinny zostać w tym zakresie wypełnione. Przykładowo, może nakazywać przed wystąpieniem na drogę sądową obowiązek pisemnego poinformowania drugiej strony o wszystkich roszczeniach z żądaniem ich zaspokojenia. W bardziej skomplikowanych sytuacjach umowa zlecenia może nakazywać także określone postępowanie negocjacyjne przed złożeniem pozwu sądowego.

Podstawa prawna

  • art. 27, art. 30, art. 33, art. 34, art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama