reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych i agencji zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r.

Zmiany dotyczące pracowników tymczasowych i agencji zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej dotyczą także funkcjonowania agencji zatrudnienia. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcom i agencjom grożą wysokie kary.

Rozszerzenia ochrony procesowej

Pracownicy tymczasowych będą mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Wysokie kary za naruszanie przepisów

Poszerzony został katalog wykroczeń dotyczący nieprzestrzegania przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników. Chodzi tu zwłaszcza o nieprzestrzeganie przepisów dotyczących limitów pracy tymczasowej oraz powierzanie pracownikowi tymczasowemu pracy, która nie może być przez niego wykonywana. W takich sprawach inspektor pracy będzie oskarżycielem publicznym, a także będzie mógł nakładać grzywnę (do 2 tys., a w przypadku recydywy do 5 tys. złotych).

Natomiast sąd będzie mógł nakładać grzywnę na takim samym poziomie jaka została przewidziana w Kodeksie pracy, tj. od 1 tys. do 30 tys. zł.

Zmiany w przepisach dotyczących pracy tymczasowej dotyczą także funkcjonowania agencji zatrudnienia.

1. Wprowadzono dwa rodzaje agencji zatrudnienia:

  • świadczących usługi pracy tymczasowej
  • świadczących usługi: pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego.

Oba rodzaje agencji otrzymują odmienne certyfikaty.

2. Do świadczenia działalności w zakresie pracy tymczasowej zawsze będzie wymagane uzyskanie certyfikatu marszałka województwa (również w przypadku świadczenia pracy tymczasowej przez podmioty zagraniczne z UE/EOG).

3. Wprowadzono obowiązek certyfikacji usługi kierowania do pracy cudzoziemców do podmiotów działających na terytorium Polski oraz nowe zasady świadczenia tej usługi. Takie rozwiązanie ma zapobiec występującej patologii sprowadzania i zatrudniania cudzoziemców przez nielegalne agencje.

Agencje zatrudnienia obowiązane będą m.in. do:

  • zawierania z kierowanym do pracy cudzoziemcem pisemnej umowy,
  • informowania cudzoziemca oraz podmiotu, do którego kierowany jest cudzoziemiec do pracy np. o zasadach dotyczących pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce,
  • prowadzenia wykazu podmiotów, do których kierowani są cudzoziemcy,
  • prowadzeniu wykazu cudzoziemców kierowanych do pracy.

4. Rozszerzone zostają podstawy do wykreślenia z rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia dla podmiotów, które naruszyły ustawowe warunki prowadzenia agencji zatrudnienia i pomimo wyznaczenia terminu, nie usunęły tych naruszeń (np. dotyczących nieprzedstawienia informacji o działalności agencji zatrudnienia oraz przepisu dotyczącego posiadania lokalu, w którym są świadczone usługi).

5. Umożliwiono marszałkowi województwa sprawdzanie co kwartał z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych zaległości w odprowadzaniu przez agencje zatrudnienia świadczące pracę tymczasową składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

6. Przywrócono obowiązek posiadania przez agencję zatrudnienia lokalu przeznaczonego do świadczenia usług.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama