Rejestracja w urzędzie pracy krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj -> Zasiłek dla bezrobotnych w 2016 r.
REKLAMA
Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jak sprawnie uporać się z procedurą uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
Na początku, zanim przystąpisz do kompletowania dokumentów i kolejnych kroków związanych z rejestracja, upewnij się, że możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz sprawdź, który urząd pracy jest właściwym urzędem do rejestracji.
Staż z urzędu pracy krok po kroku
Dla kogo status bezrobotnego
Fakt, iż pozostajesz bez zatrudnienia, nie oznacza, że na pewno możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Istnieje szereg czynników, oprócz zatrudnienia, które wykluczają rejestrację. Wystarczy, że posiadasz większą nieruchomość rolną lub pobierasz świadczenia z opieki społecznej lub ZUS-u, aby urząd mógł Ci odmówić rejestracji. Szczegółowe informacje na temat warunków, które należy spełniać, aby móc zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna znajdziesz na stronie internetowej Zielonej Linii.
Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)
Właściwy urząd to…
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rejestracja ze statusem osoby bezrobotnej odbywa się ze względu na meldunek stały lub czasowy. Jeśli więc posiadasz meldunek stały w Krakowie, a obecnie przebywasz w Warszawie i tu chcesz skorzystać z pomocy urzędu pracy – musisz uzyskać przynajmniej meldunek na czas określony. Fakt, że wcześniej pracowałeś w tym mieście i tu odprowadzałeś podatki, nie umożliwi Ci rejestracji jako bezrobotny.
Osoby nieposiadające meldunku mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, na obszarze działania którego przebywają.
Dokumenty
Warunkiem uzyskania statusu jest przedstawienie kompletu dokumentów potwierdzających nie tylko miejsca zatrudnienia, ale również inne prace zarobkowe, a także dyplomy i świadectwa potwierdzające uzyskane kwalifikacje. Rejestrujący się powinien również udokumentować pobierane świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Właściciel nieruchomości rolnej przedstawia dokument potwierdzający jej wielkość oraz zaświadczenie z KRUS o podleganiu lub niepodleganiu ubezpieczeniu. Spis wszystkich dokumentów znajdziesz w serwisie Zielonej Linii.
Jak się zarejestrować?
Rejestracji możesz dokonać osobiście, stawiając się w godzinach obsługi w urzędzie pracy z wcześniej przygotowanymi dokumentami lub elektronicznie. Przed wizytą w urzędzie warto zarezerwować sobie wcześniej termin rejestracji, aby uniknąć oczekiwania w kolejce. Termin możesz zarezerwować za pośrednictwem portalu praca.gov.pl: –„Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”.
Jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub ePUAP, możesz zarejestrować się w urzędzie bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że po wypełnieniu ankiety wybierzesz opcję „Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy”. W kolejnych krokach będziesz zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zatrudnienia, wykształcenie, itd. oraz dołączyć skany wcześniej przygotowanych dokumentów.
Rejestracja w urzędzie pracy potwierdzana jest wystawioną przez urząd decyzją.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat