reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014/2015 roku?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2014/2015 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych podlega corocznie waloryzacji. Od 1 czerwca 2013 r. do końca maja 2014 r. wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosiła odpowiednio 823,60 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 646,70 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku. Od 1 czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. wynosi odpowiednio 831,10 zł i 652,60 zł.

Okresy zasiłkowe

Okresy pobierania zasiłku są limitowane, co oznacza, że prawo bezrobotnego do zasiłku wygasa po upływie wskazanego w ustawie okresu. Długość okresu zasiłkowego jest zróżnicowana m.in. w zależności od wysokości i stopy bezrobocia na obszarze działania PUP, na którym zamieszkiwał bezrobotny i wynosi od 6 do maksymalnie 12 miesięcy.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2014 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek przez okres 6 miesięcy otrzymają osoby bezrobotne zamieszkałe w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Natomiast zasiłek przez okres 12 miesięcy przysługuje bezrobotnym:

  • zamieszkałym w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
  • powyżej 50 roku życia oraz posiadającym jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
  • którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.

Zasiłki wypłaca się w okresach miesięcznych z dołu. Co ważne, jeżeli powiatowy urząd pracy z przyczyn niezależnych od osób pobierających zasiłek, nie wypłacił go w terminie – należą się odsetki ustawowe.

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Utrata prawa do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku zawsze, gdy traci, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, status bezrobotnego, w szczególności w przypadku niestawiennictwa w wyznaczonym terminie w PUP i nieusprawiedliwienia tego niestawiennictwa w ciągu 7 dni.

Rejestracja w urzędzie pracy

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 12.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych 2014. /Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama