reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Na jakich warunkach należy zatrudniać pracowników młodocianych

Przyjęcie do pracy pracowników młodocianych może być korzystne dla pracodawcy. Wiąże się jednak z licznymi obowiązkami. Pracownicy młodociani nie mogą też wykonywać wszystkich prac. Należy pamiętać, że naruszanie przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych jest wykroczeniem zagrożonym karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Czas pracy młodocianych

Pracowników młodocianych nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej obejmującej czas między godzinami 22.00 a 6.00 (w przypadku pracowników poniżej 16 lat oraz młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, i młodocianych nieposiadających kwalifikacji do odbycia przygotowania zawodowego – między godzinami 20.00 a 6.00). Pracodawca ma ponadto obowiązek zagwarantowania pracownikom młodocianym w każdej dobie nieprzerwanej przerwy od pracy (obejmującej porę nocną) w wymiarze 14 godzin oraz w każdym tygodniu nieprzerwanego odpoczynku trwającego co najmniej 48 godzin obejmującego niedzielę (art. 203 Kodeksu pracy). Pracodawca nie ma również prawa stosowania wobec tych pracowników szczególnych systemów czasu pracy uzasadniających przekroczenia dobowych norm czasu pracy.

WAŻNE!

Młodocianego pracownika nie można zatrudniać w niedzielę, w godzinach nadliczbowych i w nocy.

Czas pracy młodocianych jest również ograniczony. W przypadku pracowników w wieku do 16 lat czas pracy nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin na dobę. Dodatkowo do tego czasu wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych młodocianego bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy (art. 202 § 1–3 Kodeksu pracy). Do młodocianych pracowników znajduje zastosowanie, wynikający z zasad ogólnych, przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Tygodniowe normy czasu pracy wynoszą zatem 30 godzin dla pracowników w wieku poniżej 16 lat i 40 godzin dla tych, którzy przekroczyli ten wiek.

Na pracodawcy ciąży ponadto obowiązek wprowadzenia przerwy w pracy trwającej nieprzerwanie 30 minut, wliczanej do czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny (art. 202 § 31 Kodeksu pracy), podczas gdy w przypadku pracowników dorosłych jest to przerwa 15-minutowa, gdy dobowy czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Czas nauki młodocianego należy wliczać do czasu pracy niezależnie od tego, czy młodociany odbywa naukę w godzinach pracy czy poza nimi.

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Młodociany z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a z upływem roku nabywa prawo do 26 dni urlopu. W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, jego urlop wynosi 20 dni roboczych, pod warunkiem że prawo do urlopu uzyskał on przed ukończeniem 18 lat (art. 205 § 1–2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik młodociany od 1 września 2011 r. zaczął swoją pierwszą pracę w celu przygotowania zawodowego, natomiast 18 lat ukończył 25 lipca br., czyli po przepracowaniu 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, a przed upływem roku pierwszej pracy. W takim przypadku przysługują mu w tym roku kalendarzowym 32 dni urlopu wypoczynkowego. Po przepracowaniu pół roku pracownik nabył prawo do 12 dni urlopu i następnie po przepracowaniu roku, tj. 31 sierpnia nabędzie prawo do kolejnych 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca w pewnych przypadkach jest związany wnioskiem o urlop młodocianego. Dzieje się tak wtedy, gdy młodociany domaga się udzielenia urlopu w okresie ferii szkolnych (letnich lub zimowych). Młodociany musi jednak uczęszczać w tej sytuacji do szkoły, w której są przewidziane ferie szkolne. Pracodawca ma ponadto możliwość udzielenia zaliczkowego urlopu młodocianemu pracownikowi, który przed rozpoczęciem ferii szkolnych nie zdążył nabyć do niego prawa (art. 205 § 3 Kodeksu pracy). Regułą jest bowiem to, że młodociani zaczynający we wrześniu pracę w celu przygotowania zawodowego nie zdążą nabyć prawa do pierwszego urlopu przed feriami zimowymi ani prawa do urlopu w zwiększonym wymiarze przed feriami letnimi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama