REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na pracę sezonową a inna praca cudzoziemca

Subskrybuj nas na Youtube
Zezwolenie na pracę sezonową a inna praca cudzoziemca
Zezwolenie na pracę sezonową a inna praca cudzoziemca
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na pracę sezonową - czy cudzoziemiec może podjąć inną pracę niż wynikającą z zezwolenia? Kiedy można zmienić pracodawcę? Jakie są przepisy prawa dotyczące zezwolenia na pracę sezonową w czasie pandemii COVID-19?

Czy cudzoziemiec może podjąć inną pracę niż wynikającą z zezwolenia?

Pan Poseł Robert Telus dnia 4 marca 2021 r. zgłosił interpelację nr 20754 do ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie wydawania zezwoleń na pracę sezonową:

REKLAMA

Autopromocja

"[...] Coraz większa grupa polskich rolników z uwagi na brak rodzimych pracowników decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców, przede wszystkim z Ukrainy. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrasta przed sezonem zbiorów owoców i warzyw i w tym czasie jest szczególnie istotne dla prawidłowego pozyskania płodów rolnych. Zezwolenie na pracę sezonową, o które wnioskuje pracodawca, uprawnia cudzoziemca do polskiego rynku pracy, niestety z informacji jakie uzyskałem od rolników zezwolenie to nie jest powiązane z pracodawcą, który o nie występował. Biorąc pod uwagę sytuację, w której zagraniczni pracownicy pozyskują zezwolenie i podejmują na jego podstawie pracę u dowolnego pracodawcy może zachodzić uzasadnione podejrzenie niewłaściwego rozdysponowania a nawet handlu zezwoleń przez pośredników organizujących transport jak również pracowników z zagranicy.

W związku z powyższym zwracam się z pytaniem a jednocześnie z prośbą o odpowiedź:

  • Czy cudzoziemiec może podjąć prace w innym charakterze niż wynika to z zezwolenia?
  • Czy były prowadzone kontrole w tym zakresie, a jeśli tak, to jakie są jej wyniki?
  • Czy ministerstwo zamierza podjąć prace mające na celu zmianę prawa w zakresie wyeliminowania nieuczciwego procederu?"

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Kiedy można zmienić pracodawcę z zezwolenia?

W odpowiedzi na interpelację poselską pana Posła Roberta Telusa, wyjaśnienia złożyła Sekretarz Stanu Iwona Michałek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przepisów art. 88r ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2020 r. poz. 1409, z późn. zm.) w treści zezwolenia na pracę sezonową określa się m.in. podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę na rzecz tego podmiotu. W praktyce oznacza to, że cudzoziemiec może podjąć pracę tylko u podmiotu, który jest określony w zezwoleniu. Jednocześnie przepisy powołanej ustawy nie wykluczają możliwości zmiany pracodawcy lub wykonywania pracy jednocześnie na rzecz kilku podmiotów. Warunkiem jest uzyskanie odrębnego zezwolenia lub przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową przez nowy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Ustawa nie zawiera rozwiązań, które „przywiązywałyby” cudzoziemca do określonego pracodawcy, uzależniając jego legalny pobyt i pracę od współpracy z jednym podmiotem. Takie rozwiązanie mogłoby prowadzić do nadużyć i wyzysku pracownika, który z zasady jest stroną słabszą w relacji z podmiotem powierzającym pracę.

Na gruncie przepisów art. 88u ust. 1 powołanej ustawy dopuszczalna jest sytuacja, gdy cudzoziemiec, który wjechał na terytorium RP w celu wykonywania pracy sezonowej podejmuje pracę u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy niż ten, który pierwotnie uzyskał dla niego zezwolenie. Aby powierzyć pracę cudzoziemcowi nowy podmiot ma obowiązek uzyskać przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową.

Zezwolenie na pracę sezonową w czasie pandemii COVID-19

Jednocześnie uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.), zwana dalej „ustawą o COVID-19” zawiera rozwiązania szczególne mające na celu m.in. ułatwienie podejmowania pracy sezonowej przez cudzoziemców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii. Według art. 15z7 ustawy o COVID-19, w sektorach, w których zasadniczo wymagane są zezwolenia na pracę sezonową, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 30 dni po ich odwołaniu nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemca, który posiadał zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, ważne przynajmniej 1 dzień w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

REKLAMA

Taka konstrukcja przepisu oznacza brak obowiązku uzyskania zezwolenia / przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową w przypadku cudzoziemca, który miał uprawnienia do wykonywania pracy na terytorium RP w okresie zagrożenia epidemicznego lub epidemii w związku z posiadaniem zezwolenia na pracę (także zezwolenia na pracę sezonową) lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Po spełnieniu warunków pozwala to cudzoziemcowi na podjęcie pracy u dowolnego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy sezonowej.

Powołane przepisy zostały wprowadzone w związku z sygnałami środowisk rolniczych, które obawiały się, że ze względu na utrudnienia wprowadzone w okresie epidemii (np. okres kwarantanny) znacznie zmniejszy się liczba cudzoziemców, którzy przyjadą do Polski w celu wykonywania pracy sezonowej. Nowe rozwiązanie miało ułatwić pozyskiwanie pracowników sezonowych podmiotom, które zamierzają kontynuować współpracę z cudzoziemcem posiadającym zezwolenie na pracę sezonową, ważne w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii lub chcą pozyskać do pracy sezonowej cudzoziemców przebywających legalnie na terenie RP w okresie pandemii.

Zważywszy, że zarówno przepisy ustawy o promocji (…) jak i ustawy o Covid-19 dopuszczają możliwość zmiany pracodawcy powierzającego pracę sezonową, kwestia ta nie była przedmiotem kontroli kompetentnych instytucji kontrolnych. Jednocześnie uprzejmie informuję, że Ministerstwo nie rozważa możliwości ograniczenia prawa cudzoziemca do zmiany pracodawcy powierzającego pracę sezonową, m.in. ze względu na wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego, której postanowienia zostały wdrożone przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Handel zezwoleniami przez nieuczciwych pośredników

Odnosząc się do problematyki handlu zezwoleniami przez nieuczciwych pośredników / kierowców, należy podkreślić, że są to działania nielegalne. Mogą one podlegać sankcjom m.in. na podstawie art. 120 ust 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (żądanie korzyści majątkowej w zamian za uzyskanie zezwolenia), czy art. 121 tej ustawy (prowadzenie pośrednictwa pracy bez wpisu do krajowego rejestru agencji zatrudnienia). Czynności kontrolne w tych sprawach prowadzone są m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy i są publikowane w corocznych sprawozdaniach PIP. Mam nadzieję, że przedstawione powyżej informacje i wyjaśnienia Pan Poseł uzna za satysfakcjonujące.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA