REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego/fot. Shutterstock
Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego/fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby skazane mogą być zatrudniane tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Dla pracodawców zatrudnienie osoby skazanej to wiele korzyści.

W ciągu niespełna 2 lat zatrudnienie skazanych zwiększyło się o prawie 12 tysięcy osadzonych, a wskaźnik powszechności zatrudnienia przekroczył 52 proc. Obecnie pracuje ponad 35,5 tys. osób pozbawionych wolności. Jak podaje służba więzienna, skazani wykonują swoje obowiązki prawidłowo, często z dużym zaangażowaniem.

REKLAMA

Autopromocja

Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego

Skazani mogą być zatrudniani tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. W celu rekrutacji osadzonego należy wysłać zapytanie ofertowe do jednostki penitencjarnej położonej w obszarze wykonywania pracy, podając podstawowe dane firmy; zakres, czas i miejsce pracy oraz liczbę pracowników. Można również skontaktować się z właściwym specjalistą we właściwym Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Zasady wynagradzania za pracę

Skazanego można zatrudnić odpłatnie lub nie. Prace na cele społeczne na rzecz samorządu terytorialnego; podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim; państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych; spółek prawa handlowego z wyłączeniem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu lub województwa w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie wykonywane są nieodpłatnie.

W przypadku zatrudnienia odpłatnego przysługujące wynagrodzenie w pełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy lub wykonaniu pełnej miesięcznej normy pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla pracodawcy

Zatrudniający osoby skazane zwolnieni są z obowiązku zawierania indywidualnych umów o zatrudnieniu skazanych - dokumentację osobową zakłada i prowadzi administracja zakładu karnego. Wynagrodzenie wpłaca się tylko za pracę wykonaną, co oznacza, że wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin. Za zatrudnionego nie ma obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej, wypłacania zasiłku chorobowego za okres choroby skazanego.

Pracodawca można otrzymać dofinansowanie działań w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności: pożyczki bądź dotacji na ten cel, a także zwrot częściowo poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem osób pozbawionych wolności w formie ryczałtu 35 proc. wartości wynagrodzenia.

Źródło:

- Kodeks karny wykonawczy

- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Nowe kody tytułu ubezpieczenia do dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczania składek

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające nowe kody tytułu ubezpieczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy: Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA