Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu niespełna 2 lat zatrudnienie skazanych zwiększyło się o prawie 12 tysięcy osadzonych, a wskaźnik powszechności zatrudnienia przekroczył 52 proc. Obecnie pracuje ponad 35,5 tys. osób pozbawionych wolności. Jak podaje służba więzienna, skazani wykonują swoje obowiązki prawidłowo, często z dużym zaangażowaniem.
REKLAMA
Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego
Skazani mogą być zatrudniani tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. W celu rekrutacji osadzonego należy wysłać zapytanie ofertowe do jednostki penitencjarnej położonej w obszarze wykonywania pracy, podając podstawowe dane firmy; zakres, czas i miejsce pracy oraz liczbę pracowników. Można również skontaktować się z właściwym specjalistą we właściwym Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia
Zasady wynagradzania za pracę
Skazanego można zatrudnić odpłatnie lub nie. Prace na cele społeczne na rzecz samorządu terytorialnego; podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim; państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych; spółek prawa handlowego z wyłączeniem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu lub województwa w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie wykonywane są nieodpłatnie.
W przypadku zatrudnienia odpłatnego przysługujące wynagrodzenie w pełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę przy przepracowaniu pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy lub wykonaniu pełnej miesięcznej normy pracy.
Korzyści dla pracodawcy
Zatrudniający osoby skazane zwolnieni są z obowiązku zawierania indywidualnych umów o zatrudnieniu skazanych - dokumentację osobową zakłada i prowadzi administracja zakładu karnego. Wynagrodzenie wpłaca się tylko za pracę wykonaną, co oznacza, że wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin. Za zatrudnionego nie ma obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej, wypłacania zasiłku chorobowego za okres choroby skazanego.
Pracodawca można otrzymać dofinansowanie działań w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności: pożyczki bądź dotacji na ten cel, a także zwrot częściowo poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem osób pozbawionych wolności w formie ryczałtu 35 proc. wartości wynagrodzenia.
Źródło:
- Kodeks karny wykonawczy
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat