Kategorie

Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r.

Magdalena Sybilska-Bonicka
Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r./fot. Shutterstock
Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r./fot. Shutterstock
Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu, brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy - to niektóre ze zmian, które weszły w życie 7 września 2019 r.

We wzorze świadectwa pracy została zmieniona treść pouczenia o możliwości jego sprostowania. Zmiana polega na wskazaniu nowych terminów, w jakich można wystąpić o korektę świadectwa pracy do pracodawcy i następnie do sądu pracy. Terminy te zostały wydłużone z 7 do 14 dni. Zrezygnowano również z obowiązku wskazywania w pouczeniu konkretnego sądu pracy właściwego do rozpatrzenia żądania pracownika o sprostowanie świadectwa pracy.

Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. W związku z nimi konieczne było również dostosowanie rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy do nowych regulacji. Zostały one wprowadzone rozporządzeniem z 30 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, które weszło w życie 7 września 2019 r.

Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu

Pracodawca ma obowiązek zamieszczania w świadectwie pracy pouczenia dla pracowników. W pouczeniu tym należy wskazać pracownikowi możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Jest to uprawnienie pracownika w razie wystąpienia w świadectwie pracy błędów, braku niezbędnych informacji czy niezgodności świadectwa pracy ze stanem faktycznym. Dotychczas osoba kończąca zatrudnienie miała możliwość złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa. Obecnie termin ten został wydłużony do 14 dni. Wydłużono także czas, w jakim pracownik, któremu pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy, ma możliwość zwrócenia się do sądu pracy z żądaniem sprostowania tego dokumentu. Dotychczas było to 7 dni od dnia zawiadomienia pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy, a obecnie jest to 14 dni. Jako zupełnie nowy element w pouczeniu pojawiła się informacja o możliwości wystąpienia przez pracownika do sądu pracy także w sytuacji, kiedy pracodawca w ogóle go nie zawiadomił o odmowie sprostowania świadectwa pracy (załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy

W zmodyfikowanym wzorze świadectwa pracy w treści pouczenia usunięto konieczność wpisywania szczegółowych danych dotyczących właściwości sądu pracy, który może dokonać jego sprostowania. Oznacza to, że obecnie wystarczającą informacją jest wskazanie, iż pracownik może złożyć żądanie o sprostowanie świadectwa pracy do sądu pracy. Nie ma już konieczności wskazywania właściwego sądu.

Zmiana danych pracodawcy

Pracodawca w nagłówku świadectwa pracy ma obowiązek wskazania swoich danych. Oprócz swojej nazwy własnej lub imienia i nazwiska (jeśli jest osobą fizyczną) oraz siedziby lub adresu zamieszkania dotychczas należało także podać REGON-PKD. W zmodyfikowanym wzorze wprowadzono natomiast możliwość podania numeru NIP lub numeru REGON-PKD pracodawcy.

Po zmianie przepisów dotyczących wzoru świadectwa pracy od 7 września 2019 r. pracodawca może zdecydować, czy podaje w nagłówku świadectwa pracy swój numer NIP czy numer REGON-PKD.

Brak kodu QR we wzorze świadectwa pracy

W zmodyfikowanym wzorze świadectwa pracy nie został natomiast zamieszczony kod QR, czyli fotokod umieszczany na każdej stronie świadectwa pracy. Przy użyciu odpowiedniej aplikacji miał on ułatwić dostęp do tego dokumentu osobom z problemami ze wzrokiem. Obowiązek wprowadzenia kodu QR do świadectw pracy, w górnym prawnym rogu, przewidywał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Jednak w ostatecznej jego wersji, która weszła w życie 7 września 2019 r., nie został uwzględniony.

Pozostałe zmiany w rozporządzeniu

W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy dokonano także innych zmian, które mają charakter porządkowy. Dostosowują treść rozporządzenia do przepisów Kodeksu pracy oraz rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Przewidziana dawniej w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy możliwość wydania tego dokumentu innej niż pracownik osobie jest obecnie ujęta w Kodeksie pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Zatem w ramach aktualizacji usunięto tą regulację z rozporządzenia, a pozostawiono tylko wytyczne co do formy upoważnienia, które powinno mieć postać papierową lub elektroniczną. Z rozporządzenia w sprawie świadectw pracy usunięto także zasady dotyczące terminów wydania świadectwa pracy, które obecnie również znajdują się w Kodeksie pracy. Usunięto też wytyczne co do sposobu przechowywania świadectwa pracy w aktach osobowych oraz sposobu wydawania jego kopii. Wynika to z uregulowania tych kwestii w § 18 rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej. Doprecyzowano także przepis regulujący kwestię niszczenia świadectwa pracy, usuwanego z akt osobowych pracownika (np. w sytuacji kiedy świadectwo było wydane z błędem i należy je wymienić). Dotychczas w takim przypadku świadectwo pracy należało zniszczyć. Nowa regulacja wyraźnie nakazuje w takiej sytuacji zniszczenie świadectwa pracy, jednak należy tego dokonać w sposób uniemożliwiający odtworzenie jego treści.

Podstawa prawna

§ 1 - 2 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1709

§ 3 pkt 3 lit. d, § 18 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2369

art. 97 § 1, § 21, art. 971 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?