REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r.

Magdalena Sybilska-Bonicka
Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r./fot. Shutterstock
Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r./fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu, brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy - to niektóre ze zmian, które weszły w życie 7 września 2019 r.

We wzorze świadectwa pracy została zmieniona treść pouczenia o możliwości jego sprostowania. Zmiana polega na wskazaniu nowych terminów, w jakich można wystąpić o korektę świadectwa pracy do pracodawcy i następnie do sądu pracy. Terminy te zostały wydłużone z 7 do 14 dni. Zrezygnowano również z obowiązku wskazywania w pouczeniu konkretnego sądu pracy właściwego do rozpatrzenia żądania pracownika o sprostowanie świadectwa pracy.

Autopromocja

Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. W związku z nimi konieczne było również dostosowanie rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy do nowych regulacji. Zostały one wprowadzone rozporządzeniem z 30 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, które weszło w życie 7 września 2019 r.

Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu

Pracodawca ma obowiązek zamieszczania w świadectwie pracy pouczenia dla pracowników. W pouczeniu tym należy wskazać pracownikowi możliwość wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Jest to uprawnienie pracownika w razie wystąpienia w świadectwie pracy błędów, braku niezbędnych informacji czy niezgodności świadectwa pracy ze stanem faktycznym. Dotychczas osoba kończąca zatrudnienie miała możliwość złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa. Obecnie termin ten został wydłużony do 14 dni. Wydłużono także czas, w jakim pracownik, któremu pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy, ma możliwość zwrócenia się do sądu pracy z żądaniem sprostowania tego dokumentu. Dotychczas było to 7 dni od dnia zawiadomienia pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy, a obecnie jest to 14 dni. Jako zupełnie nowy element w pouczeniu pojawiła się informacja o możliwości wystąpienia przez pracownika do sądu pracy także w sytuacji, kiedy pracodawca w ogóle go nie zawiadomił o odmowie sprostowania świadectwa pracy (załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy

W zmodyfikowanym wzorze świadectwa pracy w treści pouczenia usunięto konieczność wpisywania szczegółowych danych dotyczących właściwości sądu pracy, który może dokonać jego sprostowania. Oznacza to, że obecnie wystarczającą informacją jest wskazanie, iż pracownik może złożyć żądanie o sprostowanie świadectwa pracy do sądu pracy. Nie ma już konieczności wskazywania właściwego sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana danych pracodawcy

Pracodawca w nagłówku świadectwa pracy ma obowiązek wskazania swoich danych. Oprócz swojej nazwy własnej lub imienia i nazwiska (jeśli jest osobą fizyczną) oraz siedziby lub adresu zamieszkania dotychczas należało także podać REGON-PKD. W zmodyfikowanym wzorze wprowadzono natomiast możliwość podania numeru NIP lub numeru REGON-PKD pracodawcy.

Po zmianie przepisów dotyczących wzoru świadectwa pracy od 7 września 2019 r. pracodawca może zdecydować, czy podaje w nagłówku świadectwa pracy swój numer NIP czy numer REGON-PKD.

Brak kodu QR we wzorze świadectwa pracy

W zmodyfikowanym wzorze świadectwa pracy nie został natomiast zamieszczony kod QR, czyli fotokod umieszczany na każdej stronie świadectwa pracy. Przy użyciu odpowiedniej aplikacji miał on ułatwić dostęp do tego dokumentu osobom z problemami ze wzrokiem. Obowiązek wprowadzenia kodu QR do świadectw pracy, w górnym prawnym rogu, przewidywał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Jednak w ostatecznej jego wersji, która weszła w życie 7 września 2019 r., nie został uwzględniony.

Pozostałe zmiany w rozporządzeniu

W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy dokonano także innych zmian, które mają charakter porządkowy. Dostosowują treść rozporządzenia do przepisów Kodeksu pracy oraz rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Przewidziana dawniej w rozporządzeniu w sprawie świadectwa pracy możliwość wydania tego dokumentu innej niż pracownik osobie jest obecnie ujęta w Kodeksie pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Zatem w ramach aktualizacji usunięto tą regulację z rozporządzenia, a pozostawiono tylko wytyczne co do formy upoważnienia, które powinno mieć postać papierową lub elektroniczną. Z rozporządzenia w sprawie świadectw pracy usunięto także zasady dotyczące terminów wydania świadectwa pracy, które obecnie również znajdują się w Kodeksie pracy. Usunięto też wytyczne co do sposobu przechowywania świadectwa pracy w aktach osobowych oraz sposobu wydawania jego kopii. Wynika to z uregulowania tych kwestii w § 18 rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej. Doprecyzowano także przepis regulujący kwestię niszczenia świadectwa pracy, usuwanego z akt osobowych pracownika (np. w sytuacji kiedy świadectwo było wydane z błędem i należy je wymienić). Dotychczas w takim przypadku świadectwo pracy należało zniszczyć. Nowa regulacja wyraźnie nakazuje w takiej sytuacji zniszczenie świadectwa pracy, jednak należy tego dokonać w sposób uniemożliwiający odtworzenie jego treści.

Podstawa prawna

§ 1 - 2 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 sierpnia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1709

§ 3 pkt 3 lit. d, § 18 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2369

art. 97 § 1, § 21, art. 971 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA