REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 lutego 2025 r. zmiany w czasie pracy. Wigilia wolna od pracy [Ustawa]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
24 grudnia 2024 czy wolne dzień wolny od pracy projekt ustawy dodatkowy dzień wolny wigilia bożego narodzenia
Wigilia wolna od pracy 2025 - 24 grudnia jako nowy dzień wolny od pracy od 1 lutego 2025 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 lutego 2025 r. weszły w życie istotne zmiany w czasie pracy. Wigilia 2025 będzie wolna od pracy. Projekt nowelizujący ustawę o dniach wolnych od pracy dodał 14. dzień wolny - 24 grudnia. Poparcie dla wolnej Wigilii Bożego Narodzenia wyraził m.in. Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki czy Minister Rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
rozwiń >

Wigilia wolna od pracy 2025

To było pewne, że prędzej czy później Wigilia Bożego Narodzenia stanie się dniem wolnym od pracy. Nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy dodała 24 grudnia do 13 świąt wolnych od pracy w Polsce. W 2025 roku będziemy ich mieli 14. Uznanie Wigilii Bożego Narodzenia za święto ustawowo wolne od pracy poparło wiele osób, m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda, Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki i Ministra rodziny, Agnieszka Dziamianowicz-Bąk. Projekt dodający czternaste święto wolne od pracy w dniu 24 października 2024 roku przedstawił Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowe Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy).

REKLAMA

Autopromocja

Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy

Podobny projekt dodający do dni wolnych od pracy Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia wpłynął do sejmu 5 grudnia 2018 roku. Wówczas skierowano projekt do I czytania i na tym prace sejmowe się zakończyły. Pomysł ten negatywnie ocenili przedstawiciele pracodawców, wnosząc o zaniechanie dalszych prac legislacyjnych.

Obecna nowelizacja przewidywał wprowadzenie jednego dodatkowego święta. Pominięto Wielki Piątek. Nie przemawiały już argumenty świadczące o wielkich stratach dla gospodarki narodowej. Tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia pracownicy biorą urlop wypoczynkowy, pracują krócej albo otrzymują wolne od pracodawcy. Nie przewiduje się więc niekorzystnych skutków ustanowienia dnia wolnego akurat w tym dniu. Tym bardziej, że często sami przedsiębiorcy udzielają swoim pracownikom tego dnia wolnego.

wigilia wolna od pracy projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy

 

Wigilia wolna od pracy - projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy

gov.pl

Uzasadnienie do projektu nowelizacji:

Projektodawcy proponują wprowadzić dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia.

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem poprzedzającym święto Bożego Narodzenia. Wigilia jest dniem ważnym dla wszystkich pracowników oraz ich rodzin, którzy ten szczególny czas spędzają w gronie najbliższych podczas kolacji wigilijnej kultywując m.in. tradycje religijne. Należy zauważyć, że z tego względu pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu pracowników do domu do swoich bliskich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że dzień wolny będzie obowiązywał dla wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych, którzy pracują tego dnia do godz. 14.00. Wigilia Bożego Narodzenia wiąże się też z podróżami oraz wyjazdami pracowników oraz ich rodzin, aby ten wyjątkowy czas mogli spędzić z rodzicami, dziadkami, osobami starszymi, którzy często mieszkają w różnych miejscach w Polsce. Proponowane rozwiązanie umożliwi rozłożenie ruchu drogowego na dłuższy czas, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podróżujących w tym okresie.

Dodatkowy dzień wolny w Wigilię Bożego Narodzenia ułatwi pracownikom łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym, a co za tym idzie ułatwi sprawowanie opieki nad dziećmi, które najczęściej w tym dniu nie mają zajęć edukacyjnych a jedynie, zapewnione w szkołach, zajęcia opiekuńcze. Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.

Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, I maja Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele. Poprzez zmianę ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzony zostanie dodatkowy dzień wolny w dniu 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia dla wszystkich pracowników.

Dodatkowo na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czytamy, że Polacy wciąż są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. W naszym państwie pracuje się 40,4 godzin tygodniowo. To o 3 godziny dłużej niż przeciętnie pracuje się w UE. Dłużej od nas pracują już tylko Grecy. Natomiast pod względem godzenia życia prywatnego z zawodowym zgodnie z danymi na 2022 rok Polska zajmuje 3 miejsce, ale od końca. Warto więc pochylić się nad work-life balance.

Ostatnia Wigilia Bożego Narodzenia była pracująca

Pracownicy zainteresowani byli odpowiedzią na pytanie czy już w 2024 roku skorzystają z dodatkowego dnia wolnego w dniu 24 grudnia. Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiedziała, że wszystko zależało od tempa prac sejmowych. Na pewno była szansa na to, że już w 2024 roku pracownicy mogliby nie iść do pracy 24 grudnia. Tym bardziej, że poparcie dla tej ustawy wyraził Prezydent RP Andrzej Duda. Udzielając wypowiedzi w Radiu Zet, przyznał, że podpisałby tę ustawę. W dniu 8 listopada (piątek) odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Wniosek o przystąpienie do drugiego czytania bez kierowania projektu do komisji nie przeszedł (wynik: 213 za, 235 przeciw, 1 wstrzymał się). Zagłosowano natomiast za wnioskiem o skierowanie projektu ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju (wynik: 235 za, 215 przeciw, 0 wstrzymało się).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na temat dodania Wigilii Bożego Narodzenia do dni wolnych od pracy pozytywnie wypowiadał się także Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki. Na pytanie infor.pl o ocenę projektu ustanawiającego Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy odpowiada następująco:

Wieloletnie doświadczenia i obserwacje Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że duża część pracodawców Wigilię traktuje w sposób wyjątkowy. W tym dniu firmy stosują wiele rozwiązań, które pozwalają pracownikom łączyć pracę z życiem prywatnym i rodzinnym. Tak zwany „work life balance” w tym dniu ma zastosowanie praktyczne od wielu lat. Pracodawcy w Wigilię skracają czas pracy, organizują spotkania okolicznościowe, wiele osób wykorzystuje urlop wypoczynkowy.  Wolna od pracy Wigilia moim zdaniem zlikwiduje złudne przekonanie, że jest to jeden z setek normalnych dni pracy w roku. Widać, że dla pracodawców i pracowników Wigilia to szczególny czas dlatego popieram propozycję, by był on od ustawowo wolny od pracy.

Ostatecznie Wigilia Bożego Narodzenia w 2024 roku była pracująca, ale podpisana przez Prezydenta RP ustawa weszła w życie z dniem 1 lutego 2025 roku. Najbliższy 24 grudnia będzie więc dniem wolnym od pracy.

Przedsiębiorcy przeciw dniu wolnemu w wigilię

Przeciwko ustanowieniu dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia występowali przedsiębiorcy. Dnia 24 listopada 2024 r. otrzymaliśmy komentarz w danej sprawie od rzecznika MŚP. Minister Agnieszka Majewska zwracała uwagę na tryb procedowania projektu oraz termin wejścia w życie nowego przepisu. Skoro nowa regulacja miała zacząć obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia, bardzo możliwe było, że wolna będzie już wigilia 2024 roku. Projekt skierowano do konsultacji w dniu 30 października 2024 r., a więc jego uchwalenie i wejście w życie w 2 miesiące podaje w wątpliwość „dotrzymanie standardów odpowiedzialnego i racjonalnego prawodawstwa”. Rzeczniczka MŚP proponowała wprowadzić długie vacatio legis, pozwalające na dostosowanie się do nowych przepisów. Jej zdaniem wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w 2024 roku mogłoby przynieść wymierne straty i utrudnienia organizacyjne np. w logistyce i handlu. Rzeczniczka MŚP podkreślała: „decyzja co do ewentualnego ustanowieni dnia 24 grudnia dniem wolnym od pracy nie powinna być podejmowana pochopnie, gdyż wymaga zebrania odpowiednich danych, poddania ich pogłębionej analizie oraz przeprowadzenia bez zbędnego pośpiechu rzetelnych konsultacji z zainteresowanymi grupami społecznymi, w tym także z przedsiębiorcami”. 

24 grudnia – czy wolne od pracodawcy?

Czy 24 grudnia mógł być dniem wolnym od pracodawcy? Oczywiście. W przepisach wewnątrzzakładowych zawsze można korzystniej unormować sytuację pracownika niż wymagają tego przepisy prawa pracy. Coraz więcej pracodawców decyduje się na taki ruch. To często jeden z benefitów pozapłacowych, który pracownicy bardzo sobie cenią. Jak już wcześniej zostało napisane, w tym dniu zwykle pracuje się krócej. Nie jest więc wielką szkodą dla pracodawcy uznanie go za wolny od pracy. Natomiast taka inicjatywa z pewnością spotka się z aprobatą pracowników i może być elementem employer brandingu. Pracodawca w ten sposób wyraża również zaangażowanie w utrzymywanie balansu między życiem prywatnym i zawodowym swojego zespołu. Podobną praktykę można stosować w przypadku np. święta firmy czy Wielkiego Piątku.

Polecamy: Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Związki zawodowe za dniem wolnym w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielki Piątek

O wypowiedź w sprawie przyznania dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia poprosiliśmy przedstawiciela OPZZ, Pawła Galca. Oto komentarz w tej sprawie: "W licznych firmach Wigilia już teraz jest dniem wolnym od pracy, wpisanym w akcie wewnątrzzakładowym jakim jest regulamin lub zarządzenie. Bywa że pracownicy w tym dniu dostają wolne ad hoc lub ich czas pracy jest skracany, takie działania należy ocenić pozytywnie. Dla Polaków dzień ten jest istotny nie tylko z punktu widzenia religijnego ale i rodzinnego. Trudno pogodzić liczne obowiązki domowe i spotkania w gronie najbliższych z pełnoetatową pracą w tym dniu. Z tego samego powodu warto również rozpocząć analogiczną dyskusję dotyczącą innego bardzo ważnego święta jakim jest Wielki Piątek. Dzień ten już teraz jest wolny od pracy w wielu krajach Europy. Stopniowe skracanie czasu pracy polskich pracowników jest zasadne nie tylko z powodu zmian na rynku pracy, ale również w kontekście przepracowania polskich pracowników. Z tego powodu należy wyrazić nadzieję, że tempo prac parlamentarnych umożliwi polskim pracownikom skorzystanie z wolnej Wigilii jeszcze w tym roku."

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku - zmiany w czasie pracy

Dnia 26 listopada 2024 roku na stronie sejmowej pojawiło się Sprawozdanie Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tym dokumentem w projekcie wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich polega na zmianie terminu wejścia w życie nowelizacji na 1 lutego 2025 roku. W związku z tym, 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, ale dopiero w 2025 roku. W druku nr 855 dodano również kolejną niedzielę handlową przed Bożym Narodzeniem. W sumie w grudniu będą aż 3 niedziele z dozwolonym handlem.

wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku

 

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku

sejm.gov.pl

wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku projekt ustawy

 

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025 roku - zmieniony projekt

sejm.gov.pl

Dodatnie kolejnego dnia wolnego w roku powoduje zmiany w czasie pracy. Mamy mniej godzin pracy w miesiącu grudniu, a w konsekwencji mniej godzin pracy w wymiarze rocznym. Wpływa to m.in. na stawkę godzinową na umowie o pracę czy dodatek za pracę w nocy.

Wszystkie dni wolne od pracy w Polsce 2025

Wszystkie dni wolne od pracy w Polsce wymienia ustawa o dniach wolnych od pracy. Od 1 lutego 2025 r. dniami wolnymi od pracy w Polsce są wszystkie niedziele oraz 14 następujących świąt:

  • 1 stycznia - Nowy Rok, 
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 
  • drugi dzień Wielkiej Nocy, 
  • 1 maja - Święto Państwowe, 
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, 
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek, 
  • Boże Ciało, 
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych, 
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 
  • 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA