REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majówka 2021 – kiedy, dni wolne

Majówka 2021 – kiedy, dni wolne
Majówka 2021 – kiedy, dni wolne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2021 – kiedy wypada? Jakie dni wolne od pracy przypadają w tym czasie? W maju 2021 mamy aż 3 święta.

Majówka w 2021 r. - kiedy?

Weekend majowy w 2021 r. wypada od soboty 1 maja do poniedziałku 3 maja (trzy dni). Weekend jest więc przedłużony o jeden dzień – poniedziałek.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Kalendarz dni wolnych od pracy w 2021 roku

Dni wolne od pracy

Oprócz weekendu (sobota i niedziela) dniem wolnym od pracy będzie także poniedziałek 3 maja. Tego dnia wypada bowiem Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oprócz tego dniem, który ustawa o dniach wolnych od pracy uznaje za święto, jest także 1 maja czyli Święto Pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Święta w maju 2021

W maju 2021 r. są aż trzy święta:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 1 maja 2021 – Święto Pracy (sobota)
  2. 3 maja 2021 – Narodowe Święto Trzeciego Maja/ Konstytucji 3 Maja (poniedziałek)
  3. 23 maja 2021 – Zielone Świątki (niedziela)
Maj 2021

Maj 2021

Dni wolne od pracy

Dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę

Zgodnie z przepisami prawa pracy święto, które wylicza ustawa o dniach wolnych od pracy, wypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracodawca powinien w innym dniu przyznać pracownikowi wolne. Takie dodatkowy dzień wolny od pracy powinien przypadać na ten sam okres rozliczeniowy, w którym przypada dane święto. Jeśli okresem rozliczeniowym jest miesiąc, wolne powinno zostać ustalone jeszcze na maj 2021 r. Teoretycznie weekend majowy może być więc dłuższy, jeśli pracodawca zdecyduje się np. przyznać wolne 4ego maja czyli we wtorek zaraz po wolnym poniedziałku.

Więcej informacji: Dzień wolny od pracy za święto 1 maja 2021 r.

Warto wspomnieć, że kolejnym świętem wypadającym w sobotę w 2021 r. będzie I dzień Bożego Narodzenia czyli 25 grudnia.

Więcej na ten temat: Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r.

Kto decyduje, kiedy ustala się dodatkowy dzień wolny? Co do zasady pracodawca robi to sam. Może jednak porozumieć się w tej kwestii z pracownikami. Nie ma również przeciwwskazań do ustalenia różnych terminów wolnego dla poszczególnych pracowników. Najczęściej jednak jest to jeden z góry podany termin. Warto jednak spróbować poprosić pracodawcę o wolne za 1 maja właśnie 4 maja, szczególnie jeśli planuje się wyjazd.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1920)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA