Kategorie

Jaki awans dla młodego pracownika?

Anna Jaranowska
Dział personalny, w którym pracuję, co pewien czas ma za zadanie zaproponować rozwiązanie sprzyjające dalszemu rozwojowi i podtrzymaniu motywacji młodych pracowników zespołu. W organizacji nie ma wyznaczonych ścieżek karier, a decyzje o dalszym rozwoju młodej osoby zależą, w głównej mierze, od klienta wewnętrznego – menedżera i pracownika działu HR. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o awans młodego pracownika. Co można mu zaproponować?


Jakiekolwiek rozważania warto rozpocząć od sprecyzowania, kim jest młody pracownik. Nie chodzi tu bowiem jedynie o wiek. Taka osoba to często faktycznie student, niebawem absolwent, który pracę w danej organizacji rozpoczął być może przypadkowo. Główną motywacją było znalezienie zatrudnienia, które pozwoliłoby połączyć pracę z wykładami i ćwiczeniami na uczelni. Jeżeli firma, do której aplikował, będzie dla niego atrakcyjna, a on odnajdzie się w jej strukturze, być może na dłużej zwiąże się z organizacją. Drugi przypadek to sytuacja, w której student bądź absolwent precyzyjnie określił firmy, w których chciałby pracować. Aplikuje do kilku i w jednej z listy wymarzonych znajduje zatrudnienie. Jego motywacja związana jest silnie z pozycją organizacji na rynku.

Po dłuższym okresie pracy, po zakończeniu studiów młody pracownik będzie się zastanawiał, jak dalej może potoczyć się jego kariera. Do zadań menedżera i działu personalnego należy podjęcie decyzji o dalszej ścieżce kariery takiej osoby. Jeżeli będzie spełniała oczekiwania firmy, jest wartościowym pracownikiem i dobrze czuje się w organizacji, naturalnie, po pewnym okresie będzie oczekiwać na zmiany związane z powierzonym jej zakresem obowiązków i odpowiedzialnością. Warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie korzystne dla młodego pracownika.

Awans pionowy

Jak wynika z praktyki wielu naszych klientów, młodzi pracownicy nie wskazują na pierwszym miejscu możliwości awansu jako motywującej do pracy. Jest to dla nich jednak ważny czynnik. I z pewnością nie należy o tym zapominać. Młody pracownik na ogół szybko nuży się wykonywanymi zadaniami. Jest gotowy i chętny, aby poznawać nowe obszary i poświęcać im coraz więcej czasu pracy. Gdy dotychczasowe zadania wykonywał prawidłowo i spełniał oczekiwania organizacji, wyróżniając się przy tym, być może jego przełożony podejmie decyzję o awansie. Będzie to się wiązało z powierzeniem mu większej odpowiedzialności oraz poszerzeniem zakresu zadań, jakie dotychczas wykonywał. Mowa tu oczywiście o tak zwanym awansie pionowym. Skutkuje on zmianą stanowiska, które będzie umiejscowione wyżej od dotychczasowego w strukturze organizacji. Jest to naturalna i typowa ścieżka kariery w przypadku spełniania stawianych oczekiwań. Dla pracownika jest to pozytywny sygnał i bodziec silnie motywujący do dalszej pracy.


Awans poziomy

Jednak co zrobić w sytuacji, gdy młody członek zespołu nie jest jeszcze gotowy, aby przyjąć na siebie większą liczbę zadań, a przede wszystkim przejąć większą odpowiedzialność? Mimo że prawidłowo realizuje powierzane mu projekty, może nie być jeszcze na tyle dojrzały, aby objąć wyższe stanowisko – wymagające niejednokrotnie większego zaangażowania, ale także większej odporności, asertywności czy świadomości biznesowej. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać awans poziomy, często niedoceniany czy nawet krytykowany, jako pozorne działanie mające na celu motywowanie pracownika.

Awans poziomy polega na przesunięciu osoby na stanowisko równoległe w innym dziale bądź zespole. Innym rozwiązaniem może być powierzenie takiej osobie nowych zadań i dodatkowej funkcji (stanowiska) w organizacji przy równoczesnym pozostawieniu jej na dotychczas piastowanym stanowisku. Mamy tu do czynienia z poszerzeniem zakresu zadań, jednak nie wiąże się to ze zwiększeniem odpowiedzialności pracownika czy pionowym przesunięciem w strukturze.

Gdy dana osoba nie jest jeszcze emocjonalnie gotowa na objęcie wyższego stanowiska, a jej kompetencje zbliżają się do wymaganego poziomu przy funkcji zakładającej dużą odpowiedzialność, awans poziomy wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. Dla osoby młodej i poszukującej odpowiedniego miejsca w organizacji jest to nie tylko sygnał, że firmie zależy na jej zatrzymaniu, ale również realna możliwość poznania specyfiki pracy innych działów i odpowiedzenia sobie na pytanie, gdzie sprawdzi się najlepiej. Często wyobrażenia z czasu studiów zderzają się tu z rzeczywistością życia organizacji. Warto skorzystać zatem z takiej możliwości i nie traktować jej jako tematu zastępczego.

Mistrz–uczeń

Mówiąc o awansie poziomym i perspektywach rozwoju młodego pracownika, warto wspomnieć o funkcji mentora. Obejmuje ona współpracę z młodymi pracownikami, często będącymi potencjalnymi talentami.

Mentor to nikt inny, jak osoba będąca wsparciem, pozostająca z młodym pracownikiem w stosunku mistrz–uczeń. Z założenia nie jest to przełożony pracownika, lecz inny menedżer służący wiedzą i wskazówkami ze względu na posiadane bogate doświadczenie. Mentor pokieruje młodą osobę o jeszcze niesprecyzowanych oczekiwaniach i pomysłach na rozwój zawodowy. Przy awansie poziomym młody pracownik może docenić wsparcie mistrza.

Młody pracownik to dla organizacji wartość, która często zdaje się być niedoceniana. To przede wszystkim lojalny pracownik, jednak nie należy zapominać, że wymaga wiele uwagi i pracy. Taka osoba zna bardzo dobrze organizację, reguły jej funkcjonowania i kulturę, rozumie także jej specyfikę. To wszystko przekłada się na zwiększoną wydajność pracy. Dodatkowo młody zatrudniony „wychowany” w organizacji to dobry przykład dla innych studentów czy absolwentów, którzy dołączają do firmy. Dlatego też warto poświęcić uwagę zagadnieniom awansu poziomego i zaplanować ścieżkę rozwoju w sposób przemyślany, tak aby było to dla młodego pracownika atrakcyjne i pokazywało korzyści, jakie mogą być konsekwencją takiego kroku w karierze. Kluczowe jest to, aby nie odczuł awansu poziomego jako pozornego działania.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?