Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Karolina Bodzioch
Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze? /Fot. Fotolia
Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze? /Fot. Fotolia
inforCMS
Wybór zawodu trenera pociąga za sobą konieczność ciągłego rozwoju własnych kwalifikacji. Dodatkowe kursy, szkolenia czy studia, poszerzające własny repertuar trenerski, należą do niezwykle drogich inwestycji. Wybór odpowiedniej formy kształcenia też nie jest sprawą zupełnie oczywistą. Do dziś nie rozstrzygnięto sporu o to, czy certyfikat w tym zawodzie jest potrzebny, czy nie. Zamiast więc wymieniać konkretne szkoły trenerskie, spróbujmy przyjrzeć się wybranym umiejętnościom, w których szkolenie warto zainwestować swoje pieniądze.

Analiza i identyfikacja potrzeb szkoleniowych

W raporcie PARP, dotyczącym luk w kompetencjach kadry szkoleniowej, na pierwszym miejscu wskazano trudności z dokonaniem analizy i identyfikacji potrzeb szkoleniowych. Wydaje się to zaskakujące z uwagi na fakt, iż większość trenerów uważa tę umiejętność jako kluczową dla powodzenia wszelkich działań trenerskich. Rzetelna i pełna diagnoza potrzeb szkoleniowych nie zawsze bywa jednak łatwa w realizacji. Przede wszystkim jest kosztowna i czasochłonna, co skłania, szczególnie mniejsze firmy, do rezygnacji z jej wykonania lub znacznego jej uproszczenia. Tymczasem jest to umiejętność, której zawsze warto się uczyć, gdyż może nas uratować przed rozczarowaniem ze strony uczestników i poczuciem własnej nieefektywności. Swoje zdolności w identyfikowaniu potrzeb szkoleniowych rozwinąć można nie tylko przez lata doświadczenia trenerskiego, ale także przez dedykowane temu szkolenia. Ich program najczęściej koncentruje się na przekazaniu kilku wybranych metod diagnostycznych, takich jak:

  • analiza porównawcza (Comprehensive analysis)
  • analiza działań kluczowych (Key Task Analysis)
  • analiza skoncentrowana na problemie (Problem Centred Analysis)
  • model dziesięciu kroków (The MPS Ten Steps Model)

Zobacz także: Jak zostać trenerem biznesu?

Na ogół w cykl takiego szkolenia wpisane jest także odniesienie tych metod do obszarów potrzeb, wyodrębnionych przez Ponta, tj. potrzeb na poziomie: organizacji, zawodowym i jednostki. Często w obszarze organizacji doprecyzowuje się także potrzeby poszczególnych jej poziomów: całej korporacji, działu, zespołu. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla młodych trenerów, którym łatwiej jest odnieść się w swojej pracy do gotowej struktury, niż zdawać się na własną intuicję.

Przy wyborze takiego szkolenia warto kierować się nie tyle renomą instytucji, co proponowanymi technikami i pomocami. Dobrze, jeśli w jego planie uwzględnione są zajęcia z prowadzenia wywiadu. Kiedy brakuje środków na przeprowadzenie pełnej analizy, może się on okazać głównym źródłem informacji o potrzebach firmy i jej pracowników. Przydatne mogą być także gotowe metody kwestionariuszowe, podstawy ukierunkowanej obserwacji oraz sztuka prowadzenia dialogu z klientem biznesowym, choć te narzędzia są na ogół tematem niezależnych treningów. Wiele materiałów dotyczących tej tematyki można pobrać za darmo z Internetu.

Uczyć tak, by pamiętali

Każdy kiedyś był na szkoleniu, z którego nie pamięta nic poza poczuciem zmarnowanego czasu. Takim sytuacjom można próbować zapobiec poprzez uczenie się coraz to nowych metod aktywizujących, które bazują na sprawdzonych teoriach uczenia. Współcześnie, kiedy coraz trudniej skupić uwagę nie tylko młodych słuchaczy, takie pomoce jak flip chart i projektor to trochę za mało. Zamiast stosować sprawdzony schemat wykład - warsztat - wykład, można pomyśleć o użyciu innych form, jak choćby demonstracje, puzzle czy mapy myśli Tony’ego Buzana. Nie zawsze jest czas na to, by sprawdzić jaki typ uczenia i spostrzegania prezentują nasi odbiorcy, dlatego nigdy nie zaszkodzi wykorzystać kilka technik odwołujących się do różnych modalności (słuchowej, wzrokowej, czuciowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym pomysłem jest poszerzenie własnej wiedzy także o nowe metody uczenia się przez doświadczenie. Oprócz dramy, warto sięgnąć po wizualizację czy coraz częściej spotykane gry symulacyjne. Bazują one na pracy prawej półkuli mózgowej, przez co efekty ich stosowania są trwalsze niż w przypadku metod opartych na uczeniu słownym. Dużym ich plusem jest także względnie mały koszt kształcenia się. Repertuar narzędzi jest naprawdę bogaty i większość z nich jest powszechnie dostępna w Internecie. Wyjątkiem są tu gry symulacyjne, którym poświęca się osobne szkolenia, głównie z uwagi na ich większą złożoność. 

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Trening aktorski - konieczność czy przesada?

Pracy trenera nieodłącznie towarzyszą ciągłe wystąpienia przed audytorium. O tym, jak trudna to sztuka, wie każdy, kto choć raz przemawiał do publiczności. Warto więc udoskonalać swoje zdolności oratorskie, by łatwiej osiągać cele szkolenia i lepiej panować nad jego dynamiką. Propozycji takich zajęć na rynku trenerskim nie brakuje. Z pewnością przydają się szkolenia z efektywnej prezentacji, choć te zdolności zwykle są przez trenerów już dobrze opanowane. Bardziej użyteczne wydają się więc ćwiczenia z elementów retoryki i erystyki. Zazwyczaj mają one charakter warsztatowy, często odbywają się też z użyciem kamery. Ich dużym plusem jest to, że pozwalają na dostrzeżenie własnych manier w zachowaniu i dają konkretne wskazówki co do struktury i formy naszych komunikatów. Podobne zalety prezentują szkolenia z radzenia sobie ze stresem podczas wystąpień (m.in. z emisji głosu czy pracy z oddechem), które polecić można zwłaszcza tym trenerom, których często paraliżuje trema. 

Zobacz również: Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Niektórzy, chcąc osiągnąć mistrzostwo w komunikacji, sięgają po trening aktorski. Dziś wielu trenerów dyskutuje, czy tego rodzaju umiejętność jest faktycznie potrzebna. Dlatego też trening aktorski zaleca się raczej osobom pracującym z dziećmi, gdzie większa ekspresja mimiczna i zdolność do odgrywania wielu ról mają duże znaczenie. Pominąć można też szkolenia z analizy mowy ciała. Po pierwsze dlatego, że na ten temat powstały już setki ogólnodostępnych książek, a po drugie - dziś odchodzi się od jednoznacznego rozumienia komunikatów niewerbalnych. To, że ktoś krzyżuje ręce na piersiach, może znaczyć naprawdę bardzo wiele, a w rozwikłaniu tej zagadki lepiej pomoże systematyczna obserwacja, niż pojedyncze szkolenie.

Psychologia w pracy trenera

Nie trzeba kończyć psychologii, by być dobrym trenerem. Warto jednak zdobyć trochę wiedzy z zakresu psychologii społecznej czy organizacji, aby lepiej rozumieć zachowania naszych odbiorców. Umiejętnością, którą z pewnością warto kształcić, jest zarządzanie procesem grupowym i jego dynamiką. Zajęcia o tej tematyce często są częścią trenerskich studiów podyplomowych. Zwykle wzbogacone są warsztatem z radzenia sobie z oporem i innymi trudnymi sytuacjami, jakie mogą ujawnić się w grupie. Dają także wskazówki, jak budować swój autorytet i jakich komunikatów unikać. Niektóre szkoły proponują również warsztaty z analizy transakcyjnej Erica Berne’a - metody, która powinna zainteresować zwłaszcza tych, którzy na co dzień spotykają się z manipulacją. Zamiast jednak od razu zapisywać się na szkolenia, warto najpierw przeczytać książkę autora W co grają ludzie? Psychologia stosunków międzyludzkich. Trenerom sportu i innym osobom pracującym indywidualnie z klientem, poleca się zapoznanie z elementami diagnozy psychologicznej. Szczególnie przydatne w motywowaniu klienta do pracy i określaniu indywidualnych celów treningu są umiejętności określenia typu osobowości, stylu uczenia się, rodzaju temperamentu. Na szkoleniach podejmujących tę tematykę można się też wiele dowiedzieć o sposobach komunikowania błędów oraz motywowania w sytuacjach kryzysowych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródła:

  • Baczyńska A., Wysocka-Rudzińska A., Jak projektować szkolenia, by spełniały swoją rolę, 2007
  • Herzig M., Psychologiczne uwarunkowania i umiejętności a efektywność pracy trenera, 2002
  • Kuźniak A., Vademecum Trenera, 2010
  • Łaguna M., Szkolenia, 2004
  • Rae L., Planowanie i projektowanie szkoleń, 1999
  • Silberman M., Auerbach C., Metody aktywizujące w szkoleniach, 2004
  • Podręcznik trenera przygotowany w ramach projektu Dobry Trener NGO
  • Raport PARP Diagnoza luk kompetencyjnych trenerów
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Płace w branży IT. Ile zarabiają specjaliści

    Wzrost płac w IT hamuje na fali spowolnienia w branży; podwyżki dla wybranych, doświadczonych specjalistów – ekspertów od chmury czy data science. W tym roku przeciętny wzrost wynagrodzeń wyniósł prawie 11 proc., w przyszłym będzie to od 5 do 10 proc.

    Czym jest urlop na żądanie?

    Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

    Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

    Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

    Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

    Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

    Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

    Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

    Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

    Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

    Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

    Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

    Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

    Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

    Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

    Dzień Matki. Co należy się matkom

    Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

    Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

    Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

    Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

    Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

    Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

    Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

    Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

    Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

    Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

    IT. Idealna branża dla mam?

    Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

    Chorwacja: Świętowanie z pasją

    Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

    Chorwacja – Dni wolne 2023

    Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

    Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

    Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

    Zwolnienia w branży IT

    Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

    Centrum technologiczne Visa w Polsce

    Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

    Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

    Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

    Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.