Kategorie

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Klimek-Michno Katarzyna
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe

Reklama

Kontynuowanie edukacji nikogo dzisiaj nie dziwi. Wręcz odwrotnie. Brak dokształcania i zadowolenie się tylko studiami licencjackimi czy magisterskimi wydają się wręcz niemożliwe. Studia podyplomowe to inwestycja we własny rozwój, jednak nie powinna być podejmowana tylko dla idei. Warto poważnie zastanowić się nie tylko nad kierunkiem podyplomówki, lecz także czasem jej realizacji. Zamiast pochopnej decyzji podejmowanej na fali – bo akurat wszyscy z otoczenia idą, bo tak wypada, dobrze wygląda, lepiej na spokojnie przeanalizować swoje plany i potrzeby rozwojowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować ofertę. Wyczujemy również właściwy moment na kontynuowanie edukacji, ponieważ będzie wynikać z naszych wewnętrznych potrzeb i motywacji, a nie zewnętrznych trendów.

Studia podyplomowe to propozycja zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i takich, które już mają spore doświadczenie. Można je potraktować jako inwestycję w siebie już na początku kariery, jak również mając za sobą lata pracy. – Są studia, które pozwalają rozpocząć swoją karierę z daną dziedziną i są też takie, które skierowane są do profesjonalistów i skupiają się na porządkowaniu lub pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na pewno są przydatne w karierze – mówi Joanna Ukleja, specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Dla HR-owców i nie tylko

W zawodzie HR-owca nie pracują wyłącznie absolwenci kierunków human resources na studiach magisterskich. Z powodzeniem odnajdują się w tej profesji specjaliści, którzy ukończyli psychologię, socjologię, filologię, pedagogikę czy kierunki ekonomiczne. Studia podyplomowe z HR są jednak dla nich sposobem na uzupełnienie kwalifikacji i usystematyzowanie wiedzy. Rozszerzenie kompetencji gwarantują także HR-owcom studia pokrewne, np. coaching, psychologia biznesu czy employer branding. Studia MBA to niewątpliwie prestiż i furtka to wyższych notowań w oczach pracodawców.

Dalszą edukacją możemy zajmować się na uczelniach publicznych i prywatnych. Oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego tym bardziej warto dokładnie przeanalizować swój wybór i dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Impuls do podjęcia edukacji

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i przykładów sytuacji, w których warto podjąć decyzję o wyborze studiów podyplomowych.

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Reklama

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

● Chcę się rozwijać i pracować nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami

Spotykam świeżo upieczonych absolwentów studiów magisterskich, którzy, ubiegając się o staż w Antal, już zapowiadają, że planują podjąć studia podyplomowe z zakresu ZZL. Z pewnością świadczy to o ich ambicji, ale można wątpić, czy będą to właściwie zainwestowane pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że podstawowym założeniem studiów podyplomowych jest bazowanie na praktycznym doświadczeniu. A trudno odnieść teorię do praktyki, gdy tej praktyki brak – mówi Małgorzata Wójtowicz.

Osobom, które już zdobyły pewne doświadczenie w zawodzie rekrutera, takie studia pomogą natomiast usystematyzować wiedzę. – Wielu rekruterów pracujących w Antal ma za sobą studia podyplomowe lub jest w ich trakcie. Mamy team leaderów, którzy podejmują studia podyplomowe z zakresu coachingu po to, aby skuteczniej zarządzać swoimi zespołami. Inni konsultanci podejmują studia dla HR biznes partnerów, aby jeszcze lepiej rozumieć potrzeby biznesowe po stronie klientów. Dla doświadczonych osób dobrze dopasowane studia podyplomowe mogą być furtką do poszerzania swoich kompetencji i pięcia się po kolejnych szczeblach kariery – przekonuje Małgorzata Wójtowicz.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Jak podkreśla Anna Mikulska, partner w MJCC Employer Branding Consultants, studia podyplomowe warto wybrać w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nam brakować konkretnych kompetencji, na przykład, żeby lepiej wykonywać swoją pracę, awansować lub zacząć karierę w nowym obszarze. – Moim zdaniem nie warto robić ich tylko „dla papierka” – w czasie rekrutacji pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę, bardziej liczą się doświadczenie i umiejętności niż dyplomy – twierdzi Anna Mikulska.

● Chcę uczyć się od praktyków i budować sieć kontaktów

Studia podyplomowe to okazja, aby poznać nowe rozwiązania, spojrzeć na biznes od praktycznej strony, wyjść poza teorię, przyswajaną podczas studiów magisterskich. To również szansa na wymianę doświadczeń z innymi słuchaczami – kolegami po fachu oraz nawiązywanie nowych kontaktów. – Cokolwiek by mówić o programach studiów i ich aspektach merytorycznych, to tak naprawdę za każdą opisaną treścią kryje się prowadzący i to on decyduje o sukcesie edukacyjnym oferty. Najlepiej, jeśli jest to praktyk z dużym doświadczeniem w danej branży. Taki wykładowca opowie o swoim doświadczeniu i uczuli na ewentualne błędy i pułapki, które czekają na nas w rozmaitych obszarach. To powinno odpowiadać osobom oczekującym przede wszystkim praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy – mówi Joanna Ukleja i zachęca, by skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach podczas wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Przyglądając się ofercie akademickiej, należy odnosić ją do swoich oczekiwań.

Na przykład, jeśli chcę nabyć umiejętności i kompetencje w wybranej przez siebie dziedzinie, to należy zwrócić uwagę, czy zajęcia mają formę warsztatową, czy wykorzystywane są case studies obrazujące realne sytuacje i wyzwania, z jakimi mierzą się autentyczne przedsiębiorstwa – wylicza Joanna Ukleja.J

Jak zadbać o rozwój kariery?

Studia podyplomowe powinny wyposażać słuchaczy w nowe, konkretne umiejętności i to powinno być główne kryterium wyboru uczelni i kierunku. – Jeśli nacisk kładziony będzie na praktykę, to będziemy mogli uczyć się od osób, które zajmują się danym obszarem HR-u na co dzień. Teoretyczne wiadomości można zdobyć w inny sposób, w przypadku studiów podyplomowych kluczowe jest właśnie zderzenie z teorią. Ważna jest też formuła zajęć – im mniej typowych wykładów, tym lepiej – mówi Anna Mikulska.

Należy także zwracać uwagę na renomę uczelni oraz rekomendacje. – Najlepiej, żeby nie były anonimowe. Pytajmy znajomych, sprawdzajmy opinie w internecie, w czasopismach, prasie branżowej – podkreśla dr Joanna Żukowska.

● Chcę zwiększyć swoje szanse na rynku

Dobrze wybrane studia mogą się przydać zarówno osobom na początku drogi zawodowej, jak i profesjonalistom, którzy chcą rozszerzyć spektrum swoich umiejętności. Dobra uczelnia da szansę uporządkowania umiejętności, które już mamy, zdobycia praktycznego spojrzenia na HR i zainspirowania się poprzez kontakt z osobami w podobnej sytuacji zawodowej – mówi Anna Mikulska.

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie. Współczesny HR-owiec jest partnerem biznesowym, wykorzystującym w swojej pracy nowoczesne technologie, znającym się też na marketingu czy employer brandingu. Stale pojawiają się przed nim nowe wyzwania, a to oznacza ciągłą potrzebę dokształcania. Zdobywając dodatkowe kwalifikacje, np. jako trener biznesowy czy specjalista ds. employer brandingu, może stać się atrakcyjniejszym kandydatem do pracy bądź pracownikiem.

● Chcę zmienić zawód/branżę i zdobyć nowe kwalifikacje

Jeśli rozważamy zmianę zawodu, studia podyplomowe mogą być pierwszym krokiem na tej drodze. Należy jednak pamiętać, że dzisiaj pracodawcy cenią szczególnie doświadczenia, dlatego warto wiedzę zdobytą podczas studiów jak najszybciej uzupełnić praktyką.

Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze

KOMENTARZE

 •  Joanna Ukleja, Specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu
 •  Małgorzata Wójtowicz, Menedżer HR w Antal International
 •  Joanna Żukowska, Kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE
 •  Anna Mikulska, Partner w MJCC Employer Branding Consultants

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?