REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Klimek-Michno Katarzyna
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe

Kontynuowanie edukacji nikogo dzisiaj nie dziwi. Wręcz odwrotnie. Brak dokształcania i zadowolenie się tylko studiami licencjackimi czy magisterskimi wydają się wręcz niemożliwe. Studia podyplomowe to inwestycja we własny rozwój, jednak nie powinna być podejmowana tylko dla idei. Warto poważnie zastanowić się nie tylko nad kierunkiem podyplomówki, lecz także czasem jej realizacji. Zamiast pochopnej decyzji podejmowanej na fali – bo akurat wszyscy z otoczenia idą, bo tak wypada, dobrze wygląda, lepiej na spokojnie przeanalizować swoje plany i potrzeby rozwojowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować ofertę. Wyczujemy również właściwy moment na kontynuowanie edukacji, ponieważ będzie wynikać z naszych wewnętrznych potrzeb i motywacji, a nie zewnętrznych trendów.

REKLAMA

Autopromocja

Studia podyplomowe to propozycja zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i takich, które już mają spore doświadczenie. Można je potraktować jako inwestycję w siebie już na początku kariery, jak również mając za sobą lata pracy. – Są studia, które pozwalają rozpocząć swoją karierę z daną dziedziną i są też takie, które skierowane są do profesjonalistów i skupiają się na porządkowaniu lub pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na pewno są przydatne w karierze – mówi Joanna Ukleja, specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Dla HR-owców i nie tylko

W zawodzie HR-owca nie pracują wyłącznie absolwenci kierunków human resources na studiach magisterskich. Z powodzeniem odnajdują się w tej profesji specjaliści, którzy ukończyli psychologię, socjologię, filologię, pedagogikę czy kierunki ekonomiczne. Studia podyplomowe z HR są jednak dla nich sposobem na uzupełnienie kwalifikacji i usystematyzowanie wiedzy. Rozszerzenie kompetencji gwarantują także HR-owcom studia pokrewne, np. coaching, psychologia biznesu czy employer branding. Studia MBA to niewątpliwie prestiż i furtka to wyższych notowań w oczach pracodawców.

Dalszą edukacją możemy zajmować się na uczelniach publicznych i prywatnych. Oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego tym bardziej warto dokładnie przeanalizować swój wybór i dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impuls do podjęcia edukacji

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i przykładów sytuacji, w których warto podjąć decyzję o wyborze studiów podyplomowych.

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

● Chcę się rozwijać i pracować nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami

Spotykam świeżo upieczonych absolwentów studiów magisterskich, którzy, ubiegając się o staż w Antal, już zapowiadają, że planują podjąć studia podyplomowe z zakresu ZZL. Z pewnością świadczy to o ich ambicji, ale można wątpić, czy będą to właściwie zainwestowane pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że podstawowym założeniem studiów podyplomowych jest bazowanie na praktycznym doświadczeniu. A trudno odnieść teorię do praktyki, gdy tej praktyki brak – mówi Małgorzata Wójtowicz.

Osobom, które już zdobyły pewne doświadczenie w zawodzie rekrutera, takie studia pomogą natomiast usystematyzować wiedzę. – Wielu rekruterów pracujących w Antal ma za sobą studia podyplomowe lub jest w ich trakcie. Mamy team leaderów, którzy podejmują studia podyplomowe z zakresu coachingu po to, aby skuteczniej zarządzać swoimi zespołami. Inni konsultanci podejmują studia dla HR biznes partnerów, aby jeszcze lepiej rozumieć potrzeby biznesowe po stronie klientów. Dla doświadczonych osób dobrze dopasowane studia podyplomowe mogą być furtką do poszerzania swoich kompetencji i pięcia się po kolejnych szczeblach kariery – przekonuje Małgorzata Wójtowicz.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Jak podkreśla Anna Mikulska, partner w MJCC Employer Branding Consultants, studia podyplomowe warto wybrać w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nam brakować konkretnych kompetencji, na przykład, żeby lepiej wykonywać swoją pracę, awansować lub zacząć karierę w nowym obszarze. – Moim zdaniem nie warto robić ich tylko „dla papierka” – w czasie rekrutacji pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę, bardziej liczą się doświadczenie i umiejętności niż dyplomy – twierdzi Anna Mikulska.

● Chcę uczyć się od praktyków i budować sieć kontaktów

Studia podyplomowe to okazja, aby poznać nowe rozwiązania, spojrzeć na biznes od praktycznej strony, wyjść poza teorię, przyswajaną podczas studiów magisterskich. To również szansa na wymianę doświadczeń z innymi słuchaczami – kolegami po fachu oraz nawiązywanie nowych kontaktów. – Cokolwiek by mówić o programach studiów i ich aspektach merytorycznych, to tak naprawdę za każdą opisaną treścią kryje się prowadzący i to on decyduje o sukcesie edukacyjnym oferty. Najlepiej, jeśli jest to praktyk z dużym doświadczeniem w danej branży. Taki wykładowca opowie o swoim doświadczeniu i uczuli na ewentualne błędy i pułapki, które czekają na nas w rozmaitych obszarach. To powinno odpowiadać osobom oczekującym przede wszystkim praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy – mówi Joanna Ukleja i zachęca, by skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach podczas wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Przyglądając się ofercie akademickiej, należy odnosić ją do swoich oczekiwań.

Na przykład, jeśli chcę nabyć umiejętności i kompetencje w wybranej przez siebie dziedzinie, to należy zwrócić uwagę, czy zajęcia mają formę warsztatową, czy wykorzystywane są case studies obrazujące realne sytuacje i wyzwania, z jakimi mierzą się autentyczne przedsiębiorstwa – wylicza Joanna Ukleja.J

Jak zadbać o rozwój kariery?

Studia podyplomowe powinny wyposażać słuchaczy w nowe, konkretne umiejętności i to powinno być główne kryterium wyboru uczelni i kierunku. – Jeśli nacisk kładziony będzie na praktykę, to będziemy mogli uczyć się od osób, które zajmują się danym obszarem HR-u na co dzień. Teoretyczne wiadomości można zdobyć w inny sposób, w przypadku studiów podyplomowych kluczowe jest właśnie zderzenie z teorią. Ważna jest też formuła zajęć – im mniej typowych wykładów, tym lepiej – mówi Anna Mikulska.

Należy także zwracać uwagę na renomę uczelni oraz rekomendacje. – Najlepiej, żeby nie były anonimowe. Pytajmy znajomych, sprawdzajmy opinie w internecie, w czasopismach, prasie branżowej – podkreśla dr Joanna Żukowska.

● Chcę zwiększyć swoje szanse na rynku

Dobrze wybrane studia mogą się przydać zarówno osobom na początku drogi zawodowej, jak i profesjonalistom, którzy chcą rozszerzyć spektrum swoich umiejętności. Dobra uczelnia da szansę uporządkowania umiejętności, które już mamy, zdobycia praktycznego spojrzenia na HR i zainspirowania się poprzez kontakt z osobami w podobnej sytuacji zawodowej – mówi Anna Mikulska.

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie. Współczesny HR-owiec jest partnerem biznesowym, wykorzystującym w swojej pracy nowoczesne technologie, znającym się też na marketingu czy employer brandingu. Stale pojawiają się przed nim nowe wyzwania, a to oznacza ciągłą potrzebę dokształcania. Zdobywając dodatkowe kwalifikacje, np. jako trener biznesowy czy specjalista ds. employer brandingu, może stać się atrakcyjniejszym kandydatem do pracy bądź pracownikiem.

● Chcę zmienić zawód/branżę i zdobyć nowe kwalifikacje

Jeśli rozważamy zmianę zawodu, studia podyplomowe mogą być pierwszym krokiem na tej drodze. Należy jednak pamiętać, że dzisiaj pracodawcy cenią szczególnie doświadczenia, dlatego warto wiedzę zdobytą podczas studiów jak najszybciej uzupełnić praktyką.

Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze

KOMENTARZE

  •  Joanna Ukleja, Specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu
  •  Małgorzata Wójtowicz, Menedżer HR w Antal International
  •  Joanna Żukowska, Kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE
  •  Anna Mikulska, Partner w MJCC Employer Branding Consultants

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA