REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Klimek-Michno Katarzyna
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe

Kontynuowanie edukacji nikogo dzisiaj nie dziwi. Wręcz odwrotnie. Brak dokształcania i zadowolenie się tylko studiami licencjackimi czy magisterskimi wydają się wręcz niemożliwe. Studia podyplomowe to inwestycja we własny rozwój, jednak nie powinna być podejmowana tylko dla idei. Warto poważnie zastanowić się nie tylko nad kierunkiem podyplomówki, lecz także czasem jej realizacji. Zamiast pochopnej decyzji podejmowanej na fali – bo akurat wszyscy z otoczenia idą, bo tak wypada, dobrze wygląda, lepiej na spokojnie przeanalizować swoje plany i potrzeby rozwojowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować ofertę. Wyczujemy również właściwy moment na kontynuowanie edukacji, ponieważ będzie wynikać z naszych wewnętrznych potrzeb i motywacji, a nie zewnętrznych trendów.

Autopromocja

Studia podyplomowe to propozycja zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i takich, które już mają spore doświadczenie. Można je potraktować jako inwestycję w siebie już na początku kariery, jak również mając za sobą lata pracy. – Są studia, które pozwalają rozpocząć swoją karierę z daną dziedziną i są też takie, które skierowane są do profesjonalistów i skupiają się na porządkowaniu lub pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na pewno są przydatne w karierze – mówi Joanna Ukleja, specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Dla HR-owców i nie tylko

W zawodzie HR-owca nie pracują wyłącznie absolwenci kierunków human resources na studiach magisterskich. Z powodzeniem odnajdują się w tej profesji specjaliści, którzy ukończyli psychologię, socjologię, filologię, pedagogikę czy kierunki ekonomiczne. Studia podyplomowe z HR są jednak dla nich sposobem na uzupełnienie kwalifikacji i usystematyzowanie wiedzy. Rozszerzenie kompetencji gwarantują także HR-owcom studia pokrewne, np. coaching, psychologia biznesu czy employer branding. Studia MBA to niewątpliwie prestiż i furtka to wyższych notowań w oczach pracodawców.

Dalszą edukacją możemy zajmować się na uczelniach publicznych i prywatnych. Oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego tym bardziej warto dokładnie przeanalizować swój wybór i dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impuls do podjęcia edukacji

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i przykładów sytuacji, w których warto podjąć decyzję o wyborze studiów podyplomowych.

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

● Chcę się rozwijać i pracować nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami

Spotykam świeżo upieczonych absolwentów studiów magisterskich, którzy, ubiegając się o staż w Antal, już zapowiadają, że planują podjąć studia podyplomowe z zakresu ZZL. Z pewnością świadczy to o ich ambicji, ale można wątpić, czy będą to właściwie zainwestowane pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że podstawowym założeniem studiów podyplomowych jest bazowanie na praktycznym doświadczeniu. A trudno odnieść teorię do praktyki, gdy tej praktyki brak – mówi Małgorzata Wójtowicz.

Osobom, które już zdobyły pewne doświadczenie w zawodzie rekrutera, takie studia pomogą natomiast usystematyzować wiedzę. – Wielu rekruterów pracujących w Antal ma za sobą studia podyplomowe lub jest w ich trakcie. Mamy team leaderów, którzy podejmują studia podyplomowe z zakresu coachingu po to, aby skuteczniej zarządzać swoimi zespołami. Inni konsultanci podejmują studia dla HR biznes partnerów, aby jeszcze lepiej rozumieć potrzeby biznesowe po stronie klientów. Dla doświadczonych osób dobrze dopasowane studia podyplomowe mogą być furtką do poszerzania swoich kompetencji i pięcia się po kolejnych szczeblach kariery – przekonuje Małgorzata Wójtowicz.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Jak podkreśla Anna Mikulska, partner w MJCC Employer Branding Consultants, studia podyplomowe warto wybrać w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nam brakować konkretnych kompetencji, na przykład, żeby lepiej wykonywać swoją pracę, awansować lub zacząć karierę w nowym obszarze. – Moim zdaniem nie warto robić ich tylko „dla papierka” – w czasie rekrutacji pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę, bardziej liczą się doświadczenie i umiejętności niż dyplomy – twierdzi Anna Mikulska.

● Chcę uczyć się od praktyków i budować sieć kontaktów

Studia podyplomowe to okazja, aby poznać nowe rozwiązania, spojrzeć na biznes od praktycznej strony, wyjść poza teorię, przyswajaną podczas studiów magisterskich. To również szansa na wymianę doświadczeń z innymi słuchaczami – kolegami po fachu oraz nawiązywanie nowych kontaktów. – Cokolwiek by mówić o programach studiów i ich aspektach merytorycznych, to tak naprawdę za każdą opisaną treścią kryje się prowadzący i to on decyduje o sukcesie edukacyjnym oferty. Najlepiej, jeśli jest to praktyk z dużym doświadczeniem w danej branży. Taki wykładowca opowie o swoim doświadczeniu i uczuli na ewentualne błędy i pułapki, które czekają na nas w rozmaitych obszarach. To powinno odpowiadać osobom oczekującym przede wszystkim praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy – mówi Joanna Ukleja i zachęca, by skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach podczas wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Przyglądając się ofercie akademickiej, należy odnosić ją do swoich oczekiwań.

Na przykład, jeśli chcę nabyć umiejętności i kompetencje w wybranej przez siebie dziedzinie, to należy zwrócić uwagę, czy zajęcia mają formę warsztatową, czy wykorzystywane są case studies obrazujące realne sytuacje i wyzwania, z jakimi mierzą się autentyczne przedsiębiorstwa – wylicza Joanna Ukleja.J

Jak zadbać o rozwój kariery?

Studia podyplomowe powinny wyposażać słuchaczy w nowe, konkretne umiejętności i to powinno być główne kryterium wyboru uczelni i kierunku. – Jeśli nacisk kładziony będzie na praktykę, to będziemy mogli uczyć się od osób, które zajmują się danym obszarem HR-u na co dzień. Teoretyczne wiadomości można zdobyć w inny sposób, w przypadku studiów podyplomowych kluczowe jest właśnie zderzenie z teorią. Ważna jest też formuła zajęć – im mniej typowych wykładów, tym lepiej – mówi Anna Mikulska.

Należy także zwracać uwagę na renomę uczelni oraz rekomendacje. – Najlepiej, żeby nie były anonimowe. Pytajmy znajomych, sprawdzajmy opinie w internecie, w czasopismach, prasie branżowej – podkreśla dr Joanna Żukowska.

● Chcę zwiększyć swoje szanse na rynku

Dobrze wybrane studia mogą się przydać zarówno osobom na początku drogi zawodowej, jak i profesjonalistom, którzy chcą rozszerzyć spektrum swoich umiejętności. Dobra uczelnia da szansę uporządkowania umiejętności, które już mamy, zdobycia praktycznego spojrzenia na HR i zainspirowania się poprzez kontakt z osobami w podobnej sytuacji zawodowej – mówi Anna Mikulska.

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie. Współczesny HR-owiec jest partnerem biznesowym, wykorzystującym w swojej pracy nowoczesne technologie, znającym się też na marketingu czy employer brandingu. Stale pojawiają się przed nim nowe wyzwania, a to oznacza ciągłą potrzebę dokształcania. Zdobywając dodatkowe kwalifikacje, np. jako trener biznesowy czy specjalista ds. employer brandingu, może stać się atrakcyjniejszym kandydatem do pracy bądź pracownikiem.

● Chcę zmienić zawód/branżę i zdobyć nowe kwalifikacje

Jeśli rozważamy zmianę zawodu, studia podyplomowe mogą być pierwszym krokiem na tej drodze. Należy jednak pamiętać, że dzisiaj pracodawcy cenią szczególnie doświadczenia, dlatego warto wiedzę zdobytą podczas studiów jak najszybciej uzupełnić praktyką.

Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze

KOMENTARZE

 •  Joanna Ukleja, Specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu
 •  Małgorzata Wójtowicz, Menedżer HR w Antal International
 •  Joanna Żukowska, Kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE
 •  Anna Mikulska, Partner w MJCC Employer Branding Consultants

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Karolina
  2022-02-25 11:28:01
  Kilka miesięcy temu skończyłam licencjat i jestem teraz na etapie wybory podyplomówki, bo w branzy której pracuje sporo mi to da. Rozwazam glownie WSKZ ze względu na nuake zdalna, bo nie będzie mi to kolidować z praca. Mysle, ze na podyplomowke warto isc, w szczegolnosci gdy umozliwi ona dalszy rozwoj zawodowy 😊. Przykladowo moja znajmowa totalnie sie przebranzowila po ukonczeniu studiow podyplomowych.
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA