Kategorie

Praca zdalna a rozwój pracownika

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Praca zdalna a rozwój pracownika
fot.Shutterstock
Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

Rozwój podczas pracy zdalnej

Nawet jeśli w najbliższym czasie uda nam się uporać z pandemią, należy przypuszczać, że model pracy zdalnej lub hybrydowej stanie się jedną z obowiązujących form współpracy. Oznacza to nie tylko zmiany w sposobie ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy, wdrożenie innych rozwiązań dotyczących zarządzania bieżącymi celami pracowników, ale także nowe spojrzenie na realizację ich celów długookresowych.

Zdalna ocena wydajności pracy

Reklama

Ocena wydajności pracowników nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli menedżer musi zweryfikować skomplikowane zadania, które podejmuje jego podwładny. Dodatkową trudnością może okazać się nowa formuła współpracy, a więc praca w systemie hybrydowym lub całkowicie zdalna. Po pierwsze z powodu braku codziennych kontaktów i możliwości oceniania zaangażowania i wydajności na bieżąco, na podstawie własnych obserwacji. Po drugie dlatego, że praca zdalna lub w systemie hybrydowym wymaga zmiany podejścia do oceny jej efektów (zadaniowe rozliczanie efektów pracy). Trzecim elementem, który zawsze trzeba uwzględnić, jest obiektywność oceny. Zadanie bardzo trudne, ale nie niemożliwe.

Rzetelna ocena wydajności i zaangażowania pracownika powinna opierać się na obiektywnych przesłankach, bo tylko wówczas jest sprawiedliwa. Trudno jest czasem oddzielić własną opinię od rzeczywistości, dlatego oceniając wydajność personelu, warto korzystać z narzędzi, które uwzględniają obiektywne czynniki. Tu z pomocą menedżerom przychodzą zaawansowane narzędzia zarządcze, pozwalające np. na ocenę wydajności w oparciu o takie kryteria, jak: opinie innych, ocena przełożonego, ocena roczna, ocena roczna własna.

Nowoczesne narzędzia, dostępne w chmurze, pozwalają na pogłębioną analizę, a więc tworzą klasyfikację pracowników pod względem ich wydajności, także w systemie pracy zdalnej. Na przykład w SAP SuccessFactors można stworzyć matrycę potencjału/wydajności pracowników. Zarówno klasyczna klasyfikacja, jak i wspomniana matryca pozwalają menedżerowi zaplanować kolejne kroki dotyczące ścieżki rozwoju poszczególnych członków zespołu” – wyjaśnia Wojciech Miszewski, ekspert w zakresie SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

Matryca potencjału/wydajności pracowników

Ocena ryzyka odejścia pracownika

W ostatnich latach pracodawcy przekonali się, że rekrutacja specjalistów jest trudna, czasochłonna, a przede wszystkim kosztowna. Choć pandemia zachwiała nieco równowagą na rynku pracy, wzmacniając pozycję pracodawców, dobrzy specjaliści są nadal doceniani. Dlatego właśnie teraz warto wdrożyć działania zapobiegające ich ewentualnemu odejściu. Z badania Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy” wynika bowiem, że mimo większej niepewności na rynku pracy, Polacy (86%) są otwarci na nowe oferty, a im młodsza grupa, tym ten odsetek jest wyższy (w grupach 18-24 lata i 25-34 lata wynosi ponad 90%).

Okazuje się, że zaawansowane narzędzia zarządcze pozwalają ocenić ryzyko odejścia pracownika oraz wpływ takiej decyzji na funkcjonowanie firmy.

Aby dokonać takiej oceny, należy stworzyć ranking pracowników uwzględniający ich kompetencje rdzenne i stanowiskowe. Kompetencje rdzenne to te, które ogólnie są wymagane w przedsiębiorstwie, stanowiskowe zaś – to te, które są niezbędne na danym stanowisku pracy. Zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają na obliczenie ryzyka odejścia pracowników. Widząc taki niepokojący wynik, w kontekście wspomnianych kompetencji, możemy ocenić, czy na przykład pracownik nie posiada czasem zbyt wysokich kwalifikacji i po prostu może czuć się niedoceniony. A niespełnienie zawodowe jest drugim, po finansach, czynnikiem, który skłania do zmiany pracy” – podkreśla ekspert Quercus.

Plan ścieżki rozwoju pracowników

Reklama

Oczywiście dla organizacji ważny jest każdy pracownik, jednak szczególne miejsce zajmują talenty, a więc pracownicy z potencjałem. Analiza kompetencji personelu pozwoli wyłuskać firmowe diamenty. Jednak aby stały się brylantami, trzeba poddać je odpowiedniej „obróbce”, a więc wytyczyć taką ścieżkę rozwoju, która pozwoli na realizację celów zawodowych pracownika oraz celów pracodawcy.

Ocena kompetencji pozwala także na identyfikację braków kompetencyjnych, a w konsekwencji na zaplanowanie szkoleń, które je zniwelują. Czasem z konieczności muszą to być szkolenia stacjonarne, jednak coraz częściej firmy udostępniają platformy szkoleniowe dla pracowników, na których mogą oni realizować wyznaczone szkolenia oraz własne plany podnoszenia kompetencji zawodowych, zarówno twardych, jak i równie cenionych – miękkich” – podkreśla Wojciech Miszewski.

Informacje na temat kompetencji członków zespołu

Taki plan pozwoli nie tylko zniwelować luki kompetencyjne, ale również może być elementem długookresowej strategii sukcesji w firmie, opartej na wewnętrznej rekrutacji. Baza pracowników uwzględniająca ich potencjał i posiadane kompetencje to bowiem możliwość wyszukiwania pracowników według wielu kryteriów.

Im więcej kryteriów obejmuje baza firmy, tym większa szansa na dopasowanie potencjalnego kandydata do danego stanowiska pracy. Lista osób spełniających założone kryteria generowana jest w takim przypadku automatycznie, z zaznaczeniem, w jakim stopniu dany kandydat odpowiada wytycznym, czyli profilowi pracownika na danym stanowisku. Ponieważ ocena odbywa się na podstawie ustandaryzowanych kryteriów, może być przeprowadzona zdalnie, a co najważniejsze – obiektywnie, w oparciu o nowoczesne systemy analityczne” – podsumowuje przedstawiciel Quercus Sp. z o.o.

Talenty w firmie i stopień dopasowania do stanowiska

Narzędzia dotyczące analizy kompetencji i planowania ścieżki rozwoju powinny być udostępniane również pracownikom. Mogą oni ocenić, jak wypadają na tle oczekiwań wobec danego stanowiska pracy, jakie posiadają luki kompetencyjne oraz w jakim kierunku warto się rozwijać. Zdaniem Wojciecha Miszewskiego, eksperta w zakresie narzędzia SuccessFactors w firmie Quercus – rola przełożonego w planowaniu ścieżki rozwoju pracowników jest istotna, jednak najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy to pracownik sam dąży do wytyczonych przez siebie celów. Należy mu je tylko umiejętnie wskazać i udostępnić narzędzia do ich realizacji.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.