| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zwrot kosztów nauki

Zwrot kosztów nauki

Czy pracownik, który podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów nauki? Dostaliśmy informację, że pracownik ten nie uczestniczy w zajęciach na studiach, za które płaci nasza firma. Za co pracownik będzie musiał zwrócić pieniądze?

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pisemną umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Pracownik powinien wiedzieć, do jakich świadczeń i w jakiej wysokości ma prawo oraz co powinien zrobić, aby je uzyskać. Poza obowiązkami pracownika pracodawca może określić w umowie również dodatkowe świadczenia, jakie przyznaje uczącemu się pracownikowi.

Przez pojęcie „dodatkowe świadczenia” należy rozumieć np. wszelkie formy dofinansowania nauki pracownika. Pracodawca może pokryć koszty nauki pracownika, czyli czesnego, za studia lub opłat za kursy. Może również sfinansować pracownikowi przejazdy na uczelnię lub do szkoły i ewentualne zakwaterowanie. Ma to szczególne znaczenie, w przypadku gdy pracownik uczy się w innej miejscowości, niż pracuje i mieszka. Pracodawca może również pokryć koszty zakupu podręczników lub innych pomocy naukowych.

Takie i inne koszty pracownik, który nie wywiązał się z warunków umowy, będzie zobowiązany zwrócić pracodawcy.

Pracownik nie będzie natomiast musiał zwracać wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy czy urlopów szkoleniowych, jeżeli takie zostały mu udzielone. Obowiązek zwrotu kosztów dotyczy jedynie kosztów z tytułu dodatkowych świadczeń, które pracodawca nie musiał, ale zobowiązał się pokryć. Wszystkie podstawowe świadczenia, które uczącemu się pracownikowi gwarantują przepisy Kodeksu pracy, nie podlegają zwrotowi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »