REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

REKLAMA

REKLAMA

Zadanie właściwych pytań przyszłemu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej może pomóc w podjęciu decyzji w sprawie wyboru danej firmy. O co zatem warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jest takie powiedzenie "nie narzekaj na szefa swego, możesz mieć gorszego”. Zapewne, zna je wiele osób, które pospiesznie zmieniły pracę. Aby nie żałować przejścia do innej firmy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy zadać rekruterowi co najmniej 19 pytań.

Autopromocja

Wielu kandydatów do pracy, po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej, czuje niedosyt. Najczęściej wynika on z faktu, że rekruter zadał im mnóstwo istotnych pytań, a oni sami nie zapytali prawie o nic – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. W efekcie kandydat wychodzi z poczuciem niepewności, czy miejsce, do którego aplikuje, jest tym, w którym chciałby pracować. Dlatego warto spytać rekrutera dokładnie o to, na czym najbardziej nam zależy w codziennej pracy – podpowiada ekspert.

O co należy zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wiedzieć na czym stoimy?

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Stanowisko

Na początku rozmowy kwalifikacyjnej warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zatrudnienie na danym stanowisku. Najlepiej zapytać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Czy praca na tym stanowisku wiąże się z dużą ilością nadgodzin i np. dyżurami w weekendy? – może okazać się, że pracodawca nie będzie ukrywać, że praca wymaga znacznie większej dyspozycyjności niż 8-godzin dziennie.
 1. Czy praca wymaga podróży? – powinien zapytać o to zwłaszcza kandydat, który np. ma małe dziecko i wyjazdy są komplikacją dla całej rodziny. Tę kwestię powinien poruszyć także pracownik, który nie lubi opuszczać biura i pracować w rozjazdach.
 1. Czy praca wymaga wystąpień publicznych np. podczas prezentacji? – jeśli kandydat jest nieśmiały a wystąpienia go paraliżują, lepiej o to zapytać.
 1. Czy możliwe są elastyczne godziny pracy? – jeśli kandydat chciałby mieć możliwość rozpoczynania pracy między 8 a 10, powinien zapytać, czy firma daje taką możliwość.
 1. Czy możliwa jest praca zdalna? – firmy wprowadzają często opcję np. jednego dnia pracy z domu. Warto więc znać stanowisko pracodawcy w tej kwestii.

Zespół

Jeśli stanowisko wiąże się z pracą zespołową, warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej także o ludzi, z którymi będziemy pracować.

 1. Czy zespół siedzi w jednym pokoju, a może w open space? – są osoby, które po latach pracy w pokojach, mają kłopoty z przestawieniem się do pracy na otwartych przestrzeniach i odwrotnie.
 1. Czy kandydat będzie oceniany z pracy indywidualnej czy zespołowej? – warto mieć jasność czy praca zależy od nas samych czy od wyników całego zespołu.
 1. Jak długo pracują ze sobą członkowie zespołu? – inaczej zaczyna się pracę w zespole, który dopiero się buduje, a inaczej w grupie, która zna się od lat. W niektórych przypadkach może być to też cenna informacja o rotacji w firmie.
 1. Czy zespół miewa spotkania integracyjne? – w zależności od charakteru pracownika taka wiedza może być istotna. Jest tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników wyjazdów integracyjnych.
 1. Kto z zespołu może przejąć nasze obowiązki np. w czasie wyjazdu służbowego, urlopu, choroby? – bardzo ważne pytanie, które uświadamia poziom organizacyjny firmy. Brak zastępcy może oznaczać, brak prawa do niezakłóconego urlopu.

Codzienność

Paradoksalnie, jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy w firmie czujemy się dobrze, czy też nie. O to warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 1. Gdzie będę siedzieć? – zdarza się, że np. osoby ze słabym wzrokiem muszą siedzieć przy oknie, więc warto zapytać o przyszłe miejsce pracy.
 2. Czy w firmie jest kuchnia i możliwość odgrzewania posiłków? – jeśli takiej opcji nie ma, pozostają kanapki albo jedzenie na mieście.
 3. Czy w firmie jest klimatyzacja? – ci, którzy pracowali w pokojach z wiatrakami, docenią klimatyzację.
 4. Czy istnieje możliwość odbierania prywatnych telefonów? – w niektórych zawodach wyłączanie telefonów na czas pracy jest standardem, w innych to niekonieczne. Pracownik, który przez lata mógł swobodnie korzystać z telefonu, może mieć kłopoty z przestawieniem się na inne wymagania.

Benefity

Im cięższa praca, poważniejsze zadania i odpowiedzialność, tym większa potrzeba poczucia, że jest to wszystko warte ceny, jaką płacimy. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy porozmawiać o benefitach.

 1. Czy jest system premiowy?
 2. Czy firma oferuje dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej?
 3. Czy istnieją programy dofinansowujące np. zajęcia sportowe?
 4. Czy pracownik otrzymuje służbowy telefon i laptop? – dla jednych służbowy telefon i laptop to niepotrzebne uwiązanie, dla innych komfort pracy.
 5. Czy do dyspozycji pracownika jest służbowy samochód? – istotne zwłaszcza na stanowiskach wymagających mobilności.

Każda organizacja ma określoną kulturę. W jednej normą będzie zasada work&balance, w innej będzie panował zwyczaj, że szef może zadzwonić do pracownika nawet podczas urlopu. Dlatego, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, warto sprawdzić jakie zasady rządzą firmą, do której aplikujemy, aby nie żałować zmiany pracy. Jedni będą doskonale czuli się w firmie, która ceni punktualność, a praca zaczyna się od 8.00. Inni po dwóch tygodniach życia z zegarkiem w ręku, zaczną szukać nowego pracodawcy, który będzie dopuszczał elastyczne godziny pracy. Aby uniknąć nieporozumień, warto zapytać o sprawy, na których zależy nam najbardziej. Jeśli okaże się, że rozmijamy się z filozofią firmy, lepiej złożyć CV do innego pracodawcy.

Zobacz serwis: BHP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA