REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

REKLAMA

REKLAMA

Zadanie właściwych pytań przyszłemu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej może pomóc w podjęciu decyzji w sprawie wyboru danej firmy. O co zatem warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jest takie powiedzenie "nie narzekaj na szefa swego, możesz mieć gorszego”. Zapewne, zna je wiele osób, które pospiesznie zmieniły pracę. Aby nie żałować przejścia do innej firmy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy zadać rekruterowi co najmniej 19 pytań.

REKLAMA

Autopromocja

Wielu kandydatów do pracy, po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej, czuje niedosyt. Najczęściej wynika on z faktu, że rekruter zadał im mnóstwo istotnych pytań, a oni sami nie zapytali prawie o nic – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. W efekcie kandydat wychodzi z poczuciem niepewności, czy miejsce, do którego aplikuje, jest tym, w którym chciałby pracować. Dlatego warto spytać rekrutera dokładnie o to, na czym najbardziej nam zależy w codziennej pracy – podpowiada ekspert.

O co należy zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wiedzieć na czym stoimy?

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Stanowisko

Na początku rozmowy kwalifikacyjnej warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zatrudnienie na danym stanowisku. Najlepiej zapytać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Czy praca na tym stanowisku wiąże się z dużą ilością nadgodzin i np. dyżurami w weekendy? – może okazać się, że pracodawca nie będzie ukrywać, że praca wymaga znacznie większej dyspozycyjności niż 8-godzin dziennie.
  1. Czy praca wymaga podróży? – powinien zapytać o to zwłaszcza kandydat, który np. ma małe dziecko i wyjazdy są komplikacją dla całej rodziny. Tę kwestię powinien poruszyć także pracownik, który nie lubi opuszczać biura i pracować w rozjazdach.
  1. Czy praca wymaga wystąpień publicznych np. podczas prezentacji? – jeśli kandydat jest nieśmiały a wystąpienia go paraliżują, lepiej o to zapytać.
  1. Czy możliwe są elastyczne godziny pracy? – jeśli kandydat chciałby mieć możliwość rozpoczynania pracy między 8 a 10, powinien zapytać, czy firma daje taką możliwość.
  1. Czy możliwa jest praca zdalna? – firmy wprowadzają często opcję np. jednego dnia pracy z domu. Warto więc znać stanowisko pracodawcy w tej kwestii.

Zespół

Jeśli stanowisko wiąże się z pracą zespołową, warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej także o ludzi, z którymi będziemy pracować.

  1. Czy zespół siedzi w jednym pokoju, a może w open space? – są osoby, które po latach pracy w pokojach, mają kłopoty z przestawieniem się do pracy na otwartych przestrzeniach i odwrotnie.
  1. Czy kandydat będzie oceniany z pracy indywidualnej czy zespołowej? – warto mieć jasność czy praca zależy od nas samych czy od wyników całego zespołu.
  1. Jak długo pracują ze sobą członkowie zespołu? – inaczej zaczyna się pracę w zespole, który dopiero się buduje, a inaczej w grupie, która zna się od lat. W niektórych przypadkach może być to też cenna informacja o rotacji w firmie.
  1. Czy zespół miewa spotkania integracyjne? – w zależności od charakteru pracownika taka wiedza może być istotna. Jest tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników wyjazdów integracyjnych.
  1. Kto z zespołu może przejąć nasze obowiązki np. w czasie wyjazdu służbowego, urlopu, choroby? – bardzo ważne pytanie, które uświadamia poziom organizacyjny firmy. Brak zastępcy może oznaczać, brak prawa do niezakłóconego urlopu.

Codzienność

Paradoksalnie, jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy w firmie czujemy się dobrze, czy też nie. O to warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Gdzie będę siedzieć? – zdarza się, że np. osoby ze słabym wzrokiem muszą siedzieć przy oknie, więc warto zapytać o przyszłe miejsce pracy.
  2. Czy w firmie jest kuchnia i możliwość odgrzewania posiłków? – jeśli takiej opcji nie ma, pozostają kanapki albo jedzenie na mieście.
  3. Czy w firmie jest klimatyzacja? – ci, którzy pracowali w pokojach z wiatrakami, docenią klimatyzację.
  4. Czy istnieje możliwość odbierania prywatnych telefonów? – w niektórych zawodach wyłączanie telefonów na czas pracy jest standardem, w innych to niekonieczne. Pracownik, który przez lata mógł swobodnie korzystać z telefonu, może mieć kłopoty z przestawieniem się na inne wymagania.

Benefity

Im cięższa praca, poważniejsze zadania i odpowiedzialność, tym większa potrzeba poczucia, że jest to wszystko warte ceny, jaką płacimy. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy porozmawiać o benefitach.

  1. Czy jest system premiowy?
  2. Czy firma oferuje dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej?
  3. Czy istnieją programy dofinansowujące np. zajęcia sportowe?
  4. Czy pracownik otrzymuje służbowy telefon i laptop? – dla jednych służbowy telefon i laptop to niepotrzebne uwiązanie, dla innych komfort pracy.
  5. Czy do dyspozycji pracownika jest służbowy samochód? – istotne zwłaszcza na stanowiskach wymagających mobilności.

Każda organizacja ma określoną kulturę. W jednej normą będzie zasada work&balance, w innej będzie panował zwyczaj, że szef może zadzwonić do pracownika nawet podczas urlopu. Dlatego, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, warto sprawdzić jakie zasady rządzą firmą, do której aplikujemy, aby nie żałować zmiany pracy. Jedni będą doskonale czuli się w firmie, która ceni punktualność, a praca zaczyna się od 8.00. Inni po dwóch tygodniach życia z zegarkiem w ręku, zaczną szukać nowego pracodawcy, który będzie dopuszczał elastyczne godziny pracy. Aby uniknąć nieporozumień, warto zapytać o sprawy, na których zależy nam najbardziej. Jeśli okaże się, że rozmijamy się z filozofią firmy, lepiej złożyć CV do innego pracodawcy.

Zobacz serwis: BHP

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA