REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej
Jakie pytania zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej

REKLAMA

REKLAMA

Zadanie właściwych pytań przyszłemu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej może pomóc w podjęciu decyzji w sprawie wyboru danej firmy. O co zatem warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jest takie powiedzenie "nie narzekaj na szefa swego, możesz mieć gorszego”. Zapewne, zna je wiele osób, które pospiesznie zmieniły pracę. Aby nie żałować przejścia do innej firmy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy zadać rekruterowi co najmniej 19 pytań.

REKLAMA

Autopromocja

Wielu kandydatów do pracy, po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej, czuje niedosyt. Najczęściej wynika on z faktu, że rekruter zadał im mnóstwo istotnych pytań, a oni sami nie zapytali prawie o nic – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. W efekcie kandydat wychodzi z poczuciem niepewności, czy miejsce, do którego aplikuje, jest tym, w którym chciałby pracować. Dlatego warto spytać rekrutera dokładnie o to, na czym najbardziej nam zależy w codziennej pracy – podpowiada ekspert.

O co należy zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wiedzieć na czym stoimy?

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Stanowisko

Na początku rozmowy kwalifikacyjnej warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zatrudnienie na danym stanowisku. Najlepiej zapytać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Czy praca na tym stanowisku wiąże się z dużą ilością nadgodzin i np. dyżurami w weekendy? – może okazać się, że pracodawca nie będzie ukrywać, że praca wymaga znacznie większej dyspozycyjności niż 8-godzin dziennie.
  1. Czy praca wymaga podróży? – powinien zapytać o to zwłaszcza kandydat, który np. ma małe dziecko i wyjazdy są komplikacją dla całej rodziny. Tę kwestię powinien poruszyć także pracownik, który nie lubi opuszczać biura i pracować w rozjazdach.
  1. Czy praca wymaga wystąpień publicznych np. podczas prezentacji? – jeśli kandydat jest nieśmiały a wystąpienia go paraliżują, lepiej o to zapytać.
  1. Czy możliwe są elastyczne godziny pracy? – jeśli kandydat chciałby mieć możliwość rozpoczynania pracy między 8 a 10, powinien zapytać, czy firma daje taką możliwość.
  1. Czy możliwa jest praca zdalna? – firmy wprowadzają często opcję np. jednego dnia pracy z domu. Warto więc znać stanowisko pracodawcy w tej kwestii.

Zespół

Jeśli stanowisko wiąże się z pracą zespołową, warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej także o ludzi, z którymi będziemy pracować.

  1. Czy zespół siedzi w jednym pokoju, a może w open space? – są osoby, które po latach pracy w pokojach, mają kłopoty z przestawieniem się do pracy na otwartych przestrzeniach i odwrotnie.
  1. Czy kandydat będzie oceniany z pracy indywidualnej czy zespołowej? – warto mieć jasność czy praca zależy od nas samych czy od wyników całego zespołu.
  1. Jak długo pracują ze sobą członkowie zespołu? – inaczej zaczyna się pracę w zespole, który dopiero się buduje, a inaczej w grupie, która zna się od lat. W niektórych przypadkach może być to też cenna informacja o rotacji w firmie.
  1. Czy zespół miewa spotkania integracyjne? – w zależności od charakteru pracownika taka wiedza może być istotna. Jest tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników wyjazdów integracyjnych.
  1. Kto z zespołu może przejąć nasze obowiązki np. w czasie wyjazdu służbowego, urlopu, choroby? – bardzo ważne pytanie, które uświadamia poziom organizacyjny firmy. Brak zastępcy może oznaczać, brak prawa do niezakłóconego urlopu.

Codzienność

Paradoksalnie, jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy w firmie czujemy się dobrze, czy też nie. O to warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Gdzie będę siedzieć? – zdarza się, że np. osoby ze słabym wzrokiem muszą siedzieć przy oknie, więc warto zapytać o przyszłe miejsce pracy.
  2. Czy w firmie jest kuchnia i możliwość odgrzewania posiłków? – jeśli takiej opcji nie ma, pozostają kanapki albo jedzenie na mieście.
  3. Czy w firmie jest klimatyzacja? – ci, którzy pracowali w pokojach z wiatrakami, docenią klimatyzację.
  4. Czy istnieje możliwość odbierania prywatnych telefonów? – w niektórych zawodach wyłączanie telefonów na czas pracy jest standardem, w innych to niekonieczne. Pracownik, który przez lata mógł swobodnie korzystać z telefonu, może mieć kłopoty z przestawieniem się na inne wymagania.

Benefity

Im cięższa praca, poważniejsze zadania i odpowiedzialność, tym większa potrzeba poczucia, że jest to wszystko warte ceny, jaką płacimy. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy porozmawiać o benefitach.

  1. Czy jest system premiowy?
  2. Czy firma oferuje dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej?
  3. Czy istnieją programy dofinansowujące np. zajęcia sportowe?
  4. Czy pracownik otrzymuje służbowy telefon i laptop? – dla jednych służbowy telefon i laptop to niepotrzebne uwiązanie, dla innych komfort pracy.
  5. Czy do dyspozycji pracownika jest służbowy samochód? – istotne zwłaszcza na stanowiskach wymagających mobilności.

Każda organizacja ma określoną kulturę. W jednej normą będzie zasada work&balance, w innej będzie panował zwyczaj, że szef może zadzwonić do pracownika nawet podczas urlopu. Dlatego, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, warto sprawdzić jakie zasady rządzą firmą, do której aplikujemy, aby nie żałować zmiany pracy. Jedni będą doskonale czuli się w firmie, która ceni punktualność, a praca zaczyna się od 8.00. Inni po dwóch tygodniach życia z zegarkiem w ręku, zaczną szukać nowego pracodawcy, który będzie dopuszczał elastyczne godziny pracy. Aby uniknąć nieporozumień, warto zapytać o sprawy, na których zależy nam najbardziej. Jeśli okaże się, że rozmijamy się z filozofią firmy, lepiej złożyć CV do innego pracodawcy.

Zobacz serwis: BHP

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA