Kategorie

Zmień swoje CV! 7 szybkich rad

Zmień swoje CV! 7 szybkich rad/fot.Fotolia
Zmień swoje CV! 7 szybkich rad/fot.Fotolia
Zamieszczenie odpowiednich informacji w CV to tylko połowa drogi do stworzenia idealnego życiorysu. Zadbaj o szczegóły, a twoja wizytówka może zaważyć na całej zawodowej przyszłości. To na jej podstawie rekruter będzie ciebie kojarzył, więc uczyń wszystko, by były to skojarzenia jak najbardziej pozytywne.

Po pierwsze… Nie najlepiej będą o tobie świadczyć literówki, błędy gramatyczne, stylistyka oraz składnia. Przeanalizuj dobrze swój życiorys, popraw wszystko co jest błędne, a następnie podeślij je do znajomego, który jest dobry w takich kwestiach, z prośbą o sumienne zweryfikowanie tekstu pod tym kątem.

Po drugie…  Nie nazywaj pliku „CV”. Wyobraź sobie, że rekruter dostaje 30 takich aplikacji i wszystkie nazywają się tak samo, zaś tylko jedno ktoś podpisał imieniem i nazwiskiem. Czeka go teraz sporo pracy, aby pozmieniać ich nazwy, by nic mu się nie myliło i dało radę zapisać je na dysku. Na pewno nie będzie tym faktem zachwycony i przychylniejszym okiem spojrzy na autora podpisanej aplikacji. To ty bądź tą osobą!

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Reklama

Po trzecie… Nigdy nie wiesz z jakiego programu do przeglądania plików korzysta rekruter. Może więc zdarzyć się sytuacja, kiedy twój dokument nie będzie w stanie otworzyć, a ty stracisz wtedy szansę na interesującą cię pracę. Ewentualnie tekst się porozjeżdża i estetycznie będzie to fatalnie wyglądać. Najbezpieczniej więc zapisywać cv w formacie pdf.

Po czwarte… Rekruterzy najczęściej zaczynają czytanie CV od doświadczenia zawodowego. Najbardziej interesują ich najnowsze pozycje, dlatego też w pierwszej kolejności wymieniaj ostatnie zatrudnienia, a nie te najstarsze. Poświęć temu działowi najwięcej czasu i zadbaj o właściwą ekspozycje swoich doświadczeń. Po nazwie firmy i swoim stanowisku wymień krótko zakres swoich obowiązków i sukcesy, które osiągnąłeś.

Po piąte… Idealne CV nie może być zbyt długie. 2-3 strony powinny wystarczyć na umieszczenie wszelkich ważnych informacji. Zaoszczędź więc miejsce usuwając zbędne dla pracodawcy informacje. Takimi są: obywatelstwo, nazwisko panieńskie, miejsce urodzenia, a także wszelkie szaleństwa, typu: liczba zwierząt czy imiona dzieci. Tak, takie dane również pojawiają się w życiorysach. Jeśli aplikujesz do polskiej firmy, a jesteś Polakiem, to nie wymieniaj, że znasz biegle nasz rodzimy język. Może to wywołać jedynie uśmiech politowania.

Reklama

Po szóste… Rekruter najczęściej musi przeanalizować kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nadesłanych CV. Może wydawać się to irracjonalne, ale bardzo ważne jest odpowiednio dobrana czcionka, a także jej wielkość. Niektórzy chcą zawrzeć tak dużą ilość informacji, że decydują się to uczynić kosztem mniejszej czcionki. To błąd, ponieważ wtedy aplikacja często staje się nieczytelna. Postaw na 11 lub 12. Analogicznie z rodzajem czcionki. Nie stawiaj na oryginalność, bo może i zwrócisz na siebie uwagę, ale zdążysz przy okazji zirytować potencjalnego pracodawcę. Kreatywna niech będzie treść, jeśli stanowisko tego wymaga.  W materii zapisu postaw na prostotę, przejrzystość i czytelność.

Po siódme… Nie zapominaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego twoja aplikacja nie będzie rozpatrzona. W przypadku klauzuli spokojnie możesz dać ją dużo mniejszą czcionką, aby zaoszczędzić miejsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?