REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmień swoje CV! 7 szybkich rad

Zmień swoje CV! 7 szybkich rad/fot.Fotolia
Zmień swoje CV! 7 szybkich rad/fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamieszczenie odpowiednich informacji w CV to tylko połowa drogi do stworzenia idealnego życiorysu. Zadbaj o szczegóły, a twoja wizytówka może zaważyć na całej zawodowej przyszłości. To na jej podstawie rekruter będzie ciebie kojarzył, więc uczyń wszystko, by były to skojarzenia jak najbardziej pozytywne.

Po pierwsze… Nie najlepiej będą o tobie świadczyć literówki, błędy gramatyczne, stylistyka oraz składnia. Przeanalizuj dobrze swój życiorys, popraw wszystko co jest błędne, a następnie podeślij je do znajomego, który jest dobry w takich kwestiach, z prośbą o sumienne zweryfikowanie tekstu pod tym kątem.

REKLAMA

Autopromocja

Po drugie…  Nie nazywaj pliku „CV”. Wyobraź sobie, że rekruter dostaje 30 takich aplikacji i wszystkie nazywają się tak samo, zaś tylko jedno ktoś podpisał imieniem i nazwiskiem. Czeka go teraz sporo pracy, aby pozmieniać ich nazwy, by nic mu się nie myliło i dało radę zapisać je na dysku. Na pewno nie będzie tym faktem zachwycony i przychylniejszym okiem spojrzy na autora podpisanej aplikacji. To ty bądź tą osobą!

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Po trzecie… Nigdy nie wiesz z jakiego programu do przeglądania plików korzysta rekruter. Może więc zdarzyć się sytuacja, kiedy twój dokument nie będzie w stanie otworzyć, a ty stracisz wtedy szansę na interesującą cię pracę. Ewentualnie tekst się porozjeżdża i estetycznie będzie to fatalnie wyglądać. Najbezpieczniej więc zapisywać cv w formacie pdf.

Po czwarte… Rekruterzy najczęściej zaczynają czytanie CV od doświadczenia zawodowego. Najbardziej interesują ich najnowsze pozycje, dlatego też w pierwszej kolejności wymieniaj ostatnie zatrudnienia, a nie te najstarsze. Poświęć temu działowi najwięcej czasu i zadbaj o właściwą ekspozycje swoich doświadczeń. Po nazwie firmy i swoim stanowisku wymień krótko zakres swoich obowiązków i sukcesy, które osiągnąłeś.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po piąte… Idealne CV nie może być zbyt długie. 2-3 strony powinny wystarczyć na umieszczenie wszelkich ważnych informacji. Zaoszczędź więc miejsce usuwając zbędne dla pracodawcy informacje. Takimi są: obywatelstwo, nazwisko panieńskie, miejsce urodzenia, a także wszelkie szaleństwa, typu: liczba zwierząt czy imiona dzieci. Tak, takie dane również pojawiają się w życiorysach. Jeśli aplikujesz do polskiej firmy, a jesteś Polakiem, to nie wymieniaj, że znasz biegle nasz rodzimy język. Może to wywołać jedynie uśmiech politowania.

REKLAMA

Po szóste… Rekruter najczęściej musi przeanalizować kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nadesłanych CV. Może wydawać się to irracjonalne, ale bardzo ważne jest odpowiednio dobrana czcionka, a także jej wielkość. Niektórzy chcą zawrzeć tak dużą ilość informacji, że decydują się to uczynić kosztem mniejszej czcionki. To błąd, ponieważ wtedy aplikacja często staje się nieczytelna. Postaw na 11 lub 12. Analogicznie z rodzajem czcionki. Nie stawiaj na oryginalność, bo może i zwrócisz na siebie uwagę, ale zdążysz przy okazji zirytować potencjalnego pracodawcę. Kreatywna niech będzie treść, jeśli stanowisko tego wymaga.  W materii zapisu postaw na prostotę, przejrzystość i czytelność.

Po siódme… Nie zapominaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego twoja aplikacja nie będzie rozpatrzona. W przypadku klauzuli spokojnie możesz dać ją dużo mniejszą czcionką, aby zaoszczędzić miejsce.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA