Kategorie

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe
Płeć psychologiczna a wybory zawodowe
fot. Fotolia
Co predysponuje nas do wykonywania konkretnego zawodu? Co sprawia, że czujemy się wystarczająco kompetentni, aby pełnić określoną funkcję? Oczywistymi odpowiedziami są: wykształcenie, zdolności czy aspiracje. Nie jest to jednak aż tak oczywiste w przypadku obszarów zawodowych zdominowanych przez konkretną płeć, przykładowo tych, które stereotypowo postrzegane są jakie męskie.

Płeć mózgu. Zrozum siebie

Co więc motywuje kobiety do bycia żołnierzami, politykami czy informatykami? Okazuje się, że paradoksalnie jest to właśnie płeć. Jednak nie płeć biologiczna, a psychologiczna.

Męskość, kobiecość i androgynia

Płeć psychologiczna stanowi poczucie przynależności do danej płci, kształtuje nasze oczekiwania i działania wedle tego, co w danym społeczeństwie postrzegane jest jako męskie lub kobiece. Jest nabywana  w trakcie życia i stanowi efekt interakcji czynników kulturowych i biologicznych.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W 1974 r. Sandra Bem wysunęła tezę, że męskość oraz kobiecość charakteryzują konkretne cechy. Przykładowo: cechami kobiecymi są opiekuńczość, wrażliwość czy zdolność do poświęcania się. Jako cechy męskie wyróżnić można chociażby łatwość w podejmowaniu decyzji, niezależność i agresywność. Oczywiście zestawy cech składających się na konkretną płeć psychologiczną są odzwierciedleniem wzorców i stereotypów obowiązujących w danej kulturze, jednak nie sposób zaprzeczyć, że wzorce te mają pewien wpływ na kształtowanie się osobowości.

Co ciekawe, męskość i kobiecość plasują się jako krańce swoistego kontinuum, którego środkową część stanowi androgynia – łącząca w sobie cechy i zachowania charakterystyczne dla obu rodzajów. Według Bem osoby androgyniczne mają możliwość prezentowania szerszego repertuaru zachowań niż pozostałe typy płciowe. Zachowania oraz koncepcja własnej osoby u ludzi androgynicznych nie odwołują się do kulturowych wzorców kobiecości i męskości, co umożliwia tym osobom sprawniejsze adaptowanie się do nowych sytuacji, ponieważ stereotypy dotyczące ról płciowych nie stanowią dla nich bariery.

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

W wielu obszarach zawodowych wciąż pokutuje przekonanie, że konkretna płeć biologiczna predysponuje do pełnienia określonej funkcji, a pojawienie się przedstawiciela lub przedstawicielki płci przeciwnej wśród reprezentantów tego typu zawodu budzi zaskoczenie lub ciekawość. Nadal potrafią nas dziwić kobiety-programiści czy mężczyźni chcący opiekować się dziećmi. Okazuje się, że „nietypowe” wybory zawodowe często podejmowane są przez osoby w typie androgynicznym.

W 2007 roku Lemons i Parzinger przedstawili wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników branży IT. Na ich podstawie można wywnioskować, że pracujące w tej dziedzinie kobiety postrzegają role płciowe w sposób charakterystyczny dla typu androgynicznego. Mimo, że pracują w branży zdominowanej przez mężczyzn, są w stanie rozpatrywać swoje sukcesy i porażki jako wynik własnych działań i poziomu kompetencji, ograniczając patrzenie na siebie i współpracowników przez pryzmat stereotypów płciowych.

Z kolei badania A. Lipińskiej-Grobelny i I. Goździk pokazują, że płeć psychologiczna wpływa na poziom zadowolenia z wykonywania pracy: kobiece kobiety wykazują wyższy poziom satysfakcji z pracy w branżach „kobiecych” niż ich koleżanki po fachu, prezentujące typ androgyniczny czy też męski. Jak wskazuje S. Bem, schemat płci poszukuje w otoczeniu informacji pozostających z nim w zgodzie, zatem kobiece kobiety będą unikać zachowań nietypowych dla swojej płci, co jednocześnie może wpływać na wyższy poziom satysfakcji z wykonywa zadań kulturowo przypisanych kobietom. Takie osoby chętniej będą wykonywać obowiązki związane z edukacją dzieci czy zachowaniami prospołecznymi.

Jak wskazują przytoczone teorie i badania, płeć biologiczna nie determinuje zdolności niezbędnych do pełnienia określonej roli. Jeśli już możemy mówić o płci w tym kontekście – będzie to raczej płeć psychologiczna, zestaw indywidualnych cech wpisujących się mniej lub bardziej w to, co postrzegamy jako męskie lub kobiece. Prawdopodobnie osoby androgyniczne będą mieć większą odwagę do realizowania się w zawodach nietypowych dla swojej płci, ponieważ w mniejszym stopniu niż reszta populacji odczuwają presję społeczną związaną z pełnieniem określonych ról. Z kolei „męscy mężczyźni” i „kobiece kobiety” będą wykazywać większą skłonność do sztywnego postrzegania aktywności, w których powinni się realizować oraz lepiej odnajdą się w zawodach tradycyjnie kojarzonych z ich płcią biologiczną. Wiedza na ten temat z powodzeniem może być wykorzystywana w poradnictwie zawodowym – choć należy pamiętać, że indywidualna, dynamiczna struktura osobowości pojedynczych jednostek może wymykać się ujęciu statystycznemu.

Polecamy serwis: Sektor publiczny

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.