Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Na osiągnięcie zamierzonego celu składa się zazwyczaj wiele czynników – dopiero więc odpowiednie przygotowanie na wielu płaszczyznach może być uznane za gwarant sukcesu. W sytuacji, gdy pominiemy jeden z niezbędnych elementów przygotowania, może się okazać, że nawet jedna, drobna rzecz może zadecydować o odrzuceniu naszej kandydatury, a w rezultacie utracie szansy na zdobycie pracy.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Wiedza o firmie
W sytuacji, gdy zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, możemy się domyślać, że pracodawca (rekruter) zapoznał się z naszym wykształceniem oraz doświadczeniem, które go zainteresowało. W trakcie rozmowy będzie więc chciał dowiedzieć się więcej na temat tego, co przeczytał w dokumentach aplikacyjnych. O ile jednak łatwo nam jest mówić o tym, co robiliśmy, nawet bez przygotowania, w momencie, gdy zostaniemy zapytani o to, jak nasza wiedza przyda się w firmie, do której aplikujemy, sytuacja się komplikuje. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy kandydat nie jest przygotowany do rozmowy.
Zasadniczym elementem takiego przygotowania jest bowiem przyswojenie sobie podstawowej wiedzy z zakresu tego, czym zajmuje się firma, w której chcemy pracować. Poza działalnością firmy, warto znać np. nazwisko kluczowej postaci, prezesa, właściciela, twórcy czy… datę powstania organizacji. Warto zajrzeć na stronę internetową firmy – informacje, które dla naszego pracodawcy są ważne, z pewnością będą tam wyróżnione. Elementarna wiedza na temat firmy, w której chcemy pracować jest nie tylko bardzo mile widziana na rozmowie kwalifikacyjnej, ale wręcza niezbędna.
Testy psychometryczne - rekrutacja
Zachowanie kandydata
Magdalena, ubiegająca się o stanowisko asystentki w jednej z firm prawniczych, w dużym mieście, miała zarówno odpowiednie doświadczenie (8 lat pracy na podobnym stanowisku), wykształcenie (ukończyła specjalistyczne kursy) oraz referencje ostatniego pracodawcy. Choć wydawała się idealną kandydatką, pracy nie otrzymała. Zdziwiona tym faktem, ponownie zgłosiła się do firmy, na ofertę której odpowiedziała, aby poznać przyczyny. Okazało się, że „nie wypadła pomyślnie na rozmowie kwalifikacyjnej”, a konkretnie rekruter miał wrażenie, że Magdalena nie jest osobą kulturalną i w lekceważący sposób odpowiada na pytania. Ta sytuacja doskonale obrazuje to, o czym zapomina wielu kandydatów – nawet, jeśli jesteśmy pewni swojej pozycji czy faktu, że nasi kontr kandydaci mają słabsze doświadczenie i wiedzę, nie powinniśmy tego w jakikolwiek sposób ujawniać w trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Przejawy zbytniej pewności siebie są bardzo źle odbierane przez innych i mogą świadczyć o niekorzystnych cechach kandydata, np. trudności w podporządkowaniu się przełożonemu, a w konsekwencji - problemach w zarządzaniu taką osobą.
Jak przygotować się do wideorekrutacji?
Jak cię widzą…
…tak zwykle też oceniają. Schludny i elegancki wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej to już standard. Nawet najlepiej przygotowany merytorycznie kandydat może skutecznie zaprzepaścić swoją szansę na zdobycie pracy niechlujnym strojem, pogniecioną koszulą czy przesadnie długimi i bogato zdobionymi paznokciami . Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Dotyczą one zazwyczaj branż artystycznych lub kreatywnych, gdzie osoby ubiegające się o pracę, poprzez swój strój najczęściej odzwierciedlają także swój temperament.
Dlaczego pracodawcy zwracają uwagę na nasz wygląd? Poza oczywistym aspektem potrzeby estetyki i ewentualnej relacji z klientem w przypadku branży usługowej, wygląd może świadczyć o naszym charakterze i temperamencie. Nieuprasowane ubranie to np. wyraz niechlujności, lenistwa, czy nieroztropności kandydata. Jaskrawe, źle dobrane kolory to dowód na brak poczucia estetyki i gustu, co w przypadku niektórych branż i zawodów ma olbrzymie znaczenie. Natłok jaskrawych barw może też świadczyć o potrzebie wyróżnienia się, która nie w każdej pracy jest mile widziana. Warto o tym pamiętać, jak bardzo nasz strój wpływa na subiektywną ocenę rekrutera, a w efekcie też na jego ostateczną decyzję.
O czym jeszcze warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną? O naszym nastawieniu! Tylko jeśli będziemy rozluźnieni i optymistycznie nastawieni do naszego partnera w rozmowie – w tym wypadku rekrutera – mamy szansę osiągnąć sukces. Pozytywne nastawienia do świata uwypukla w każdym człowieku jego atuty, a to one właśnie decydują o wygranej w wyścigu rekrutacyjnym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat