REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym

Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym. / Fot. Fotolia
Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym może wydawać się złym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, dlaczego warto szukać nowej pracy w miesiącach letnich.

Szukanie pracy latem

Przyjęło się, że lato jest złym czasem na szukanie pracy. Dowiedz się, dlaczego jest wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Autopromocja

Lato jest czasem urlopów – wielu pracowników przebywa wówczas na wakacjach. Oznacza to, że pracodawcy potrzebują więcej czasu niż zwykle na podjęcie decyzji o zatrudnieniu nowych osób. To specyficzny, ale dobry okres na szukanie pracy. Dlaczego?

Cierpliwość popłaca

Zanim się tego dowiesz, zapamiętaj, że nieobecność niektórych pracowników firmy, o posadę w której się starasz, może wydłużyć proces rekrutacyjny. Bądź więc cierpliwy – latem po prostu wszystko trwa dłużej.

Redakcja poleca produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Z tego powodu pomyśl dwa razy zanim zaczniesz nękać potencjalnego pracodawcę telefonami, bo nie odezwał się tak szybko jak obiecał. Wywołasz w ten sposób jedynie irytację, możesz tez zyskać niezbyt korzystną reputację desperata czy też natręta – radzi Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Buduj sieć kontaktów

W letnich miesiącach wysiłek włożony w budowanie sieci kontaktów może się zwrócić z nawiązką. Powód? Ważne osoby, które nie miałyby dla Ciebie czasu w zwykłych okolicznościach, teraz mogą go znaleźć znacznie łatwiej. Bo latem wiele firm działa wolniej, a ludzie są mniej zabiegani.

Skorzystaj z tej okazji, aby rozbudować swoja sieć kontaktów, która pomoże Ci znaleźć atrakcyjną pracę. Sprzyjać będzie Ci także to, że gdy pogoda jest piękna, ludzie zwykle trudno dostępni łatwiej dają się wyciągnąć na mrożoną kawę lub herbatę w centrum miasta.

Zadaj pytanie: FORUM

Inne zalety szukania pracy latem

Szukanie pracy w sezonie wakacyjnym ma więcej zalet. Po pierwsze, ogłoszenia wydrukowane w tym okresie mogą wynikać z pilnej potrzeby zatrudnienia nowej osoby – jeśli firma decyduje się już na szukanie pracownika właśnie teraz, prawdopodobnie jest w potrzebie.

Po drugie, część Twoich konkurentów jest teraz na wakacjach lub ma mniej samozaparcia do szukania pracy. Jeśli zachowasz się inaczej od nich, masz niepowtarzalną okazję sprzątnąć im wymarzoną ofertę sprzed nosa.

Po trzecie, lato to doskonały czas na szukanie pracy sezonowej. Zainteresuj się tego typu ofertami zwłaszcza, jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Pamiętaj też, że każda praca to nowe doświadczenie i okazja do poznania ludzi, którzy mogą pomóc Ci funkcjonować na rynku pracy nie tylko latem – podpowiada Małgorzata Majewska.

Nie poddawaj się

Wydłużony czas odpowiadania na aplikacje nie powinien Cię zniechęcać do letniego szukania pracy. Przede wszystkim ze względu na powyższe argumenty, ale też dlatego, że nawet jeśli Ci się nie powiedzie, masz szanse stać się pierwszą osobą, do której pracodawca odezwie się, gdy już jego firma przebudzi się z wakacyjnego letargu.

Kto może otrzymać urlop na poszukiwanie pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA