REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym

Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym. / Fot. Fotolia
Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwanie pracy w okresie wakacyjnym może wydawać się złym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, dlaczego warto szukać nowej pracy w miesiącach letnich.

Szukanie pracy latem

Przyjęło się, że lato jest złym czasem na szukanie pracy. Dowiedz się, dlaczego jest wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Autopromocja

Lato jest czasem urlopów – wielu pracowników przebywa wówczas na wakacjach. Oznacza to, że pracodawcy potrzebują więcej czasu niż zwykle na podjęcie decyzji o zatrudnieniu nowych osób. To specyficzny, ale dobry okres na szukanie pracy. Dlaczego?

Cierpliwość popłaca

Zanim się tego dowiesz, zapamiętaj, że nieobecność niektórych pracowników firmy, o posadę w której się starasz, może wydłużyć proces rekrutacyjny. Bądź więc cierpliwy – latem po prostu wszystko trwa dłużej.

Redakcja poleca produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Z tego powodu pomyśl dwa razy zanim zaczniesz nękać potencjalnego pracodawcę telefonami, bo nie odezwał się tak szybko jak obiecał. Wywołasz w ten sposób jedynie irytację, możesz tez zyskać niezbyt korzystną reputację desperata czy też natręta – radzi Małgorzata Majewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Buduj sieć kontaktów

W letnich miesiącach wysiłek włożony w budowanie sieci kontaktów może się zwrócić z nawiązką. Powód? Ważne osoby, które nie miałyby dla Ciebie czasu w zwykłych okolicznościach, teraz mogą go znaleźć znacznie łatwiej. Bo latem wiele firm działa wolniej, a ludzie są mniej zabiegani.

Skorzystaj z tej okazji, aby rozbudować swoja sieć kontaktów, która pomoże Ci znaleźć atrakcyjną pracę. Sprzyjać będzie Ci także to, że gdy pogoda jest piękna, ludzie zwykle trudno dostępni łatwiej dają się wyciągnąć na mrożoną kawę lub herbatę w centrum miasta.

Zadaj pytanie: FORUM

Inne zalety szukania pracy latem

Szukanie pracy w sezonie wakacyjnym ma więcej zalet. Po pierwsze, ogłoszenia wydrukowane w tym okresie mogą wynikać z pilnej potrzeby zatrudnienia nowej osoby – jeśli firma decyduje się już na szukanie pracownika właśnie teraz, prawdopodobnie jest w potrzebie.

Po drugie, część Twoich konkurentów jest teraz na wakacjach lub ma mniej samozaparcia do szukania pracy. Jeśli zachowasz się inaczej od nich, masz niepowtarzalną okazję sprzątnąć im wymarzoną ofertę sprzed nosa.

Po trzecie, lato to doskonały czas na szukanie pracy sezonowej. Zainteresuj się tego typu ofertami zwłaszcza, jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Pamiętaj też, że każda praca to nowe doświadczenie i okazja do poznania ludzi, którzy mogą pomóc Ci funkcjonować na rynku pracy nie tylko latem – podpowiada Małgorzata Majewska.

Nie poddawaj się

Wydłużony czas odpowiadania na aplikacje nie powinien Cię zniechęcać do letniego szukania pracy. Przede wszystkim ze względu na powyższe argumenty, ale też dlatego, że nawet jeśli Ci się nie powiedzie, masz szanse stać się pierwszą osobą, do której pracodawca odezwie się, gdy już jego firma przebudzi się z wakacyjnego letargu.

Kto może otrzymać urlop na poszukiwanie pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA