reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > 5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy

5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy

Rekrutacja to gra zespołowa. Szukający pracownika i poszukujący pracy powinni tworzyć równą relację. Poznaj 5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy.

Komunikacja z kandydatem do pracy

Tylko 29% pracodawców udziela kandydatom informacji zwrotnej na wszystkich etapach rekrutacji. Zapewnienie dokładnego feedbacku przez rekrutera jest wyrazem szacunku i jednym z narzędzi budowania marki pracodawcy. O czym pamiętać w komunikacji z kandydatem, by nie stracić go na starcie?

5 zasad komunikacji

1. Unikaj klauzuli „odpowiemy tylko wybranym osobom”. Taka formuła buduje nierówną relację, a przecież rekrutacja to gra zespołowa. My szukamy dobrego pracownika, a kandydat – świetnej pracy. Odpowiadanie tylko wybranym jest wygodne i oszczędza czas, ale taka informacja w ogłoszeniu może być odebrana jako brak szacunku. Jeśli nie czujesz się przekonany, wyobraź sobie, że to kandydat w swoim CV dopisuje, że „odpowie tylko na wybrane oferty”. Brzmi gorzej, prawda?

2. Zawsze potwierdzaj otrzymanie zgłoszenia rekrutacyjnego. To absolutne minimum kontaktu z aplikującymi. Dzięki temu kandydat nie jest trzymany w niepewności, zastanawiając się, czy jego zgłoszenie dotarło, czy ogłoszenie jest nadal aktualne, a może rekrutacja zakończyła się przed czasem.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

3. Przekazuj komplet informacji o każdym etapie rekrutacji. Warto jeszcze przed spotkaniem potwierdzić jego czas i miejsce oraz wyjaśnić, jak dotrzeć do firmy. Przypominanie o rozmowie ma jeszcze jedną zaletę: zmniejszy ryzyko, że kandydat się nie zjawi. Powiedz, na kogo powołać się w recepcji i kto będzie rozmówcą. A spotkanie zacznij od nakreślenia planu całej rekrutacji i rozmowy, która właśnie się zaczyna.

4. Precyzyjnie określaj termin kolejnego kontaktu i dotrzymuj słowa. Podkreśl, że kandydat otrzyma informację zwrotną w każdym przypadku, nawet jeśli decyzja będzie odmowna. A gdyby podane terminy i ustalenia miały się zmienić – na bieżąco o tym informuj.

Zadaj pytanie: FORUM

5. Udzielaj wartościowej informacji zwrotnej. Czyli takiej, którą odrzucony kandydat będzie mógł wykorzystać w przyszłości. Powiedz, co zostało ocenione pozytywnie, a nad czym wg ciebie, mógłby jeszcze popracować. Im dalszy etap rekrutacji, tym informacja zwrotna powinna być bardziej szczegółowa. Na koniec warto podziękować za udział w procesie i obiecać pozostanie w kontakcie, w przypadku pojawienia się innych interesujących ofert.

Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama