5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Komunikacja z kandydatem do pracy
Tylko 29% pracodawców udziela kandydatom informacji zwrotnej na wszystkich etapach rekrutacji. Zapewnienie dokładnego feedbacku przez rekrutera jest wyrazem szacunku i jednym z narzędzi budowania marki pracodawcy. O czym pamiętać w komunikacji z kandydatem, by nie stracić go na starcie?
REKLAMA
5 zasad komunikacji
1. Unikaj klauzuli „odpowiemy tylko wybranym osobom”. Taka formuła buduje nierówną relację, a przecież rekrutacja to gra zespołowa. My szukamy dobrego pracownika, a kandydat – świetnej pracy. Odpowiadanie tylko wybranym jest wygodne i oszczędza czas, ale taka informacja w ogłoszeniu może być odebrana jako brak szacunku. Jeśli nie czujesz się przekonany, wyobraź sobie, że to kandydat w swoim CV dopisuje, że „odpowie tylko na wybrane oferty”. Brzmi gorzej, prawda?
2. Zawsze potwierdzaj otrzymanie zgłoszenia rekrutacyjnego. To absolutne minimum kontaktu z aplikującymi. Dzięki temu kandydat nie jest trzymany w niepewności, zastanawiając się, czy jego zgłoszenie dotarło, czy ogłoszenie jest nadal aktualne, a może rekrutacja zakończyła się przed czasem.
Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie
3. Przekazuj komplet informacji o każdym etapie rekrutacji. Warto jeszcze przed spotkaniem potwierdzić jego czas i miejsce oraz wyjaśnić, jak dotrzeć do firmy. Przypominanie o rozmowie ma jeszcze jedną zaletę: zmniejszy ryzyko, że kandydat się nie zjawi. Powiedz, na kogo powołać się w recepcji i kto będzie rozmówcą. A spotkanie zacznij od nakreślenia planu całej rekrutacji i rozmowy, która właśnie się zaczyna.
4. Precyzyjnie określaj termin kolejnego kontaktu i dotrzymuj słowa. Podkreśl, że kandydat otrzyma informację zwrotną w każdym przypadku, nawet jeśli decyzja będzie odmowna. A gdyby podane terminy i ustalenia miały się zmienić – na bieżąco o tym informuj.
Zadaj pytanie: FORUM
5. Udzielaj wartościowej informacji zwrotnej. Czyli takiej, którą odrzucony kandydat będzie mógł wykorzystać w przyszłości. Powiedz, co zostało ocenione pozytywnie, a nad czym wg ciebie, mógłby jeszcze popracować. Im dalszy etap rekrutacji, tym informacja zwrotna powinna być bardziej szczegółowa. Na koniec warto podziękować za udział w procesie i obiecać pozostanie w kontakcie, w przypadku pojawienia się innych interesujących ofert.
Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat