REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy. / Fot. Fotolia
5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja to gra zespołowa. Szukający pracownika i poszukujący pracy powinni tworzyć równą relację. Poznaj 5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy.

Komunikacja z kandydatem do pracy

Tylko 29% pracodawców udziela kandydatom informacji zwrotnej na wszystkich etapach rekrutacji. Zapewnienie dokładnego feedbacku przez rekrutera jest wyrazem szacunku i jednym z narzędzi budowania marki pracodawcy. O czym pamiętać w komunikacji z kandydatem, by nie stracić go na starcie?

REKLAMA

Autopromocja

5 zasad komunikacji

1. Unikaj klauzuli „odpowiemy tylko wybranym osobom”. Taka formuła buduje nierówną relację, a przecież rekrutacja to gra zespołowa. My szukamy dobrego pracownika, a kandydat – świetnej pracy. Odpowiadanie tylko wybranym jest wygodne i oszczędza czas, ale taka informacja w ogłoszeniu może być odebrana jako brak szacunku. Jeśli nie czujesz się przekonany, wyobraź sobie, że to kandydat w swoim CV dopisuje, że „odpowie tylko na wybrane oferty”. Brzmi gorzej, prawda?

2. Zawsze potwierdzaj otrzymanie zgłoszenia rekrutacyjnego. To absolutne minimum kontaktu z aplikującymi. Dzięki temu kandydat nie jest trzymany w niepewności, zastanawiając się, czy jego zgłoszenie dotarło, czy ogłoszenie jest nadal aktualne, a może rekrutacja zakończyła się przed czasem.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

3. Przekazuj komplet informacji o każdym etapie rekrutacji. Warto jeszcze przed spotkaniem potwierdzić jego czas i miejsce oraz wyjaśnić, jak dotrzeć do firmy. Przypominanie o rozmowie ma jeszcze jedną zaletę: zmniejszy ryzyko, że kandydat się nie zjawi. Powiedz, na kogo powołać się w recepcji i kto będzie rozmówcą. A spotkanie zacznij od nakreślenia planu całej rekrutacji i rozmowy, która właśnie się zaczyna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Precyzyjnie określaj termin kolejnego kontaktu i dotrzymuj słowa. Podkreśl, że kandydat otrzyma informację zwrotną w każdym przypadku, nawet jeśli decyzja będzie odmowna. A gdyby podane terminy i ustalenia miały się zmienić – na bieżąco o tym informuj.

Zadaj pytanie: FORUM

5. Udzielaj wartościowej informacji zwrotnej. Czyli takiej, którą odrzucony kandydat będzie mógł wykorzystać w przyszłości. Powiedz, co zostało ocenione pozytywnie, a nad czym wg ciebie, mógłby jeszcze popracować. Im dalszy etap rekrutacji, tym informacja zwrotna powinna być bardziej szczegółowa. Na koniec warto podziękować za udział w procesie i obiecać pozostanie w kontakcie, w przypadku pojawienia się innych interesujących ofert.

Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA