REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy. / Fot. Fotolia
5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja to gra zespołowa. Szukający pracownika i poszukujący pracy powinni tworzyć równą relację. Poznaj 5 zasad komunikacji z kandydatem do pracy.

Komunikacja z kandydatem do pracy

Tylko 29% pracodawców udziela kandydatom informacji zwrotnej na wszystkich etapach rekrutacji. Zapewnienie dokładnego feedbacku przez rekrutera jest wyrazem szacunku i jednym z narzędzi budowania marki pracodawcy. O czym pamiętać w komunikacji z kandydatem, by nie stracić go na starcie?

REKLAMA

Autopromocja

5 zasad komunikacji

1. Unikaj klauzuli „odpowiemy tylko wybranym osobom”. Taka formuła buduje nierówną relację, a przecież rekrutacja to gra zespołowa. My szukamy dobrego pracownika, a kandydat – świetnej pracy. Odpowiadanie tylko wybranym jest wygodne i oszczędza czas, ale taka informacja w ogłoszeniu może być odebrana jako brak szacunku. Jeśli nie czujesz się przekonany, wyobraź sobie, że to kandydat w swoim CV dopisuje, że „odpowie tylko na wybrane oferty”. Brzmi gorzej, prawda?

2. Zawsze potwierdzaj otrzymanie zgłoszenia rekrutacyjnego. To absolutne minimum kontaktu z aplikującymi. Dzięki temu kandydat nie jest trzymany w niepewności, zastanawiając się, czy jego zgłoszenie dotarło, czy ogłoszenie jest nadal aktualne, a może rekrutacja zakończyła się przed czasem.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

3. Przekazuj komplet informacji o każdym etapie rekrutacji. Warto jeszcze przed spotkaniem potwierdzić jego czas i miejsce oraz wyjaśnić, jak dotrzeć do firmy. Przypominanie o rozmowie ma jeszcze jedną zaletę: zmniejszy ryzyko, że kandydat się nie zjawi. Powiedz, na kogo powołać się w recepcji i kto będzie rozmówcą. A spotkanie zacznij od nakreślenia planu całej rekrutacji i rozmowy, która właśnie się zaczyna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Precyzyjnie określaj termin kolejnego kontaktu i dotrzymuj słowa. Podkreśl, że kandydat otrzyma informację zwrotną w każdym przypadku, nawet jeśli decyzja będzie odmowna. A gdyby podane terminy i ustalenia miały się zmienić – na bieżąco o tym informuj.

Zadaj pytanie: FORUM

5. Udzielaj wartościowej informacji zwrotnej. Czyli takiej, którą odrzucony kandydat będzie mógł wykorzystać w przyszłości. Powiedz, co zostało ocenione pozytywnie, a nad czym wg ciebie, mógłby jeszcze popracować. Im dalszy etap rekrutacji, tym informacja zwrotna powinna być bardziej szczegółowa. Na koniec warto podziękować za udział w procesie i obiecać pozostanie w kontakcie, w przypadku pojawienia się innych interesujących ofert.

Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA