REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słaba wydajność pracowników - przyczyny

Subskrybuj nas na Youtube
Słaba wydajność pracowników - przyczyny. / Fot. Fotolia
Słaba wydajność pracowników - przyczyny. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Efekty wykonywanej przez pracowników pracy nie zawsze są zadowalające dla pracodawcy. Słaba wydajność pracowników często wiąże się z przepracowaniem, nadmiarem obowiązków oraz brakiem organizacji. Jakie jeszcze przyczyny braku efektywności pracy można wyróżnić?

Słaba wydajność pracowników

Przepracowanie, nadmiar obowiązków czy brak organizacji hamują wydajność pracowników. Co jeszcze utrudnia osiąganie dobrych efektów w pracy?

REKLAMA

Autopromocja

Każdy pracownik to ważny element organizacji, w której pracuje. Im jest bardziej efektywny, tym lepsze wyniki osiąga firma. Eksperci z serwisu GoldenLine.pl wskazują 7 najczęstszych przyczyn niskiej efektywności w pracy.

1. Nadmiar obowiązków

Częstym błędem jest branie na siebie wszystkich zadań, jakie pojawiają się w trakcie pracy. Wiele osób nie potrafi powiedzieć „nie” swoim współpracownikom, szefowi czy klientom. Brak asertywności i usprawiedliwianie się „dobrymi intencjami” prowadzi do tego, że lista zadań stale się powiększa. Nawet najlepszy pracownik nie jest w stanie wypełnić zbyt wielu obowiązków, a co dopiero wykonać ich rzetelnie. Czasem trzeba po prostu poprosić kogoś o pomoc lub odmówić, jeśli jakieś zadanie przerasta nasze możliwości albo po prostu wiemy, że nie będziemy w stanie mu podołać.

Polecany produkt: Personel i Zarządzanie

2. Nieumiejętność pracy w zespole

Przy wykonywaniu konkretnego zadania często skupiamy się wyłącznie na nim. Zapominamy, że praca w grupie, wsparcie współpracowników, wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia może dostarczyć nam wielu cennych sugestii i pozwolić uniknąć błędów. W większości przypadków nad sukcesem firmy i realizacją celów pracuje cały zespół, który potrafi umiejętnie wykorzystywać kompetencje wszystkich jego członków i dzielić się pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Organizer w różnych miejscach

Wiadomości i zadania w poczcie e-mail, notatki na luźnych kartkach, kontakty w kalendarzu, spotkania wpisane w aplikacjach smartfonowych, czyli chaos organizacyjny. Taka sytuacja sprawia, że wiele spraw wymyka się spod kontroli. Warto trzymać wszystkie pomysły, zadania, polecenia szefa czy kontakty w jednym miejscu oraz planować dzień pracy i zadania do wykonania. Pomaga to odciążyć umysł i zapanować nad kolejnością realizacji zadań.

4. Brak samodzielności

Pracodawcy często poszukują u pracowników dużej samodzielności i odpowiedzialności. Nie każdy jednak potrafi podejmować samodzielne decyzje. Może się to wiązać z brakiem wiedzy, niezrozumieniem zadania, danego zagadnienia, wydanego polecenia lub po prostu z ucieczką od odpowiedzialności. Taka sytuacja może prowadzić do rozciągania zadania w czasie, nieprawidłowej jego realizacji, czy konieczności przekazania go innej osobie.

Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

5. Nadmierna kontrola

Zdarzają się sytuacje, w których szefowie mają poczucie, że bez pilnowania i sprawdzania pracowników, powierzone im zadania nie zostaną wykonane poprawnie. Jednak nadmierna kontrola pracy pracownika czy zespołu i działanie według sztywnych procedur, zazwyczaj hamuje kreatywność i produktywność pracowników. Umożliwienie podejmowania samodzielnych decyzji, proponowania własnych rozwiązań i zapewnienie swobody działania sprawi, że pracownik nie tylko będzie bardziej produktywny, ale także poczuje większą odpowiedzialność za swoje działania i wyniki firmy.

6. Złodzieje czasu

Przeglądanie stron internetowych, prowadzenie prywatnych rozmów, pisanie sms-ów czy ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych, mogą w wielu przypadkach powodować brak czasu na wykonanie obowiązków pracowniczych. Pozostawanie nawet dłużej w pracy, kiedy jesteśmy już zmęczeni, nie sprzyja produktywności i dobrym efektom naszej pracy.

7. Przemęczenie

5 dni efektywnej pracy determinuje chęć i konieczność odpoczynku. Niektórzy także w tygodniu, po pracy, spotykają się w gronie znajomych, imprezują do późnych godzin nocnych, zbyt krótko śpią. Przy prowadzeniu takiego trybu życia przez dłuższy okres, pracownik jest po prostu zmęczony, co ma wpływ na jego percepcję, kreatywność a tym samym na wyniki w pracy.

Prośba o dzień wolny od pracy

Źródło: GoldenLine.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA