REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby walki z syndromem wypalenia zawodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Wypalenie zawodowe przejawia się poczuciem rozczarowania, frustracji, brakiem motywacji do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Poniżej przedstawiamy sposoby walki z syndromem wypalenia zawodowego.

Pokonać syndrom wypalenia

Praca w organizacji nastawionej na określone wyniki, w której panuje duża konkurencja między pracownikami, jest czynnikiem tak stresującym i wymagającym, że tylko nieliczni mogą przetrwać w tak bezwzględnym miejscu. Obciążenie może szybko przerodzić się w wypalenie zawodowe

REKLAMA

By zdiagnozować u siebie niepokojące objawy tego zjawiska, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:

  • Czy po całym dniu jesteś tak zmęczony, że nie jesteś w stanie trafić do własnego łóżka?
  • Czy po pracy nie potrafisz się skutecznie zrelaksować, a Twoje myśli krążą bezustannie wokół projektów czy zadań, które musisz wykonać kolejnego dnia?
  • Czy narzekasz na gwałtowny spadek energii i nie potrafisz oderwać się od obowiązków biurowych, nawet podczas przerwy na lunch?

Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące - stoisz już o krok od wypalenia. A stąd bardzo blisko do nasilenia jego objawów: zaczynając od poczucia rozczarowania, frustracji, a kończąc na braku motywacji do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych – przestrzega Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Niektóre sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym mogą jednak tylko pogorszyć problem. Pracownicy uciekają się do różnych metod, by stłumić nieprzyjemne syndromy tego zjawiska. Oto kilka niewłaściwych sposobów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wyładowywanie swoich frustracji i złości na współpracownikach/ Klientach.
  • Wpadanie w nałogi, by zapomnieć o nieprzyjemnych skojarzeniach z miejscem pracy.
  • Tłumienie uczuć i nie dawanie im ujścia, co może zaowocować w przyszłości nagłym i niekontrolowanym ich wybuchem.

Zadaj pytanie: FORUM

A oto kilka rad, które stają się skuteczną bronią w walce z postępującym syndromem wypalenia:

  • Zmiana celów zawodowych na realne. Nie oznacza to, że musisz obniżyć swoje standardy. Postaraj się jednak nieco mniej wymagać od siebie oraz nie być zbyt surowym sędzią.
  • Jeśli to możliwe, negocjuj z przełożonym, by praca miała bardziej elastyczną formę np. częściowego wykonywania obowiązków w domu.
  • Zmiana codziennej rutyny. Już kilka drobnych zmian w nawykach może wpłynąć na zwiększenie optymizmu.
  • Poszukaj humorystycznego towarzystwa w biurze. Nic bardziej nie rozluźnia niż przebywa w gronie osób wesołych, pozytywnie nastawionych do życia.
  • Ćwicz i zażywaj aktywności ruchowej. Redukuje to poziom stresu i sprawia, że rośnie poziom hormonów szczęścia.
  • Rób sobie małe nagrody na poprawę humoru.
  • Rozwijaj swoje pasje i hobby, na które wcześniej nie miałeś czasu. Nieważne, czy będzie to słuchanie muzyki, malarstwo, rozwiązywanie krzyżówek czy bardziej kreatywne formy spędzania czasu. Grunt, by czerpać z tego niekłamaną satysfakcję.
  • Spróbuj spojrzeć na zadania z punktu widzenia obserwatora. Co możesz zmienić? Jak poprawić swoją wydajność lub inaczej zaplanować obowiązki?
  • Skoncentruj się na pozytywach. Wyeliminuj zwroty jak: „nie lubię”, „nie potrafię tego zrobić”. Zrób listę negatywnych zdań, których najczęściej używasz i zamiast nich motywuj się sformułowaniami: „nauczę się”, „jeśli mam problem, to poproszę o pomoc”, „to nie może być trudne!”.

Pamiętaj, że trudno zmienić wyuczone lub narzucone przez miejsce pracy postawy i zachowania, nawet jeśli sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy. Jeśli mimo powyższych porad, nic nie jest w stanie Ci pomóc a syndrom tylko się pogłębia – najlepszą decyzją będzie pożegnanie się z dotychczasowym stanowiskiem i firmą – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Sprawdź, czy wypalasz się zawodowo

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA