reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?

Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?

Pracodawcy muszą się starać aby utrzymać w firmie najlepszych i wartościowych pracowników. Natomiast pracownik może wykorzystać sytuację, która panuje na rynku pracy i starać się wynegocjować lepsze warunki pracy, np. podwyżkę. Jak to zrobić?

Nieustanny rozwój wielu sektorów rynku oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników spowodowało, iż pracodawcy muszą się postarać aby zrekrutować oraz utrzymać w firmie najlepszych pracowników. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprzyja zdolnym i ambitnym specjalistom, którzy marzą o awansie lub szukają nowej pracy i większych zawodowych wyzwań. To dobry moment na zawalczenie o wyższe wynagrodzenie i lepsze warunki zatrudnienia.

Pracodawcy wykazują się coraz większym zaangażowaniem w procesy poszukiwania najlepszych pracowników, jednak jeśli zależy nam na dobrej pracy nie możemy bezczynnie czekać na to, aż ktoś nam ją zaproponuje. Proces poszukiwania pracy może przynieść upragnione efekty jeśli dobrze się do niego przygotujemy. Eksperci Monster Polska podpowiadają jak zdobyć wymarzoną posadę.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą

Porównując obecną sytuację na rynku pracy z czasami wysokiego bezrobocia mogłoby się wydawać, że wynegocjowanie lepszych płac nie stanowi większej trudności. W końcu firmy wciąż rekrutują coraz to nowych pracowników, a pracodawcy są w stanie zaoferować coraz wyższe płace. Jednak opieranie się wyłącznie na powyższym przeświadczeniu nie zagwarantuje Ci podwyżki. Sukces w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia, niezależnie od tego czy będziesz walczył o podwyżkę w obecnej pracy czy o wyższą pensję w nowym miejscu, zależy od tego jak się przygotujesz.

Jak radzą eksperci Monster Polska jeżeli planujesz zmienić posadę koniecznie sprawdź jakie warunki stawia Twój przyszły pracodawca, zwróć uwagę na wymagane umiejętności i zastanów się czy na pewno jesteś w stanie im sprostać. Na podstawie informacji o przyszłym stanowisku i bazując na swoich dotychczasowych osiągnięciach, przygotuj solidne argumenty, które będą podkreślały Twoje mocne strony. Skompletuj certyfikaty, potwierdzenia ukończenia kursów, referencje od byłych pracodawców i współpracowników. Pracodawca zatrudniając Cię ma nadzieję, iż będziesz wartościowym kandydatem dbającym o rozwój nie tylko swój, ale też firmy. Musisz mu udowodnić, że Twoja kandydatura przyniesie konkretne korzyści.

Rozważ inne możliwości

Jeśli starasz się o podwyżkę i mimo doskonałego przygotowania się do rozmowy szef nie może zaproponować Ci wyższej pensji dopytaj o powody i porozmawiaj o innych rozwiązaniach. Może bowiem okazać się, że w obecnym momencie nie dostaniesz więcej pieniędzy, jednak jest szansa na inne formy wynagrodzenia, które również będą satysfakcjonujące. Jeśli szefowi zależy na utrzymaniu zespołu i najlepszych pracowników z pewnością będzie dysponował takim wachlarzem zastępczych rozwiązań. Wśród nich może znaleźć się np. własny gabinet, dopłata do posiłków, bardziej elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu czy dłuższy urlop. Eksperci Monster Polska radzą aby podczas rozmowy z przełożonym być otwartym na alternatywne formy zapłaty i znaleźć sposób na wynegocjowanie korzystnej dla siebie formy rekompensaty.

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zdjęcia

Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?/Fot. Fotolia
Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?/Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama