REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?/Fot. Fotolia
Jak wynegocjować lepsze warunki pracy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy muszą się starać aby utrzymać w firmie najlepszych i wartościowych pracowników. Natomiast pracownik może wykorzystać sytuację, która panuje na rynku pracy i starać się wynegocjować lepsze warunki pracy, np. podwyżkę. Jak to zrobić?

Nieustanny rozwój wielu sektorów rynku oraz zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników spowodowało, iż pracodawcy muszą się postarać aby zrekrutować oraz utrzymać w firmie najlepszych pracowników. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy sprzyja zdolnym i ambitnym specjalistom, którzy marzą o awansie lub szukają nowej pracy i większych zawodowych wyzwań. To dobry moment na zawalczenie o wyższe wynagrodzenie i lepsze warunki zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawcy wykazują się coraz większym zaangażowaniem w procesy poszukiwania najlepszych pracowników, jednak jeśli zależy nam na dobrej pracy nie możemy bezczynnie czekać na to, aż ktoś nam ją zaproponuje. Proces poszukiwania pracy może przynieść upragnione efekty jeśli dobrze się do niego przygotujemy. Eksperci Monster Polska podpowiadają jak zdobyć wymarzoną posadę.

Polecamy: Personel i Zarządzanie

Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą

Porównując obecną sytuację na rynku pracy z czasami wysokiego bezrobocia mogłoby się wydawać, że wynegocjowanie lepszych płac nie stanowi większej trudności. W końcu firmy wciąż rekrutują coraz to nowych pracowników, a pracodawcy są w stanie zaoferować coraz wyższe płace. Jednak opieranie się wyłącznie na powyższym przeświadczeniu nie zagwarantuje Ci podwyżki. Sukces w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia, niezależnie od tego czy będziesz walczył o podwyżkę w obecnej pracy czy o wyższą pensję w nowym miejscu, zależy od tego jak się przygotujesz.

Jak radzą eksperci Monster Polska jeżeli planujesz zmienić posadę koniecznie sprawdź jakie warunki stawia Twój przyszły pracodawca, zwróć uwagę na wymagane umiejętności i zastanów się czy na pewno jesteś w stanie im sprostać. Na podstawie informacji o przyszłym stanowisku i bazując na swoich dotychczasowych osiągnięciach, przygotuj solidne argumenty, które będą podkreślały Twoje mocne strony. Skompletuj certyfikaty, potwierdzenia ukończenia kursów, referencje od byłych pracodawców i współpracowników. Pracodawca zatrudniając Cię ma nadzieję, iż będziesz wartościowym kandydatem dbającym o rozwój nie tylko swój, ale też firmy. Musisz mu udowodnić, że Twoja kandydatura przyniesie konkretne korzyści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozważ inne możliwości

Jeśli starasz się o podwyżkę i mimo doskonałego przygotowania się do rozmowy szef nie może zaproponować Ci wyższej pensji dopytaj o powody i porozmawiaj o innych rozwiązaniach. Może bowiem okazać się, że w obecnym momencie nie dostaniesz więcej pieniędzy, jednak jest szansa na inne formy wynagrodzenia, które również będą satysfakcjonujące. Jeśli szefowi zależy na utrzymaniu zespołu i najlepszych pracowników z pewnością będzie dysponował takim wachlarzem zastępczych rozwiązań. Wśród nich może znaleźć się np. własny gabinet, dopłata do posiłków, bardziej elastyczne godziny pracy, możliwość pracy z domu czy dłuższy urlop. Eksperci Monster Polska radzą aby podczas rozmowy z przełożonym być otwartym na alternatywne formy zapłaty i znaleźć sposób na wynegocjowanie korzystnej dla siebie formy rekompensaty.

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

Nie pal za sobą mostów

Pojawiające się oferty pracy z innych firm są kuszącym argumentem w momencie rozmowy na temat lepszych warunków pracy. Jest on jednak dość ryzykowny. Nigdy nie stawiaj obecnemu pracodawcy ulimatium, grożąc mu, że jeżeli nie podniesie Ci pensji, odejdziesz do innej firmy. Takie działanie z pewnością nie pomoże Ci osiągnąć zamierzonego rezultatu, a wręcz może mieć przeciwny skutek. Postępuj z pracodawcą uczciwie, jeżeli jesteś przekonany, że przedstawiona przez niego oferta nie spełnia twoich oczekiwań możesz dać mu delikatnie do zrozumienia, że masz inne możliwości. W ten sposób zachowasz się uprzejmie i pokażesz pracodawcy, że znasz swoją wartość. Dzięki temu będzie on bardziej skłonny zawalczyć o Ciebie.

Pamiętaj też, że w relacjach pracownik – pracodawca niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie. Odejście z pracy w nieprzyjemnej atmosferze wywołanej kłótnią i obrażaniem się może w przyszłości negatywnie odbić się na twojej pracy.

Pamiętaj o tym, że pracodawcy starają się zatrudnić jak i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników, więc jeżeli jesteś przekonany o swoim korzystnym wkładzie w rozwój firmy, nie bój się zawalczyć o lepszą pozycję i wyższą płacę. Rynek sprzyja pracownikom i kandydatom, dlatego warto to wykorzystać i zawalczyć o lepsze warunki pracy, pamiętając jednak o powyższych zasadach.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

REKLAMA