REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Programy well-beingowe przyszłością miejsc pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Well-being w miejscu pracy
Well-being w miejscu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Programy well-beingowe będą przyszłością miejsc pracy. Jak zadbać o dobrostan pracowników? Jak pandemia wpłynęła na pracę?

Pracownicy pracują dłużej niż przed pandemią

Z analiz ABSL wynika, że niezbędne jest wprowadzanie systemowych działań mających na celu w większym stopniu ochronę zdrowia pracowników oraz wsparcie ich dobrostanu w każdym wymiarze. Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia pandemia koronawirusa spowodowała szereg zmian w systemie pracy, które mogą wzmocnić tendencję do wydłużania czasu pracy. Z ostatnich danych opublikowanych przez WHO wynika, że w czasie pandemii liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc., co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Gorsze samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników

Wraz z zatarciem granic między pracą a domem oraz kryzysem pandemicznym dotykającym ludzi na całym świecie ostatnie miesiące uwypukliły krytyczną potrzebę skutecznych programów „well-beingowych” w miejscu pracy. Pandemia koronawirusa, fizyczna izolacja i niepewna gospodarka przyczyniły się do pogorszenia samopoczucia psychicznego tysięcy pracujących. W globalnym badaniu przeprowadzonym przez The Adecco Group (2020) 28% pracowników wskazało, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się podczas pandemii, a 80% stwierdziło, że ich pracodawca powinien być odpowiedzialny za zapewnienie im lepszego funkcjonowania w miejscu pracy po COVID-19.

Konsultacje z profesjonalistami i elastyczna praca

Z analiz prowadzonych przez ABSL, organizację zrzeszającą w Polsce ponad 220 firm z sektora nowoczesnych usług, większość firm wdrożyła programy „well-beingowe” jeszcze przed nadejściem pandemii. Zmieniła się jednak hierarchia. Firmy postawiły na aspekt emocjonalny, związany ze zdrowiem i wsparciem psychologicznym, zapewniając porady i konsultacje z profesjonalistami, sesje grupowe, stosując przy tym indywidualne podejście dopasowane do rytmu dnia pracownika. Dodatkowo firmy umożliwiają pracę w elastycznym wymiarze tak, aby można pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi i rodzinnymi. Wiele firm dopasowało programy rozwojowe dla kadry liderskiej, w których przy pomocy specjalistów szkoli się, jak rozpoznać pierwsze symptomy przeciążenia czy wypalenia zawodowego, depresji u pracowników, jakie podejście zastosować w przypadku osób, które doświadczyły epizodów psychotycznych, czy też jak na co dzień dbać o dobrostan w swoich zespołach.

Dobrostan pracowników - ważna inwestycja

- W firmach należących do ABSL wszyscy poważnie traktują podejście do profilaktyki i opieki zdrowotnej pracowników. Niezwykle ważne jest, abyśmy byli w stanie w ramach branży dostrzec to i proaktywnie wdrażać systemowe rozwiązania zapewniające budowanie dobrego samopoczucia. - mówi Anna Berczyńska, wiceprezes ds. talentów, ABSL. - Inwestowanie w programy dobrostanu dla pracowników jest równie ważne, jak inwestowanie w technologię czy inne zmiany w miejscu pracy. Jeżeli nie zachowamy strategicznej równowagi między naszym podejściem do pracowników a organizacji, w której pracują, to po prostu nie będzie możliwe osiągnięcie długoterminowej odporności działalności biznesowej i możliwości jej dalszego rozwoju - podkreśla Berczyńska.

Programy well-beingowe przyszłością miejsc pracy

REKLAMA

Eksperci podkreślają, że tylko holistyczne podejście do dobrostanu pracowników, może przynieść trwałe efekty. Fundamentem jest połączenie aspektów: fizycznego, psychicznego i społecznego oraz poczucia sensu, z czynnikami umożliwiającymi działanie: regułami i praktykami, kulturą, środowiskiem oraz technologią i narzędziami. Efektywne programy well-beingowe dla pracowników wykorzystują wszystkie czynniki, tak aby uzupełniały się nawzajem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Naszą wizją jest sytuacja, w której w przyszłości zdrowie i dobrostan będą zintegrowanym elementem oferty pracodawców, uznawanym za niezbędny do prowadzenia działalności biznesowej - podkreśla Daniel Wocial, VP Adecco & Cluster Head Poland & Czech Republic w The Adecco Group.

Jak budować zdrowe środowisko pracy?

Z analiz ABSL wynika, że fizyczne aspekty środowiska pracy mają bezpośredni wpływ na dobrostan i efektywność pracowników. Prawdziwa troska o well-being w kontekście środowiska pracy powinna obejmować również stworzenie warunków organizacyjnych, w których pracownicy mają możliwość realizować się w bezpieczny i zdrowy sposób. Na takie środowisko składa się wiele elementów – od przygotowania fizycznej przestrzeni, przez wdrożony w firmie model pracy i wspierające go technologie, po kulturę zarządczą i praktyki menedżerskie.

Wróg nr 1 - potrzeba bycia zawsze dostępnym i długie godziny pracy

Według danych Colliers (2020) dwa najczęściej wymieniane przez pracowników ryzyka wpływające na poczucie zachwiania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, to potrzeba bycia zawsze dostępnym on-line (wskazuje na to 85% badanych pracowników) oraz wydłużone godziny pracy (uważa tak 48% badanych pracowników). Właściwie wdrożone elastyczne formy pracy sprzyjają budowaniu efektywności, zaangażowania i satysfakcji pracowników, stając się jednocześnie fundamentem ich dobrostanu w środowisku pracy.

Wellbeing

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Podsumowanie

Well-being traktujemy jako zestaw praktyk do tworzenia zdrowego i angażującego środowiska pracy, które może stać się jednym z centralnych założeń strategii biznesowej organizacji. W takim ujęciu well-being znajduje się w centrum kluczowych decyzji podejmowanych przez pracodawcę – od wyboru budynku, poprzez projektowanie przestrzeni pracy, a kończąc na decyzjach zarządczych z obszaru kształtowania kultury organizacyjnej czy pracy zdalnej. W gospodarce opartej na wiedzy najważniejszym kapitałem organizacji są ludzie. Stworzenie optymalnego środowiska, w którym pracownicy zrealizują w pełni swój potencjał, jest jednym z kluczowych czynników wpływających na długoterminową skuteczność organizacji - podkreśla Monika Rajska-Wolińska, Partner zarządzająca Colliers w Polsce.

Źródło: ABSL

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

REKLAMA

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA