Kategorie

Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika

Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika /Fot. Fotolia
Onboarding, czyli jak ważna jest adaptacja nowego pracownika /Fot. Fotolia
Fotolia
Tak, kolejny obco brzmiący wyraz już na dobre rozpanoszył się po naszych rodzimych przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego co sądzimy o barbaryzmach językowych, dobrze jest wiedzieć co będzie kryło się pod hipotetycznym stwierdzeniem rekrutera, że z całą pewnością otrzymamy onboarding na najwyższym poziomie.

Nie miejcie obaw, to nic innego jak wdrożenie do pracy, z zachowaniem wszelkich norm i etykiety firmowej, tak aby pracownik jak najszybciej poczuł się na tyle swobodnie, by mógł szybko poczuć się częścią załogi. To zresztą jedno z najtrudniejszych i najważniejszych zadań osób odpowiedzialnych za rekrutacje w firmie. Otoczenie opieką i wyjaśnienie wszelkich niuansów, a także ciepłe powitanie, działają na takiej samej zasadzie jak pierwsze wrażenie – to na jego podstawie wyrabiamy sobie opinię, którą później trudno już zmienić.

Szybka aklimatyzacja powoduje, że pracujemy wydajniej i efektywniej, zaś nawet nowe obowiązki stają się dużo łatwiejsze do opanowania. Świadomość, że otaczają nas ludzie, którzy nie mają problemów z udzielaniem porad, to najlepszy lek odstresowujący i dodający pewności siebie.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Reklama

Onboarding nie jest wręczeniem notatek z rozpiską obowiązków do rąk rozemocjonowanego pracownika, a także regulaminem do zakucia na pamięć. To empatyczne gesty połączone z profesjonalizmem są kluczem do stworzenia satysfakcjonującej dwie strony relacji. Zawiera się w nim zarówno sposób postępowania, który wychodzi od rekrutera, ale i niejednokrotnie prezesa przedsiębiorstwa. Mądry manager wie, że osobiste przywitanie nowego pracownika i uściśnięcie mu dłoni jest nie tylko sympatycznym gestem, ale i buduje morale członka załogi.

Jednym z najczęściej pojawiających się zażaleń związanych z funkcjonowaniem w przedsiębiorstwie jest brak klarownej informacji odnośnie zakresu obowiązków pracownika. Tymczasem jest to kluczowe w procesie adaptacji, tak jak i indywidualne szkolenia wprowadzające oraz sprawny coaching.

Zobacz: HRM

Reklama

To również oprowadzenie pracownika po firmie, przedstawienie mu współpracowników, założenie adresu e-mail, podłączenie telefonu, wyjaśnienie jak wyglądają przerwy, czy do pokoi należy pukać, a także wszelkich innych niuansów, które dla doświadczonego pracownika mogą być oczywiste, a dla kogoś nowego już niekoniecznie. Na samym początku pracy często jesteśmy tak przytłoczeni kolejnymi informacjami, że szybko je zapominamy - nie warto więc obarczać wszystkim nowego pracownika, tylko albo dawkować mu wiedzę, albo pomóc mu wprowadzić je w życie.

Większość pracowników decyduje się na rozstanie z pracodawcami w pierwszych czterech miesiącach współpracy. Często wiąże się to bezpośrednio z tym, że zostają oni nieodpowiednio wprowadzeni do funkcjonowania w firmie. Zagubieni w natłoku obowiązków, nie rozumiejący procesów dziejących się wokół, traktowani w identyczny sposób jak pozostała część osób, nie radzą sobie ze stresem, czego efektem staje się rezygnacja z pracy. Tymczasem zdecydowanie bardziej opłacalne jest zainwestowanie w doświadczonego pracownika, niż nieustanne sięganie po coraz to nowych pracobiorców. Warto więc poświęcić swoją uwagę danej osobie i pomóc jej w adaptacji – nagrodą może być kompetentny pracownik, który zacznie lojalnie utożsamiać się z przedsiębiorstwem.

Zobacz: Zatrudnienie

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?