| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czym jest networking?

Czym jest networking?

Jest to sieć kontaktów, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces zawodowy – zarówno w kwestii znalezienia zatrudnienia, jak i ułatwienia dostępu do potrzebnych informacji czy lepszym wykonaniu powierzonych zadań. To ludzie, których poznanie może stać się dla ciebie trampoliną do satysfakcji biznesowej.

Networking nie polega wyłącznie na tym, że masz wielu znajomych na profilu społecznościowym oraz kilkaset numerów w telefonie. Zastanów się – czy na znajomego ze studiów, z którym rozmawiałeś wtedy ledwie kilka razy i nie łączyła cię bliższa zażyłość, a od tego czas wasz kontakt się urwał, możesz liczyć w poważnych kwestiach? Ty bardziej, jeśli po latach milczenia odezwiesz się, od razu czegoś oczekując?

Definicja zawiera się w dość ogólnym sformułowaniu. Networking jest procesem wzajemnej wymiany informacji, zasobów, poparcia i możliwości, który prowadzony jest dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Sieć kontaktów to znajomi ze szkół, miejsc pracy, wakacji, kół zainteresowań. Można uznać, że wszyscy ci, którzy w jakiś sposób w twoim życiu uczestniczyli. Tyle, że zapewne ze zdecydowaną większością z nich nie rozmawiasz. Trudno zresztą zadbać o pokaźną listę osób. Dbajmy więc o tych, których lubimy i ufamy im. Najcenniejsi z nich będą ci, którzy mają szerokie horyzonty, ciekawe zainteresowania i posiadają potencjał, by piąć się po szczeblach kariery. Dobrze, jeśli są specjalistami w różnych branżach, co w przyszłości może okazać się dla ciebie bardzo wartościowe. Na zasadzie, że informatyk zrobi ci stronę internetową, dziennikarz napisze artykuły na nią, a polonistka wykona korektę.

INFORAKADEMIA poleca: Zarządzanie wiedzą

Dbaj o nich poprzez podtrzymywanie kontaktu, zainteresowanie ich życiem czy zapraszaniem na przeróżne uroczystości. Nie zapominaj o życzeniach urodzinowych i momentach w życiu znajomych, które są dla nich istotne. Nie wahaj się, kiedy ktoś poprosi cię o drobną przysługę i pamiętaj, że karma wraca. Kiedyś to ty możesz potrzebować pomocy.

Terminowość w udzielaniu przysługi, jakość jej wykonania i zaangażowanie świadczą o cechach charakteru, które posiada ta osoba. To również sygnał dla nas, że jest to ktoś kogo można polecić w przyszłości. Zastanów się. Czy zaryzykowałbyś reputacją u swojego pracodawcy, polecając kogoś niewiarygodnego, ale kogo darzysz sympatią? Obstawiamy, że nie. Warto pamiętać o tym, myśląc przyszłościowo o swoim życiu zawodowym.

Dobry networking nie ma swojego końca. Przez całe życie można budować siatkę znajomości, które mogą nam się wielokrotnie przydać. Zgadzamy się, że trochę to wszystko pozbawione emocji i dalekie jest od kierowania się sercem w stosunku do bliskich sobie osób, ale to pojęcie jest już tak popularne na świecie, że nie sposób go lekceważyć i przemilczać. Jak się nad tym głębiej zastanowimy, to zresztą zapewne dojdziemy do wniosku, słusznego zresztą, że pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby z polecenia od innych. To nic innego jak właśnie skutek networkingu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »