REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest networking?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czym jest networking?/fot.shutterstock.com
Czym jest networking?/fot.shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jest to sieć kontaktów, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces zawodowy – zarówno w kwestii znalezienia zatrudnienia, jak i ułatwienia dostępu do potrzebnych informacji czy lepszym wykonaniu powierzonych zadań. To ludzie, których poznanie może stać się dla ciebie trampoliną do satysfakcji biznesowej.

Networking nie polega wyłącznie na tym, że masz wielu znajomych na profilu społecznościowym oraz kilkaset numerów w telefonie. Zastanów się – czy na znajomego ze studiów, z którym rozmawiałeś wtedy ledwie kilka razy i nie łączyła cię bliższa zażyłość, a od tego czas wasz kontakt się urwał, możesz liczyć w poważnych kwestiach? Ty bardziej, jeśli po latach milczenia odezwiesz się, od razu czegoś oczekując?

REKLAMA

Autopromocja

Definicja zawiera się w dość ogólnym sformułowaniu. Networking jest procesem wzajemnej wymiany informacji, zasobów, poparcia i możliwości, który prowadzony jest dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Sieć kontaktów to znajomi ze szkół, miejsc pracy, wakacji, kół zainteresowań. Można uznać, że wszyscy ci, którzy w jakiś sposób w twoim życiu uczestniczyli. Tyle, że zapewne ze zdecydowaną większością z nich nie rozmawiasz. Trudno zresztą zadbać o pokaźną listę osób. Dbajmy więc o tych, których lubimy i ufamy im. Najcenniejsi z nich będą ci, którzy mają szerokie horyzonty, ciekawe zainteresowania i posiadają potencjał, by piąć się po szczeblach kariery. Dobrze, jeśli są specjalistami w różnych branżach, co w przyszłości może okazać się dla ciebie bardzo wartościowe. Na zasadzie, że informatyk zrobi ci stronę internetową, dziennikarz napisze artykuły na nią, a polonistka wykona korektę.

INFORAKADEMIA poleca: Zarządzanie wiedzą

Dbaj o nich poprzez podtrzymywanie kontaktu, zainteresowanie ich życiem czy zapraszaniem na przeróżne uroczystości. Nie zapominaj o życzeniach urodzinowych i momentach w życiu znajomych, które są dla nich istotne. Nie wahaj się, kiedy ktoś poprosi cię o drobną przysługę i pamiętaj, że karma wraca. Kiedyś to ty możesz potrzebować pomocy.

REKLAMA

Terminowość w udzielaniu przysługi, jakość jej wykonania i zaangażowanie świadczą o cechach charakteru, które posiada ta osoba. To również sygnał dla nas, że jest to ktoś kogo można polecić w przyszłości. Zastanów się. Czy zaryzykowałbyś reputacją u swojego pracodawcy, polecając kogoś niewiarygodnego, ale kogo darzysz sympatią? Obstawiamy, że nie. Warto pamiętać o tym, myśląc przyszłościowo o swoim życiu zawodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobry networking nie ma swojego końca. Przez całe życie można budować siatkę znajomości, które mogą nam się wielokrotnie przydać. Zgadzamy się, że trochę to wszystko pozbawione emocji i dalekie jest od kierowania się sercem w stosunku do bliskich sobie osób, ale to pojęcie jest już tak popularne na świecie, że nie sposób go lekceważyć i przemilczać. Jak się nad tym głębiej zastanowimy, to zresztą zapewne dojdziemy do wniosku, słusznego zresztą, że pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby z polecenia od innych. To nic innego jak właśnie skutek networkingu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA