REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest networking?/fot.shutterstock.com
Czym jest networking?/fot.shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jest to sieć kontaktów, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces zawodowy – zarówno w kwestii znalezienia zatrudnienia, jak i ułatwienia dostępu do potrzebnych informacji czy lepszym wykonaniu powierzonych zadań. To ludzie, których poznanie może stać się dla ciebie trampoliną do satysfakcji biznesowej.

Networking nie polega wyłącznie na tym, że masz wielu znajomych na profilu społecznościowym oraz kilkaset numerów w telefonie. Zastanów się – czy na znajomego ze studiów, z którym rozmawiałeś wtedy ledwie kilka razy i nie łączyła cię bliższa zażyłość, a od tego czas wasz kontakt się urwał, możesz liczyć w poważnych kwestiach? Ty bardziej, jeśli po latach milczenia odezwiesz się, od razu czegoś oczekując?

REKLAMA

Autopromocja

Definicja zawiera się w dość ogólnym sformułowaniu. Networking jest procesem wzajemnej wymiany informacji, zasobów, poparcia i możliwości, który prowadzony jest dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Sieć kontaktów to znajomi ze szkół, miejsc pracy, wakacji, kół zainteresowań. Można uznać, że wszyscy ci, którzy w jakiś sposób w twoim życiu uczestniczyli. Tyle, że zapewne ze zdecydowaną większością z nich nie rozmawiasz. Trudno zresztą zadbać o pokaźną listę osób. Dbajmy więc o tych, których lubimy i ufamy im. Najcenniejsi z nich będą ci, którzy mają szerokie horyzonty, ciekawe zainteresowania i posiadają potencjał, by piąć się po szczeblach kariery. Dobrze, jeśli są specjalistami w różnych branżach, co w przyszłości może okazać się dla ciebie bardzo wartościowe. Na zasadzie, że informatyk zrobi ci stronę internetową, dziennikarz napisze artykuły na nią, a polonistka wykona korektę.

INFORAKADEMIA poleca: Zarządzanie wiedzą

Dbaj o nich poprzez podtrzymywanie kontaktu, zainteresowanie ich życiem czy zapraszaniem na przeróżne uroczystości. Nie zapominaj o życzeniach urodzinowych i momentach w życiu znajomych, które są dla nich istotne. Nie wahaj się, kiedy ktoś poprosi cię o drobną przysługę i pamiętaj, że karma wraca. Kiedyś to ty możesz potrzebować pomocy.

Terminowość w udzielaniu przysługi, jakość jej wykonania i zaangażowanie świadczą o cechach charakteru, które posiada ta osoba. To również sygnał dla nas, że jest to ktoś kogo można polecić w przyszłości. Zastanów się. Czy zaryzykowałbyś reputacją u swojego pracodawcy, polecając kogoś niewiarygodnego, ale kogo darzysz sympatią? Obstawiamy, że nie. Warto pamiętać o tym, myśląc przyszłościowo o swoim życiu zawodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobry networking nie ma swojego końca. Przez całe życie można budować siatkę znajomości, które mogą nam się wielokrotnie przydać. Zgadzamy się, że trochę to wszystko pozbawione emocji i dalekie jest od kierowania się sercem w stosunku do bliskich sobie osób, ale to pojęcie jest już tak popularne na świecie, że nie sposób go lekceważyć i przemilczać. Jak się nad tym głębiej zastanowimy, to zresztą zapewne dojdziemy do wniosku, słusznego zresztą, że pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby z polecenia od innych. To nic innego jak właśnie skutek networkingu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA