Kategorie

Czym jest networking?

Czym jest networking?/fot.shutterstock.com
www.shutterstock.com
Jest to sieć kontaktów, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces zawodowy – zarówno w kwestii znalezienia zatrudnienia, jak i ułatwienia dostępu do potrzebnych informacji czy lepszym wykonaniu powierzonych zadań. To ludzie, których poznanie może stać się dla ciebie trampoliną do satysfakcji biznesowej.
Reklama

Networking nie polega wyłącznie na tym, że masz wielu znajomych na profilu społecznościowym oraz kilkaset numerów w telefonie. Zastanów się – czy na znajomego ze studiów, z którym rozmawiałeś wtedy ledwie kilka razy i nie łączyła cię bliższa zażyłość, a od tego czas wasz kontakt się urwał, możesz liczyć w poważnych kwestiach? Ty bardziej, jeśli po latach milczenia odezwiesz się, od razu czegoś oczekując?

Definicja zawiera się w dość ogólnym sformułowaniu. Networking jest procesem wzajemnej wymiany informacji, zasobów, poparcia i możliwości, który prowadzony jest dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Sieć kontaktów to znajomi ze szkół, miejsc pracy, wakacji, kół zainteresowań. Można uznać, że wszyscy ci, którzy w jakiś sposób w twoim życiu uczestniczyli. Tyle, że zapewne ze zdecydowaną większością z nich nie rozmawiasz. Trudno zresztą zadbać o pokaźną listę osób. Dbajmy więc o tych, których lubimy i ufamy im. Najcenniejsi z nich będą ci, którzy mają szerokie horyzonty, ciekawe zainteresowania i posiadają potencjał, by piąć się po szczeblach kariery. Dobrze, jeśli są specjalistami w różnych branżach, co w przyszłości może okazać się dla ciebie bardzo wartościowe. Na zasadzie, że informatyk zrobi ci stronę internetową, dziennikarz napisze artykuły na nią, a polonistka wykona korektę.

INFORAKADEMIA poleca: Zarządzanie wiedzą

Dbaj o nich poprzez podtrzymywanie kontaktu, zainteresowanie ich życiem czy zapraszaniem na przeróżne uroczystości. Nie zapominaj o życzeniach urodzinowych i momentach w życiu znajomych, które są dla nich istotne. Nie wahaj się, kiedy ktoś poprosi cię o drobną przysługę i pamiętaj, że karma wraca. Kiedyś to ty możesz potrzebować pomocy.

Reklama

Terminowość w udzielaniu przysługi, jakość jej wykonania i zaangażowanie świadczą o cechach charakteru, które posiada ta osoba. To również sygnał dla nas, że jest to ktoś kogo można polecić w przyszłości. Zastanów się. Czy zaryzykowałbyś reputacją u swojego pracodawcy, polecając kogoś niewiarygodnego, ale kogo darzysz sympatią? Obstawiamy, że nie. Warto pamiętać o tym, myśląc przyszłościowo o swoim życiu zawodowym.

Dobry networking nie ma swojego końca. Przez całe życie można budować siatkę znajomości, które mogą nam się wielokrotnie przydać. Zgadzamy się, że trochę to wszystko pozbawione emocji i dalekie jest od kierowania się sercem w stosunku do bliskich sobie osób, ale to pojęcie jest już tak popularne na świecie, że nie sposób go lekceważyć i przemilczać. Jak się nad tym głębiej zastanowimy, to zresztą zapewne dojdziemy do wniosku, słusznego zresztą, że pracodawcy najczęściej zatrudniają osoby z polecenia od innych. To nic innego jak właśnie skutek networkingu.

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?