REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady i zalety pracy zdalnej [BADANIE]

Wady i zalety pracy zdalnej - badanie pracuj.pl
Wady i zalety pracy zdalnej - badanie pracuj.pl
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna to więcej korzyści czy strat dla pracowników? Oto wady i zalety pracy na home office według pracowników.

Praca zdalna - wady i zalety

Praca zdalna i hybrydowa stały się nieodłącznymi elementami rynku pracy. Co zyskują, a co tracą pracownicy, decydując się na nie? Serwis Pracuj.pl zapytał Polaków pracujących poza biurem o zalety i wady tych modeli pracy. Sprawdził także, jak praca zdalna i hybrydowa wpływają na relacje międzyludzkie w firmach. Ponad połowa badanych jest bardziej efektywna podczas pracy z domu. Jednocześnie jednak tylko niewiele mniejszej grupie zdarza się odczuwać w tym czasie samotność i tęsknotę za wspólnym wykonywaniem zadań w siedzibie firmy.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejsze wyniki badania:

  • Główne zalety pracy zdalnej: więcej czasu i pieniędzy oraz elastyczność.
  • Blisko 2/3 respondentów docenia czas oszczędzany na dojazdach.
  • 52% badanych wykonuje pracę bardziej efektywnie zdalnie lub hybrydowo.
  • Wady pracy zdalnej to mieszanie się sfer życia, wydatki i słabsze relacje.
  • 55% badanych utrzymuje rzadsze kontakty ze współpracownikami.
  • 42% odczuwa czasem samotność i tęsknotę podczas pracy zdalnej.

Zalety pracy zdalnej i hybrydowej

Jak wskazały badania Pracuj.pl, Polacy, którzy poznali smak pracy zdalnej i hybrydowej, w IV kwartale 2021 woleli wykonywać obowiązki zawodowe w miejscu, które sami wybiorą - najczęściej w domu. W tych modelach zadania wykonywało aż 35% respondentów uczestniczących w pomiarze. Tylko co dziesiąty respondent, realizujący wówczas zadania zdalnie lub hybrydowo, chciał wracać po pandemii do pracy w pełni stacjonarnej. W kolejnym materiale, opartym na badaniach, przyglądamy się blaskom i cieniom tych zyskujących na popularności modeli pracy.

plusy pracy zdalnej i hybrydowej

Pracuj.pl

Niewątpliwie praca zdalna i hybrydowa stały się preferowaną formą dla znaczącej części pracowników. Na jakie ich zalety najczęściej zwracają uwagę osoby wykonujące obowiązki w tych modelach? Aż 64% respondentów uważa, że wiążą się one z oszczędnością czasu poświęcanego na dojazdy do pracy. Na drugim miejscu listy zalet znalazły się oszczędności na wydatkach, np. na paliwie (42%). Trzecim najważniejszym elementem okazała się możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy (35%), co może być szczególnie istotne np. w wypadku rodziców.

"Praca zdalna i hybrydowa to nie tylko prosty komfort pracy z domu. Każda grupa odbiorców odnajduje w niej inne atuty, charakterystyczne dla swoich potrzeb. Na przykład, dla osób żyjących w miastach liczących ponad 500 tysięcy mieszkańców, narażonych na korki czy pracujących w odległych dzielnicach, szczególnie ważna jest oszczędność czasu na dojazdach. Na tę zaletę wskazało aż 72% z nich. Z kolei osoby zwracające szczególną uwagę na wydatki doceniają oszczędność na paliwie czy firmowych lunchach. Natomiast dla osób wychowujących dzieci dużym atutem może być większa elastyczność godzin pracy. Jak pokazują wyniki, każda z historii pracy zdalnej i hybrydowej może być nieco inna. Nie ma jednak wątpliwości, że okres pandemii pozwolił zapoznać się szerokiemu gronu pracowników z atutami tych modeli na niespotykaną wcześniej skalę" – komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektor HR w Grupie Pracuj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć różnice między respondentami różnych płci. Oszczędność na dojazdach była szczególnie istotna dla kobiet – wskazywało na nią 69% badanych pań i 60% panów. Natomiast panie nieco rzadziej od mężczyzn uważały za zaletę możliwość mocniejszego skupienia się na wykonywanych zadaniach (22% kobiet i 27% panów). Obie kwestie mogą wynikać z większego obciążenia obowiązkami rodzinnymi matek podczas pracy zdalnej. Dlatego z jednej strony rzeczywiście tracą mniej cennego czasu na dojazdy, ale z drugiej – rzadziej dostrzegają spadek liczby elementów rozpraszających ich podczas pracy.  

praca zdalna efektywność

Pracuj.pl

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest rola pracy zdalnej dla osób, które wolą samodzielną pracę w wyznaczonym przez siebie rytmie i okolicznościach. Jedna czwarta badanych wskazała kolejno trzy zalety tego modelu: większą efektywność, samodzielną aranżację swojego stanowiska oraz możliwość skupienia się na zadaniach.

Co ciekawe, o ile większa efektywność wykonywania zadań dzięki pracy z domu była wskazywana jako kluczowa zaleta przez co czwartego badanego, efekt ten występuje znacznie częściej. Aż ponad połowa badanych zgodziła się, że praca zdalna i hybrydowa pozwala im bardziej się skoncentrować na zadaniach i są bardziej efektywni, niż gdy wykonują obowiązki zawodowe w siedzibie firmy. Więcej niż połowa badanych uważa też, że pracownicy z mniejszych miejscowości mają obecnie większy dostęp do różnorodnych ofert pracy, także w firmach spoza swojej lokalizacji. Pokazuje to, z jak dużą szansą na rozwój karier mieszkańców małych ośrodków wiąże się możliwość pracy z domu.

Wady pracy zdalnej i hybrydowej

Okazuje się jednak, że nawet praca zdalna i hybrydowa mają swoje wady. Zatarcie granicy między życiem zawodowym a prywatnym to największa bolączka według 47% osób pracujących w tych modelach. Wiąże się z nią wada, która zajęła czwarte miejsce, czyli konieczność korzystania z prywatnej przestrzeni w celach zawodowych. Interesujący jest fakt, że tylko 24% najmłodszych badanych w wieku 18-24 lata uznało za wadę trudność z oddzieleniem czasu prywatnego i zawodowego.

wady pracy zdalnej i hybrydowej

Pracuj.pl

Na drugim miejscu wśród wad znalazły się dodatkowe wydatki spowodowane pracą w domu, np. na prąd, które zostały zaznaczone przez 39% badanych. Wynik ten może wydawać się zaskakujący w kontekście wysokiej pozycji kosztów wśród… zalet pracy zdalnej i hybrydowej. W obu wypadkach badani odnoszą się jednak do nieco innych kategorii wydatków – efektywność kosztowa pracy zdalnej dla pracownika jest więc prawdopodobnie zależna od sposobu konsumpcji energii, wydatków na paliwo w czasach pracy biurowej itd. Rachunek ten będzie miał oczywiście inny wynik dla każdej osoby, w zależności od indywidualnych czynników.

Praca zdalna a relacje społeczne

Trzecie miejsce na liście wad pracy zdalnej zajęły rzadsze kontakty bezpośrednie ze współpracownikami, które wskazało 37% respondentów. Skarżą się na to częściej badane panie (40%) niż panowie (35%). Wskazuje to na nieco większą wagę przykładaną przez respondentki do relacji w pracy. Pogłębione pytania badaczy wskazują jednak na fakt, że osłabienie relacji międzyludzkich w pracy zdalnej to kwestia dotykająca szerokiego grona pracowników - relacje międzyludzkie są rzadsze, krótsze i często mniej otwarte niż wcześniej.

praca zdalna a kontakty społeczne

Pracuj.pl

REKLAMA

55% respondentów Pracuj.pl uważa, że pracując zdalnie lub hybrydowo pozostają rzadziej w kontakcie ze współpracownikami niż gdyby pracowali w siedzibie firmy. Ponadto więcej niż 4 na 10 badanych twierdzi, że praca zdalna i hybrydowa rozluźniły ich relacje towarzyskie ze współpracownikami poza firmą. Co ważne, niemal tyle samo respondentów odczuwa samotność i tęsknotę za wspólną pracą w siedzibie firmy.

"Praca zdalna i hybrydowa wywołują u pracowników różne emocje. Brak pracy w biurze, w otoczeniu współpracowników jest wyzwaniem szczególnie dla osób ekstrawertycznych. Dobra atmosfera, relacje koleżeńskie to bardzo ważne elementy życia zawodowego. Rozmowy w biurowej kuchni, spotkania integracyjne, możliwość poproszenia kogoś z sąsiedniego biurka o pomoc to kwestie budujące zespoły. Pandemia mocno ograniczyła te sytuacje. To właśnie ich brak sprawia, że tęsknimy za pracą w biurze. Jednocześnie doceniamy oszczędność czasu na dojazdach czy elastyczność czasu pracy. Brakuje nam więc spotkań i relacji, ale nie chcemy całkiem rezygnować z zalet nowych form pracy. Jak pokazują nasze wcześniejsze badania, to praca hybrydowa jest najczęściej wskazywaną preferowaną formą pracy" – mówi Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.

W radzeniu sobie z psychologicznymi wyzwaniami pandemii pomaga część pracodawców, wdrażając m.in. szkolenia uczące zarządzania czasem w pracy zdalnej, wsparcie ze strony psychologów, wewnętrzne grupy dyskusyjne, programy wellbeingowe na temat zdrowia psychicznego. Według badania Pracuj.pl z początku 2021 roku, co piąty badany Polak miał wówczas dostęp w miejscu pracy do pomocy psychologa lub szkoleń wspierających radzenie sobie z problemami.

oferty pracy zdalnej

Pracuj.pl

Praca zdalna to więcej korzyści niż strat

W ogólnym rozliczeniu, jak pokazują wyniki badania „Polacy w nowym środowisku pracy”, bilans korzyści i strat pracy zdalnej i hybrydowej jest dodatni. Dlatego większość badanych wykonujących je obecnie nie wyobraża sobie przyszłości bez nowych modeli pracy – tylko 9% z nich chciałoby po opanowaniu pandemii wrócić na pełen etat do biura. A możliwości aplikowania na stanowiska zdalne lub hybrydowe jest coraz więcej.

Według analityków Pracuj.pl, aż 17% wszystkich ofert opublikowanych w 2021 roku w serwisie dotyczyło pracy zdalnej – to trzykrotnie więcej, niż jeszcze rok wcześniej. Wdrożenie pracy zdalnej wymaga często przygotowania, odpowiednich warunków i zmian w domowym życiu. Niemniej są to inwestycje, które pomogą w organizacji życia zawodowego dziś i w przyszłości.

Źródło: Pracuj.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA