REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy

Północna Izba Gospodarcza
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy. Po dwóch latach pandemii wciąż nie ma przepisów kodeksowych.
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy. Po dwóch latach pandemii wciąż nie ma przepisów kodeksowych.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Pandemia trwa już dwa lata, a przepisów kodeksowych nadal brak.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o nowe prawo

Ustawa o Pracy Zdalnej pilnie potrzebna przedsiębiorcom. Coraz więcej konfliktów na tym tle w firmach.

REKLAMA

Autopromocja

Chcemy wprowadzić pracę zdalną na stałe do Kodeksu Pracy” – mówiła w październiku Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Niestety na zapowiedziach się skończyło, bo taki rodzaj działania wciąż nie jest regulowany w przepisach, a każdy kolejny miesiąc rodzi nowe wątpliwości w tym zakresie. – Minister Zdrowia w ubiegłym tygodniu ogłosił obowiązkową pracę zdalną dla sektora administracji publicznej. Przedsiębiorcy od tego momentu odbierają wiele sygnałów od swoich pracowników, że Ci również chcieliby pracować zdalnie. To jednak nie jest takie proste z powodu wielu czynników, które nie są uregulowane. Oczekujemy od rządzących informacji, kiedy ustawa wejdzie w życie – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Jak mówią eksperci praca zdalna budzi wielkie kontrowersje. Z jednej strony swoje pretensje zgłaszają zatrudniający, a z drugiej… pracownicy.

Uregulowanie pracy zdalnej po 2 latach pandemii

Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania, pracownicy swoje. Potrzeba ustawy większa niż kiedykolwiek

To temat budzący obecnie wielkie emocje w firmach. Praca zdalna ma wielu zwolenników i przeciwników. – Przedsiębiorcy pod kątem operacyjnym raczej nisko oceniają efektywność pracy zdalnej. Wciąż nie ma oczywistych narzędzi jak należy kontrolować wykonywanie obowiązków wynikających z takiej pracy. Czy pracodawca może dzwonić do pracownika i pytać go o efekty pracy? Czy pracownik w czasie wykonywania pracy zdalnej może np. wyjść z domu? Wiele jest wątpliwości, a przedsiębiorcy często mówią, że pracownik traktuje pracę zdalną jak urlop. Bardzo nas martwi takie podejście – mówi Hanna Mojsiuk. – Z drugiej strony docierają do nas sygnały, że wielu pracowników przechodzących na pracę zdalną narzeka np. na brak uregulowania kosztów energii czy zużywania mediów w czasie pracy z domu. To argument podnoszony szczególnie często w czasie drakońskich podwyżek cen mediów – mówi Hanna Mojsiuk. – Ustawa pomogłaby uniknąć konfliktów wokół pracy zdalnej. Uważamy, że możliwość telepracy, pracy zdalnej czy pracy hybrydowej to wielka wartość, ale po dwóch latach pandemii COVID-19 mamy prawo oczekiwać konkretów i regulacji – dodaje Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz: zabezpieczenia danych i odpowiednie przygotowanie pracowników. – Nie każdy chce pracować na swoim prywatnym laptopie czy sprzęcie. Poza tym czy jest on przygotowany do przetwarzania danych wrażliwych firmy? Trudno sobie wyobrazić, by ważne informacje o działaniu przedsiębiorstwa były zupełnie niezabezpieczone – dodaje wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Mirosław Sobczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna wymaga szczegółowych przepisów

Praca zdalna musi zostać uporządkowana. Eksperci: sektor komercyjny zazdrości publicznemu

Jak mówi ekspert rynku pracy z firmy Idea HR Group regulacje w kontekście pracy zdalnej są konieczne z wielu powodów. Jednym z nich jest uporządkowanie sytuacji w firmach: - Bywa, że pracownicy firm komercyjnych zazdroszczą sektorowi budżetowemu takiego „automatycznego” przechodzenia na pracę zdalną. Przedsiębiorcy są do tego mniej skłonni, bo zauważają, że to wymaga daleko idącej reorganizacji pracy. Nasze doświadczenia z pracą zdalną są pozytywne, ale musimy być świadomi, że nie wszyscy przedsiębiorcy potrafią tak przygotować organizację pracy, by było to efektywne, harmonijne i przynoszące satysfakcjonujące rezultaty – mówi Anna Sudolska.

- Regulacje mówiące o pracy zdalnej, przewidują co prawda konieczność zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania pracy, ale brak tu szczegółów, poza tym brak jest przepisów które dotyczyłby zasad wsparcia technicznego ze strony pracodawcy, czy chociażby warunków wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej przez strony w wypadku korzystania przez pracownika z własnego sprzętu, jak ma to miejsce chociażby w uregulowanej w Kodeksie pracy, telepracy. Brak regulacji zasad świadczenia pracy w formie zdalnej w przepisach prawa pracy to jedna storna medalu, po drugiej mamy bowiem rosnące koszty prądu a więc sytuację, w której pracownik nie tylko eksploatuje swój prywatny sprzęt komputerowy (o ile nie zapewni mu go pracodawca) ale również obciąża swój domowy budżet zwiększonymi rachunkami za prąd. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną a także fakt, że praca zdalna staje się coraz częstszą alternatywą dla klasycznej formy świadczenia pracy, koniecznym jest kompleksowe uregulowanie tej materii w Kodeksie pracy – dodaje Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień wolny w Wigilię. Czy zastąpi inny dzień wolny od pracy?

W Sejmie jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy proponują ustanowić 24 grudnia – Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Warto zastanowić się, czy Wigilia nie mogłaby zastąpić innego wolnego dnia, który nie jest dla ludzi tak istotny - uważa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Komunikat ZUS: Późniejszy termin wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Mieszkaniec domu pomocy społecznej nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA