REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HR w chmurze – 5 mitów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
HR w chmurze – 5 mitów
HR w chmurze – 5 mitów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.

HR w chmurze – jakie mity?

Popularność chmury niewątpliwie wzrasta. Wraz z tym wzrostem zauważyliśmy, że w obiegu zaczęły pojawiać się błędne teorie, często wynikające z niewiedzy na temat dostępnych rozwiązań, jak i samego modelu ich funkcjonowania. Nasz cel na dziś? Rozprawienie się z tymi mitami.

REKLAMA

1. Korzystanie z systemu HR wymaga dużych umiejętności IT

REKLAMA

Sprostowanie: jeśli chcesz korzystać z systemu kadrowo-płacowego, nie musisz mieć ani specjalistycznej wiedzy ani umiejętności z zakresu IT. Oprogramowania nieustannie są rozwijane, a twórcy dbają o to, by ich obsługa była prosta i bezproblemowa. Intuicyjność to atut systemu HR i dostawcy rozwiązań informatycznych doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z tego względu specjaliści UI/UX ulepszają produkt pod kątem użyteczności krańcowego użytkownika. Biorą pod uwagę takie elementy, jak układ menu, kolorystyka, rozkład tekstu, łatwy dostęp do funkcji czy kolejność poszczególnych procesów. Projektant sprawia, że komunikacja na linii interfejs – użytkownik przebiega w skuteczny sposób, a doświadczenia odbiorcy związane z użytkowaniem są przyjemne.

W związku z tym czy trzeba obawiać się obsługi oprogramowania kadrowo-płacowego? Zdecydowanie nie. Co więcej, często dostawcy IT oferują szkolenia dla nowych użytkowników, co ułatwia zaznajomienie się z programem kadrowo-płacowym i w krótkim czasie czyni ich zaawansowanymi użytkownikami.

2. HR w chmurze to zbyt drogie rozwiązanie

Często małe firmy uważają, że nie mogą pozwolić sobie na HR w chmurze ze względu na koszty. Kolejny mit! Na rynku są oprogramowania przeznaczone dla małych, średnich i dużych firm. Oczywiście im większa firma i większe potrzeby, tym trzeba przygotować się na wyższe koszty wdrożenia. Jednak należy przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, dostawcy IT oferują modele subskrypcyjne, co oznacza, że koszt systemu to stała miesięczna opłata, która jest znacznie niższa od jednorazowego zakupu licencji. Po drugie, wdrożenie oprogramowania kadrowo-płacowego to nie koszt, lecz inwestycja. Automatyzacja HR i związane z nią usprawnienia to znaczne oszczędności dla firmy. Na ten aspekt trzeba patrzeć wielowymiarowo. Należy uwzględnić cięcia kosztów w postaci konkretnych liczb, np. utrzymanie firmowego archiwum na przechowywanie papierowej dokumentacji pracowniczej, ale także wzrost wydajności i efektywności pracowników działu HR poprzez rezygnację z wykonywania powtarzalnych czynności. Jak automatyzacja HR redukuje koszty? Nasi eksperci iPersonel wyjaśnili to w poprzednim artykule:

3. Dane w chmurze nie są bezpieczne

REKLAMA

Czy bezpieczniejsze są dane przechowywane w firmowym archiwum pod kluczem? Czy łatwiej zniszczyć lub zgubić papierowe dokumenty? No właśnie. Też tak myślimy. Elektroniczna forma dokumentacji ma znaczną przewagę nad swoimi tradycyjnymi, papierowymi odpowiednikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, technologiczne zabezpieczenia czuwają nad tym, by dostęp do danych był utrudniony, zapewniając wgląd tylko upoważnionym osobom. Po drugie, kopie zapasowe sprawiają, że dane można odzyskać w przypadku ich nieprawidłowego usunięcia. Po trzecie, data center posiadają certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wymagania w tym zakresie obejmują architekturę, mechanikę, systemy chłodzenia czy ochronę przeciwpożarową. Innymi słowy, dokłada się wszelkich starań, by poufne dane zostały poufnymi.

4. Oprogramowanie wymaga własnej serwerowni i dodatkowych pracowników IT

Musisz? Nie musisz. W modelu SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa) to dostawca systemu kadrowo-płacowego jest odpowiedzialny za infrastrukturę IT i jej prawidłowe funkcjonowanie. W związku z tym nie musisz inwestować we własną serwerownię i dodatkowych administratorów IT, ponieważ Twój dostawca wszystkim się zajmie. To jego obowiązkiem jest zapewnienie nieprzerwanego działania systemu, bezpieczeństwa danych, a także eliminowanie ewentualnych błędów i dostarczanie aktualizacji w przypadku zmian prawnych. Jako odbiorca usługi nie martwisz się o te aspekty, lecz zajmujesz się innymi sprawami, istotnymi dla rozwoju Twojego biznesu.

5. Nowe oprogramowanie to bardzo skomplikowany proces

Nie mówimy, że wdrożenie nowego oprogramowania w średnich i dużych firmach to pestka. Jednocześnie zaprzeczamy, by był to proces na tyle skomplikowany, by stał się czynnikiem blokującym wdrożenie danego systemu. Wiele oczywiście zależy od dostawcy rozwiązania informatycznego. Jeśli wybierzesz dobrze, dostawca, który ma sprawdzone metody wdrażania, przeprowadzi Cię przez cały proces bezboleśnie.

Zmiana oprogramowania wcale nie musi oznaczać także przerwy w wykonywaniu obowiązków. Dane można zaimportować i kontynuować historię zatrudnienia swoich pracowników. Co więcej, często praktyką jest to, że w początkowej fazie dwa oprogramowania funkcjonują równolegle, by ostatecznie nowy system przejął wszystkie procesy związane z kadrami i płacami. Dla ułatwienia niektóre firmy oferują także szkolenia dla nowych użytkowników czy asystę przy pierwszym naliczaniu płac.

Jak widzisz, wdrożenia nie należy się obawiać, ponieważ specjaliści czuwają nad poszczególnymi etapami implementacji systemu w firmie i wiedzą, jak postępować.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA