REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace w chmurze – czy warto?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kadry i płace w chmurze to nowoczesne rozwiązanie korzystne dla każdej firmy. Co daje przeniesienie kadr i płac do chmury? Przede wszystkim niższe koszty i gwarancję bezpieczeństwa danych.

Dlaczego warto mieć kadry i płace w chmurze?

Kadry i płace w chmurze to rozwiązanie dla firm niezależnie od ich wielkości czy profilu działania. Przeniesienie biznesu do chmury przynosi szereg korzyści. Nie tylko wpływa na minimalizację kosztów, ale także na bezpieczeństwo danych i poprawę wydajności pracy działu kadrowo-płacowego. Z jakich powodów warto jeszcze korzystać z chmury obliczeniowej? Spieszymy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Autopromocja

Kadry i płace w chmurze to kadry i płace pod kontrolą. Coraz więcej firm przenosi dane do chmury, dostrzegając jej zalety. Trend z pewnością się utrzyma, ponieważ systemy kadrowo-płacowe w modelu chmurowym to same korzyści, niższe koszty i gwarancja bezpieczeństwa danych.

Redukcja kosztów

Po pierwsze, redukcja kosztów. Jeśli mówimy o optymalizacji wydatków, musimy spojrzeć na nie wielowymiarowo.

Brak wydatków na własne serwerownie

Firma, by korzystać z systemu HR w chmurze, nie musi posiadać serwerowni ani administratorów odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Dostawcy IT w modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa) oferują często instalacje i konfiguracje systemu HR na własnych serwerach. Co to oznacza? Firma nie wydaje pieniędzy na infrastrukturę IT. Całość obowiązków związanych z jej utrzymaniem leży po stronie dostawcy oprogramowania kadrowo-płacowego, a co za tym idzie, serwisowanie i reagowanie na pojawiające się problemy i awarie. Wówczas to dostawca jest odpowiedzialny za to, by system w chmurze nieprzerwanie funkcjonował.

Niższe koszty początkowe

Kadry i płace w chmurze zwykle są udostępniane w modelu subskrypcyjnym. Wówczas abonament to stała miesięczna opłata. To tańsze rozwiązanie niż jednorazowy zakup licencji, który wiąże się z wysokimi kosztami już na początku użytkowania oprogramowania. Dzięki temu nawet małe firmy mogą pozwolić sobie na pracę w tym modelu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy mówimy o kosztach, wielkość firmy ma istotne znaczenie. Im większa firma, tym większe potrzeby, a co za tym idzie – koszty. W przypadku systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możemy przyjąć uproszczoną kalkulację.

  1. Małe firmy (<49 pracowników) – zakup licencji oprogramowania z podstawowymi funkcjami to zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei wynajem w modelu subskrypcyjnym to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
  2. Średniej wielkości firmy (50-249 pracowników) – zakup licencji oprogramowania wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wynajem w modelu subskrypcyjnym kosztuje kilka tysięcy złotych miesięcznie.
  3. Duże firmy (>250 pracowników) – w tym przypadku należy się przygotować na wydatki rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Do podanych kwot należy doliczyć także koszty usług wdrożeniowych (import danych, szkolenia dla użytkowników, parametryzacja systemu itp.), a także usług serwisowych. Ich zakres oraz koszt zależy od potrzeb i wymagań danej firmy.

Redukcja kosztów przestrzeni biurowej

Kadry i płace w chmurze pozwalają na likwidację firmowego archiwum. Papierowa dokumentacja zostaje zastąpiona dokumentami elektronicznymi, zwalnia się przestrzeń biurowa i tym samym zmniejszają się koszty.

Co więcej, firmy, które posiadają zasoby kadrowo-płacowe w chmurze, mogą pracować z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Istnieje zatem możliwość wprowadzenia pracy zdalnej dla pracowników biurowych i zrezygnowania ze standardowych miejsc pracy. To może być kolejna oszczędność.

Kadry i płace w chmurze a bezpieczeństwo danych

Zasoby kadrowo-płacowe w chmurze to gwarancja bezpieczeństwa. Nie musisz martwić się utratą danych, gdyż w razie kradzieży sprzętu lub przypadkowego usunięcia danych, wszystkie zasoby pozostają zapisane w kopii zapasowej.

Co więcej, serwerownie posiadają różne certyfikaty, które potwierdzają to, że Twoje dane są bezpieczne. Certyfikacje mogą dotyczyć architektury, mechaniki, zasilania czy telekomunikacji. W trakcie ich uzyskiwania weryfikowane są systemy chłodzenia, systemy przeciwpożarowe czy ochrona dostępu. Dostawca IT dba o to, by w serwerowni panowały odpowiednie warunki, m.in. temperatura i sprawne działanie zasilania awaryjnego.

Rada od ekspertów iPersonel: w czasie wyboru dostawcy IT, zwróć uwagę na to, jakie oferuje standardy bezpieczeństwa.

Automatyczne aktualizacje

Jeśli korzystasz z usług dostawcy systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możesz liczyć na aktualizacje oprogramowania. Dostarczane zmiany dotyczą zarówno zmian w przepisach prawnych, jak i udoskonaleń technologicznych. Administratorzy oraz programiści nieustannie weryfikują wszelkie problemy, a jeśli znajdą jakieś luki w systemie, dostarczają gotowe rozwiązania właśnie w postaci aktualizacji. Nie musisz martwić się tym obszarem, ponieważ to dostawca oprogramowania w chmurze jest odpowiedzialny za całokształt funkcjonowania systemu HR.

Stały dostęp do danych

Pracownicy działu kadrowo-płacowego mogą pracować w dowolnym miejscu i czasie. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku pracy zdalnej, zyskującej na popularności przez pandemię. Kadry i płace w chmurze to stały dostęp do wszystkich zasobów – bez konieczności szukania konkretnego dokumentu pośród tysiąca innych w archiwum, bez wracania do biura po potrzebne akta czy bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany. Elektroniczny obieg informacji i dokumentów zdecydowanie usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków kadrowo-płacowych.

Skalowalność i elastyczność

Rozwiązania chmurowe można dopasować do wymagań firmy, jak i jej działu kadrowo-płacowego. Dostawcy reagują na bieżące problemy swoich klientów, ale także są w stanie dopasować zasoby serwerowe do zmieniających się potrzeb rozwijającego biznesu. Brak ograniczeń mocy obliczeniowej serwerów czy przestrzeni na przechowywanie danych to z pewnością ważne atuty.

Model chmurowy to korzyści biznesowe

Ilość danych nieustannie rośnie, a rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom uporanie się z tym problemem. Chmura zapewnia podstawowe korzyści biznesowe, oferując przedsiębiorstwom skalowalność i wydajność, która do tej pory była nieosiągalna. Czy warto przenieść kadry i płace do chmury? Nie mamy co do tego wątpliwości, a Ty?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA