REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace w chmurze – czy warto?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kadry i płace w chmurze to nowoczesne rozwiązanie korzystne dla każdej firmy. Co daje przeniesienie kadr i płac do chmury? Przede wszystkim niższe koszty i gwarancję bezpieczeństwa danych.

Dlaczego warto mieć kadry i płace w chmurze?

Kadry i płace w chmurze to rozwiązanie dla firm niezależnie od ich wielkości czy profilu działania. Przeniesienie biznesu do chmury przynosi szereg korzyści. Nie tylko wpływa na minimalizację kosztów, ale także na bezpieczeństwo danych i poprawę wydajności pracy działu kadrowo-płacowego. Z jakich powodów warto jeszcze korzystać z chmury obliczeniowej? Spieszymy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Autopromocja

Kadry i płace w chmurze to kadry i płace pod kontrolą. Coraz więcej firm przenosi dane do chmury, dostrzegając jej zalety. Trend z pewnością się utrzyma, ponieważ systemy kadrowo-płacowe w modelu chmurowym to same korzyści, niższe koszty i gwarancja bezpieczeństwa danych.

Redukcja kosztów

Po pierwsze, redukcja kosztów. Jeśli mówimy o optymalizacji wydatków, musimy spojrzeć na nie wielowymiarowo.

Brak wydatków na własne serwerownie

Firma, by korzystać z systemu HR w chmurze, nie musi posiadać serwerowni ani administratorów odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Dostawcy IT w modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa) oferują często instalacje i konfiguracje systemu HR na własnych serwerach. Co to oznacza? Firma nie wydaje pieniędzy na infrastrukturę IT. Całość obowiązków związanych z jej utrzymaniem leży po stronie dostawcy oprogramowania kadrowo-płacowego, a co za tym idzie, serwisowanie i reagowanie na pojawiające się problemy i awarie. Wówczas to dostawca jest odpowiedzialny za to, by system w chmurze nieprzerwanie funkcjonował.

Niższe koszty początkowe

Kadry i płace w chmurze zwykle są udostępniane w modelu subskrypcyjnym. Wówczas abonament to stała miesięczna opłata. To tańsze rozwiązanie niż jednorazowy zakup licencji, który wiąże się z wysokimi kosztami już na początku użytkowania oprogramowania. Dzięki temu nawet małe firmy mogą pozwolić sobie na pracę w tym modelu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy mówimy o kosztach, wielkość firmy ma istotne znaczenie. Im większa firma, tym większe potrzeby, a co za tym idzie – koszty. W przypadku systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możemy przyjąć uproszczoną kalkulację.

  1. Małe firmy (<49 pracowników) – zakup licencji oprogramowania z podstawowymi funkcjami to zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei wynajem w modelu subskrypcyjnym to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
  2. Średniej wielkości firmy (50-249 pracowników) – zakup licencji oprogramowania wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wynajem w modelu subskrypcyjnym kosztuje kilka tysięcy złotych miesięcznie.
  3. Duże firmy (>250 pracowników) – w tym przypadku należy się przygotować na wydatki rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Do podanych kwot należy doliczyć także koszty usług wdrożeniowych (import danych, szkolenia dla użytkowników, parametryzacja systemu itp.), a także usług serwisowych. Ich zakres oraz koszt zależy od potrzeb i wymagań danej firmy.

Redukcja kosztów przestrzeni biurowej

Kadry i płace w chmurze pozwalają na likwidację firmowego archiwum. Papierowa dokumentacja zostaje zastąpiona dokumentami elektronicznymi, zwalnia się przestrzeń biurowa i tym samym zmniejszają się koszty.

Co więcej, firmy, które posiadają zasoby kadrowo-płacowe w chmurze, mogą pracować z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Istnieje zatem możliwość wprowadzenia pracy zdalnej dla pracowników biurowych i zrezygnowania ze standardowych miejsc pracy. To może być kolejna oszczędność.

Kadry i płace w chmurze a bezpieczeństwo danych

Zasoby kadrowo-płacowe w chmurze to gwarancja bezpieczeństwa. Nie musisz martwić się utratą danych, gdyż w razie kradzieży sprzętu lub przypadkowego usunięcia danych, wszystkie zasoby pozostają zapisane w kopii zapasowej.

Co więcej, serwerownie posiadają różne certyfikaty, które potwierdzają to, że Twoje dane są bezpieczne. Certyfikacje mogą dotyczyć architektury, mechaniki, zasilania czy telekomunikacji. W trakcie ich uzyskiwania weryfikowane są systemy chłodzenia, systemy przeciwpożarowe czy ochrona dostępu. Dostawca IT dba o to, by w serwerowni panowały odpowiednie warunki, m.in. temperatura i sprawne działanie zasilania awaryjnego.

Rada od ekspertów iPersonel: w czasie wyboru dostawcy IT, zwróć uwagę na to, jakie oferuje standardy bezpieczeństwa.

Automatyczne aktualizacje

Jeśli korzystasz z usług dostawcy systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możesz liczyć na aktualizacje oprogramowania. Dostarczane zmiany dotyczą zarówno zmian w przepisach prawnych, jak i udoskonaleń technologicznych. Administratorzy oraz programiści nieustannie weryfikują wszelkie problemy, a jeśli znajdą jakieś luki w systemie, dostarczają gotowe rozwiązania właśnie w postaci aktualizacji. Nie musisz martwić się tym obszarem, ponieważ to dostawca oprogramowania w chmurze jest odpowiedzialny za całokształt funkcjonowania systemu HR.

Stały dostęp do danych

Pracownicy działu kadrowo-płacowego mogą pracować w dowolnym miejscu i czasie. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku pracy zdalnej, zyskującej na popularności przez pandemię. Kadry i płace w chmurze to stały dostęp do wszystkich zasobów – bez konieczności szukania konkretnego dokumentu pośród tysiąca innych w archiwum, bez wracania do biura po potrzebne akta czy bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany. Elektroniczny obieg informacji i dokumentów zdecydowanie usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków kadrowo-płacowych.

Skalowalność i elastyczność

Rozwiązania chmurowe można dopasować do wymagań firmy, jak i jej działu kadrowo-płacowego. Dostawcy reagują na bieżące problemy swoich klientów, ale także są w stanie dopasować zasoby serwerowe do zmieniających się potrzeb rozwijającego biznesu. Brak ograniczeń mocy obliczeniowej serwerów czy przestrzeni na przechowywanie danych to z pewnością ważne atuty.

Model chmurowy to korzyści biznesowe

Ilość danych nieustannie rośnie, a rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom uporanie się z tym problemem. Chmura zapewnia podstawowe korzyści biznesowe, oferując przedsiębiorstwom skalowalność i wydajność, która do tej pory była nieosiągalna. Czy warto przenieść kadry i płace do chmury? Nie mamy co do tego wątpliwości, a Ty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA