Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace w chmurze – czy warto?

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Kadry i płace w chmurze - jakie koszty, czy warto?
Shutterstock
Kadry i płace w chmurze to nowoczesne rozwiązanie korzystne dla każdej firmy. Co daje przeniesienie kadr i płac do chmury? Przede wszystkim niższe koszty i gwarancję bezpieczeństwa danych.

Dlaczego warto mieć kadry i płace w chmurze?

Kadry i płace w chmurze to rozwiązanie dla firm niezależnie od ich wielkości czy profilu działania. Przeniesienie biznesu do chmury przynosi szereg korzyści. Nie tylko wpływa na minimalizację kosztów, ale także na bezpieczeństwo danych i poprawę wydajności pracy działu kadrowo-płacowego. Z jakich powodów warto jeszcze korzystać z chmury obliczeniowej? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Kadry i płace w chmurze to kadry i płace pod kontrolą. Coraz więcej firm przenosi dane do chmury, dostrzegając jej zalety. Trend z pewnością się utrzyma, ponieważ systemy kadrowo-płacowe w modelu chmurowym to same korzyści, niższe koszty i gwarancja bezpieczeństwa danych.

Redukcja kosztów

Po pierwsze, redukcja kosztów. Jeśli mówimy o optymalizacji wydatków, musimy spojrzeć na nie wielowymiarowo.

Brak wydatków na własne serwerownie

Firma, by korzystać z systemu HR w chmurze, nie musi posiadać serwerowni ani administratorów odpowiedzialnych za jej utrzymanie. Dostawcy IT w modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa) oferują często instalacje i konfiguracje systemu HR na własnych serwerach. Co to oznacza? Firma nie wydaje pieniędzy na infrastrukturę IT. Całość obowiązków związanych z jej utrzymaniem leży po stronie dostawcy oprogramowania kadrowo-płacowego, a co za tym idzie, serwisowanie i reagowanie na pojawiające się problemy i awarie. Wówczas to dostawca jest odpowiedzialny za to, by system w chmurze nieprzerwanie funkcjonował.

Niższe koszty początkowe

Kadry i płace w chmurze zwykle są udostępniane w modelu subskrypcyjnym. Wówczas abonament to stała miesięczna opłata. To tańsze rozwiązanie niż jednorazowy zakup licencji, który wiąże się z wysokimi kosztami już na początku użytkowania oprogramowania. Dzięki temu nawet małe firmy mogą pozwolić sobie na pracę w tym modelu.

Gdy mówimy o kosztach, wielkość firmy ma istotne znaczenie. Im większa firma, tym większe potrzeby, a co za tym idzie – koszty. W przypadku systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możemy przyjąć uproszczoną kalkulację.

 1. Małe firmy (<49 pracowników) – zakup licencji oprogramowania z podstawowymi funkcjami to zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Z kolei wynajem w modelu subskrypcyjnym to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
 2. Średniej wielkości firmy (50-249 pracowników) – zakup licencji oprogramowania wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wynajem w modelu subskrypcyjnym kosztuje kilka tysięcy złotych miesięcznie.
 3. Duże firmy (>250 pracowników) – w tym przypadku należy się przygotować na wydatki rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Do podanych kwot należy doliczyć także koszty usług wdrożeniowych (import danych, szkolenia dla użytkowników, parametryzacja systemu itp.), a także usług serwisowych. Ich zakres oraz koszt zależy od potrzeb i wymagań danej firmy.

Redukcja kosztów przestrzeni biurowej

Kadry i płace w chmurze pozwalają na likwidację firmowego archiwum. Papierowa dokumentacja zostaje zastąpiona dokumentami elektronicznymi, zwalnia się przestrzeń biurowa i tym samym zmniejszają się koszty.

Co więcej, firmy, które posiadają zasoby kadrowo-płacowe w chmurze, mogą pracować z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Istnieje zatem możliwość wprowadzenia pracy zdalnej dla pracowników biurowych i zrezygnowania ze standardowych miejsc pracy. To może być kolejna oszczędność.

Kadry i płace w chmurze a bezpieczeństwo danych

Zasoby kadrowo-płacowe w chmurze to gwarancja bezpieczeństwa. Nie musisz martwić się utratą danych, gdyż w razie kradzieży sprzętu lub przypadkowego usunięcia danych, wszystkie zasoby pozostają zapisane w kopii zapasowej.

Co więcej, serwerownie posiadają różne certyfikaty, które potwierdzają to, że Twoje dane są bezpieczne. Certyfikacje mogą dotyczyć architektury, mechaniki, zasilania czy telekomunikacji. W trakcie ich uzyskiwania weryfikowane są systemy chłodzenia, systemy przeciwpożarowe czy ochrona dostępu. Dostawca IT dba o to, by w serwerowni panowały odpowiednie warunki, m.in. temperatura i sprawne działanie zasilania awaryjnego.

Rada od ekspertów iPersonel: w czasie wyboru dostawcy IT, zwróć uwagę na to, jakie oferuje standardy bezpieczeństwa.

Automatyczne aktualizacje

Jeśli korzystasz z usług dostawcy systemu kadrowo-płacowego w chmurze, możesz liczyć na aktualizacje oprogramowania. Dostarczane zmiany dotyczą zarówno zmian w przepisach prawnych, jak i udoskonaleń technologicznych. Administratorzy oraz programiści nieustannie weryfikują wszelkie problemy, a jeśli znajdą jakieś luki w systemie, dostarczają gotowe rozwiązania właśnie w postaci aktualizacji. Nie musisz martwić się tym obszarem, ponieważ to dostawca oprogramowania w chmurze jest odpowiedzialny za całokształt funkcjonowania systemu HR.

Stały dostęp do danych

Pracownicy działu kadrowo-płacowego mogą pracować w dowolnym miejscu i czasie. To rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku pracy zdalnej, zyskującej na popularności przez pandemię. Kadry i płace w chmurze to stały dostęp do wszystkich zasobów – bez konieczności szukania konkretnego dokumentu pośród tysiąca innych w archiwum, bez wracania do biura po potrzebne akta czy bezpośrednich spotkań w celu ich wymiany. Elektroniczny obieg informacji i dokumentów zdecydowanie usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków kadrowo-płacowych.

Skalowalność i elastyczność

Rozwiązania chmurowe można dopasować do wymagań firmy, jak i jej działu kadrowo-płacowego. Dostawcy reagują na bieżące problemy swoich klientów, ale także są w stanie dopasować zasoby serwerowe do zmieniających się potrzeb rozwijającego biznesu. Brak ograniczeń mocy obliczeniowej serwerów czy przestrzeni na przechowywanie danych to z pewnością ważne atuty.

Model chmurowy to korzyści biznesowe

Ilość danych nieustannie rośnie, a rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom uporanie się z tym problemem. Chmura zapewnia podstawowe korzyści biznesowe, oferując przedsiębiorstwom skalowalność i wydajność, która do tej pory była nieosiągalna. Czy warto przenieść kadry i płace do chmury? Nie mamy co do tego wątpliwości, a Ty?

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszej oferty >>
Personel i Zarządzanie - wydanie cyfrowe (ePiZ)
Personel i Zarządzanie - wydanie cyfrowe (ePiZ)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
  Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
  Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
  Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
  Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
  Umowy o dzieło - jakie statystyki?
  Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
  Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
  4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
  Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
  Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
  Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
  Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
  Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
  Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
  Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
  Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
  Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
  Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
  Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
  Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
  Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
  Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
  Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
  4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
  4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
  Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
  Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
  7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
  7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
  Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
  Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
  Pomysły na prezenty dla pracowników
  Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
  Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
  Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
  Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
  Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
  Praca dla par z Ukrainy - logistyka
  Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.