REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzież ochronna o zwiększonej widzialności - norma EN 17353

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Odzież ochronna o zwiększonej widzialności - norma EN 17353
Odzież ochronna o zwiększonej widzialności - norma EN 17353

REKLAMA

REKLAMA

Odzież ochronna o zwiększonej widzialności ma nową normę - EN 17353. Zastępuje dwie normy: EN 1150: 1999 i EN 13356: 2001. Dlaczego konieczne było wprowadzenie nowej normy?

Odzież ochronna o zwiększonej widzialności

Pracownik widoczny to pracownik bezpieczny. Co zmienia nowa norma EN 17353 dotycząca odzieży zwiększonej i średniej widzialności? Początek wiosny to czas, kiedy jeszcze stosunkowo wcześnie zapada zmrok, a słabe warunki atmosferyczne takie jak mgły, powodują ograniczoną widzialność. Wszędzie tam, gdzie pracownicy wykonują swoje zadania na zewnątrz, powinni być wyposażeni w odpowiedniej klasy odzież ochronną o zwiększonej widzialności.

REKLAMA

Autopromocja

Każda odzież intensywnej widzialności wykonana jest z połączenia materiałów fluorescencyjnych i odblaskowych, dzięki którym użytkownik jest widoczny w sytuacjach, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Kombinacja jaskrawych kolorów i odblaskowych taśm zapewnia bezpieczeństwo zarówno w dzień, jak i po zmierzchu.

Nowa norma EN 17353 - 3 klasy odzieży

Najnowsza norma EN 17353 zastępuje dwie odrębne normy: EN 1150: 1999 „Odzież ochronna. Odzież odblaskowa do użytku nieprofesjonalnego. Metody badań i wymagania ” oraz EN 13356: 2001 „ Akcesoria zapewniające widoczność do użytku nieprofesjonalnego. Metody badań i wymagania ”, z których obie zostały obecnie wycofane z użytku. Na podstawie nowej normy przydatność produktów w zapewnianiu ochrony w sytuacjach średniego ryzyka jest określona przez ich właściwości zwiększonej widoczności. Ponadto zapewniono w niej producentom większą swobodę w projektowaniu produktów, biorąc pod uwagę to, że odzież i urządzenia o zwiększonej widoczności nie są przeznaczone do sytuacji średniego ryzyka. Norma EN 17353 definiuje też trzy rodzaje wyposażenia:

  1. „Typ A” tylko do warunków dziennych,
  2. „Typ B” tylko do pracy w ciemności oraz
  3. „Typ AB” w przypadku światła dziennego, zmierzchu i ciemności.

Norma EN 17353 miała na celu uporządkowanie sytuacji odzieży nieobjętej normą EN ISO 20471 (odzież intensywnej widzialności), która mogła dawać pracownikom złudne poczucie bezpieczeństwa. Nie wszyscy pracownicy wiedzą, że fluorescencyjna koszulka nie zapewnia bezpieczeństwa w nocy, a kurtka z samymi taśmami odblaskowymi nie gwarantuje widoczności w dzień. To właśnie ze względów bezpieczeństwa odzież tylko dzienna czy tylko nocna nie była dopuszczona przez normę – mówi Elżbieta Rogowska, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PW Krystian, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Teraz nowa norma dopuszcza takie rozwiązanie, ale zwróćmy uwagę, że dla pasywnych użytkowników dróg (jak np. osoby pracujące przy budowie drogi) tylko w obszarze, gdzie prędkość pojazdów nie przekracza 15 km/h. Odzież wykonana zgodnie z normą EN 17353 przeznaczona jest ponadto dla aktywnych użytkowników dróg, gdzie ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 60 km/h. Aktywnym użytkownikiem drogi będzie np. rowerzysta, ale już nie osoba pracująca przy wymianie rur w obszarze drogi czy pobocza. Tak jak dotychczas kluczowym elementem przy doborze odzieży jest przeprowadzenie audytu stanowiskowego, w którym pracodawca ma obowiązek określić występujące ryzyka. Na tej podstawie dobierana jest odpowiednia odzież i inne środki ochrony indywidualnej. Przypomnijmy również, iż to na pracodawcy spoczywa obowiązek poinformowania pracowników o występujących zagrożeniach, ich możliwych konsekwencjach oraz o stosowaniu środków ochrony – dodaje Elżbieta Rogowska.

Ważna konserwacja odzieży o zwiększonej widzialności

REKLAMA

Odzież o zwiększonej widzialności, pod wpływem działania promieni słonecznych, ale także niewłaściwego prania może utracić swoje właściwości ochronne. Zabrudzona – nie zapewni jej użytkownikowi odpowiedniej widoczności. Dlatego oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni serwis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Badania pokazują, że niestety wciąż duża część odzieży roboczej jest prana przez pracowników w domu. W przypadku odzieży ochronnej to niezwykle ryzykowne. Warunki prania odzieży o zwiększonej widoczności (np. temperatura, detergenty, użycie domowych płynów zmiękczających) mają duży wpływ na zachowanie jej właściwości ochronnych. Z jednej strony odzież niedoprana jest mniej widoczna (brud niejako zasłania jej fluorescencyjny charakter), z drugiej zaś nieodpowiednie traktowanie może np. zniszczyć pasy odblaskowe – co również skutkować będzie mniejszą ochroną. - mówi Ewa Nowak, Marketing Manager Workwear, Poland & EEU w CWS, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Z tego względu pracodawca powinien zagwarantować swoim pracownikom kompleksową i profesjonalną usługę serwisu i konserwacji odzieży ochronnej, która zapewnia pracownikom odpowiednią ochronę, a tym samym bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania odzieży.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA