REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odzież robocza a bezpieczeństwo pracy

Odzież robocza a bezpieczeństwo pracy
Odzież robocza a bezpieczeństwo pracy

REKLAMA

REKLAMA

Odzież robocza to jeden z elementów, który wpływa na bezpieczeństwo pracy. Jaki powinien być?

Strój roboczy a bhp

Jak powszechnie wiadomo wypadek to taka dziwna rzecz, której nigdy nie ma, dopóki się nie wydarzy. A gdy już się przydarzy, trzeba ustalić jego przyczynę, by nigdy więcej się powtórzył. Skoro więc ponad 60% wypadków przy pracy jest związanych z nieprawidłowym zachowaniem się pracownika [1], warto przyjrzeć się kwestiom, które mogą do nich doprowadzić. Jedną z nich jest źle dopasowany, niewygodny strój roboczy. Podpowiadamy, jak przy jego doborze uniknąć niebezpiecznych w skutkach błędów.

REKLAMA

Autopromocja

Wytrzymałe, odporne na uszkodzenia kaski, okulary, rękawice i inne elementy odzieży. Gdy myślimy o bezpiecznym stroju roboczym, to one przychodzą nam na myśl w pierwszej kolejności. I słusznie, bo ochrona przed uderzeniami, odpryskami i wszelkiej maści czynnikami „atakującymi” to podstawa w zapewnieniu pracownikowi bezpieczeństwa. Jeśli jednak pójdziemy o krok dalej, dostrzeżemy, jak istotny jest również komfort użytkowania stroju, na który spojrzeć należy z dwóch zasadniczych perspektyw: motorycznej oraz termicznej.

Swobodne ruchy i odpowiedni rozmiar odzieży roboczej

Swoboda ruchów wydaje się być czymś oczywistym, jeśli chodzi o właściwości odzieży roboczej. Ale nie każdy potrafi właściwie dostrzec i ocenić rozwiązania, które faktycznie ją zapewniają. – Swobodnie nie oznacza luźno. Wręcz przeciwnie, z reguły fizyczna aktywność w pracy wymaga pełnej „kontroli” nad strojem, aby żadne jego elementy nie wisiały czy nie odstawały. Za długi i zbyt obszerny rękaw będzie w najlepszym razie powodował dyskomfort i irytację pracownika, w najgorszym zaś – może doprowadzić do groźnego wypadku, na przykład wkręcając się w mechanizm obsługiwanego narzędzia – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

Jak uniknąć takich zagrożeń? Pierwsza zasada jest dość oczywista i wiąże się z odpowiednio dobranym rozmiarem stroju. Druga z kolei każe zwrócić szczególną uwagę na elastyczność zastosowanych materiałów, z których wykonana jest odzież. Słowo-klucz to rozciągliwość, którą uzyskuje się m.in. przez zastosowanie stretchu w newralgicznych, stale „pracujących” miejscach, takich jak łokcie, kolana, ramiona czy biodra.

3 warstwy stroju roboczego zapewniające temperaturę komfortu

REKLAMA

Elastyczność stroju roboczego nie dotyczy jedynie kwestii motorycznych, ale jak już wspomniano – powinna także oznaczać możliwość dostosowywania go do zmieniających się warunków termicznych. Zarówno tych zewnętrznych, związanych ze zmienną pogodą podczas prac na dworze, jak i wewnętrznych, wynikających z tego, że w trakcie pracy fizycznej zmienia się temperatura ludzkiego ciała. – Chodzi o to, że gdy wykonujemy pracę fizyczną, będąc wychłodzonym lub przegrzanym, łatwiej o utratę koncentracji i szybsze przemęczenie. W konsekwencji wzrasta ryzyko spowodowania wypadku – tłumaczy Grzegorz Marcinkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby więc utrzymać ciało w optymalnej temperaturze, strój roboczy powinien składać się z trzech warstw. Pierwsza to bielizna, najczęściej rozumiana jako przylegające bezpośrednio do ciała bluzki i getry. Ich zadaniem jest utrzymywanie użytkownika w cieple i suchości, do czego najlepiej nadają się materiały, takie jak bawełna i poliester. Kolejna warstwa pełni funkcję regulacyjną, umożliwiając dostosowywanie całego zestawu do zmieniających się warunków termicznych. Tu warto postawić na łatwo zakładane i zdejmowane rozpinane bluzy bądź koszule z miękkich, dopasowanych i oczywiście elastycznych materiałów, takich jak wełna czy polar. Ostatnia warstwa pełni rolę głównie ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, ale tak samo jak pozostałe musi spełniać zadanie izolatora odprowadzającego jednocześnie wilgoć. Dlatego sprawdzają się w tym przypadku lekkie, elastyczne kurtki i spodnie z wytrzymałych i łatwych w utrzymaniu materiałów, opartych na nowoczesnych membranach.

Warto więc pamiętać, by kompletując strój roboczy, stawiać wygodę na równi z innymi kluczowymi parametrami. Przekłada się ona bezpośrednio na komfort pracy, a ten z kolei pomaga w bezpiecznym, pewnym działaniu użytkownika.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

[1] Dane za: Główny Urząd Statystyczny, „Wypadki przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2020”:

https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5476/3/41/1/wypadki_przy_pracy_w_okresie_styczenwrzesien_2020_r.pd

Źródło: Blaklader

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA