reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Okulary od pracodawcy

Okulary od pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Monitory ekranowe, najczęściej monitory komputerów niszczą wzrok pracowników. Pomimo coraz to nowszych rozwiązań technicznych, nawet najbezpieczniejsze monitory mają zgubny wpływ na oczy.

Pracodawca jest zobowiązany do takiego organizowania pracy z monitorami ekranowymi, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok lub zrefundować koszt zakupu okularów. Obowiązek taki powstaje, jeśli z badań okulistycznych wynika, że pracownika ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty okularów pracownikom. Pod pojęciem pracownika kryją się także praktykanci i stażyści, którzy używają w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zobacz: Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Pracodawca musi zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze łączenie takiej pracy z innymi rodzajami pracy. Inne prace powinny nie obciążać wzroku. Pracownika ma prawo do 5 minutowej przerwy, po przepracowaniu godziny przy komputerze. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy pracownika.

Okulary korygujące wzrok

Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania profilaktycznego lekarz stwierdzi, że w czasie pracy pracownik musi korzystać z okularów korygujących, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi.

Okulary, które pracodawca ma zapewnić pracownikowi, nie mogą być jakiekolwiek. Przede wszystkim muszą to być okulary, których konieczność używania została stwierdzona przez lekarza w czasie badań profilaktycznych.

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym wydaje się, że pracodawca powinien ponosić koszty okularów w całości.

Okulary składają się ze szkieł i oprawek. W związku z tym rodzi się pytanie. Czy pracodawca musi pokryć koszty zarówno szkieł i oprawek, czy tylko szkieł.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Nie ma wątpliwości co do zwrotu przez pracodawcę kosztu szkieł. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oprawek. Niekiedy ceny oprawek są bardzo wysokie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien porównać minimalną i maksymalną cenę oprawek. Umożliwi mu to wskazanie średniej ceny oprawek, do której pracodawca będzie miał obowiązek pokryć koszty zakupu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama