REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okulary od pracodawcy

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Monitory ekranowe, najczęściej monitory komputerów niszczą wzrok pracowników. Pomimo coraz to nowszych rozwiązań technicznych, nawet najbezpieczniejsze monitory mają zgubny wpływ na oczy.

Autopromocja

Pracodawca jest zobowiązany do takiego organizowania pracy z monitorami ekranowymi, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok lub zrefundować koszt zakupu okularów. Obowiązek taki powstaje, jeśli z badań okulistycznych wynika, że pracownika ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty okularów pracownikom. Pod pojęciem pracownika kryją się także praktykanci i stażyści, którzy używają w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zobacz: Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca musi zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze łączenie takiej pracy z innymi rodzajami pracy. Inne prace powinny nie obciążać wzroku. Pracownika ma prawo do 5 minutowej przerwy, po przepracowaniu godziny przy komputerze. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy pracownika.

Okulary korygujące wzrok

Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania profilaktycznego lekarz stwierdzi, że w czasie pracy pracownik musi korzystać z okularów korygujących, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi.

Okulary, które pracodawca ma zapewnić pracownikowi, nie mogą być jakiekolwiek. Przede wszystkim muszą to być okulary, których konieczność używania została stwierdzona przez lekarza w czasie badań profilaktycznych.

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym wydaje się, że pracodawca powinien ponosić koszty okularów w całości.

Okulary składają się ze szkieł i oprawek. W związku z tym rodzi się pytanie. Czy pracodawca musi pokryć koszty zarówno szkieł i oprawek, czy tylko szkieł.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Nie ma wątpliwości co do zwrotu przez pracodawcę kosztu szkieł. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oprawek. Niekiedy ceny oprawek są bardzo wysokie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien porównać minimalną i maksymalną cenę oprawek. Umożliwi mu to wskazanie średniej ceny oprawek, do której pracodawca będzie miał obowiązek pokryć koszty zakupu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA