REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okulary od pracodawcy

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?
Czy pracownik może oczekiwać zwrotu kosztów za okulary?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Monitory ekranowe, najczęściej monitory komputerów niszczą wzrok pracowników. Pomimo coraz to nowszych rozwiązań technicznych, nawet najbezpieczniejsze monitory mają zgubny wpływ na oczy.

Autopromocja

Pracodawca jest zobowiązany do takiego organizowania pracy z monitorami ekranowymi, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok lub zrefundować koszt zakupu okularów. Obowiązek taki powstaje, jeśli z badań okulistycznych wynika, że pracownika ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty okularów pracownikom. Pod pojęciem pracownika kryją się także praktykanci i stażyści, którzy używają w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zobacz: Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca musi zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze łączenie takiej pracy z innymi rodzajami pracy. Inne prace powinny nie obciążać wzroku. Pracownika ma prawo do 5 minutowej przerwy, po przepracowaniu godziny przy komputerze. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy pracownika.

Okulary korygujące wzrok

Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania profilaktycznego lekarz stwierdzi, że w czasie pracy pracownik musi korzystać z okularów korygujących, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi.

Okulary, które pracodawca ma zapewnić pracownikowi, nie mogą być jakiekolwiek. Przede wszystkim muszą to być okulary, których konieczność używania została stwierdzona przez lekarza w czasie badań profilaktycznych.

Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym wydaje się, że pracodawca powinien ponosić koszty okularów w całości.

Okulary składają się ze szkieł i oprawek. W związku z tym rodzi się pytanie. Czy pracodawca musi pokryć koszty zarówno szkieł i oprawek, czy tylko szkieł.

Zobacz serwis: Wypadki w pracy

Nie ma wątpliwości co do zwrotu przez pracodawcę kosztu szkieł. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oprawek. Niekiedy ceny oprawek są bardzo wysokie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien porównać minimalną i maksymalną cenę oprawek. Umożliwi mu to wskazanie średniej ceny oprawek, do której pracodawca będzie miał obowiązek pokryć koszty zakupu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  REKLAMA

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  REKLAMA