Okulary od pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Monitory ekranowe, najczęściej monitory komputerów niszczą wzrok pracowników. Pomimo coraz to nowszych rozwiązań technicznych, nawet najbezpieczniejsze monitory mają zgubny wpływ na oczy.
REKLAMA
Pracodawca jest zobowiązany do takiego organizowania pracy z monitorami ekranowymi, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok lub zrefundować koszt zakupu okularów. Obowiązek taki powstaje, jeśli z badań okulistycznych wynika, że pracownika ma je stosować podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Pracodawca ma obowiązek zwrócić koszty okularów pracownikom. Pod pojęciem pracownika kryją się także praktykanci i stażyści, którzy używają w czasie pracy monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Zobacz: Czym jest książka kontroli sanitarnej?
Pracodawca musi zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze łączenie takiej pracy z innymi rodzajami pracy. Inne prace powinny nie obciążać wzroku. Pracownika ma prawo do 5 minutowej przerwy, po przepracowaniu godziny przy komputerze. Przerwa ta wliczana jest do czasu pracy pracownika.
Okulary korygujące wzrok
Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić pracownikom pracującym przy komputerze profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jeśli w wyniku przeprowadzonego badania profilaktycznego lekarz stwierdzi, że w czasie pracy pracownik musi korzystać z okularów korygujących, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ich pracownikowi.
Okulary, które pracodawca ma zapewnić pracownikowi, nie mogą być jakiekolwiek. Przede wszystkim muszą to być okulary, których konieczność używania została stwierdzona przez lekarza w czasie badań profilaktycznych.
Przepisy nie wskazują kwoty, do jakiej pracodawca powinien ponosić koszty zakupu okularów. W związku z tym wydaje się, że pracodawca powinien ponosić koszty okularów w całości.
Okulary składają się ze szkieł i oprawek. W związku z tym rodzi się pytanie. Czy pracodawca musi pokryć koszty zarówno szkieł i oprawek, czy tylko szkieł.
Zobacz serwis: Wypadki w pracy
Nie ma wątpliwości co do zwrotu przez pracodawcę kosztu szkieł. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oprawek. Niekiedy ceny oprawek są bardzo wysokie. Przyjmuje się, że pracodawca powinien porównać minimalną i maksymalną cenę oprawek. Umożliwi mu to wskazanie średniej ceny oprawek, do której pracodawca będzie miał obowiązek pokryć koszty zakupu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat