REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiek emerytalny, Rozwiązanie stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku a rozwiązanie umowy o pracę

Pracodawca może dopuścić do pracy tylko tych pracowników, którzy mają aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność konkretnej osoby do wykonywania pracy na danym stanowisku. Czy przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę?

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. - wszystko co musisz wiedzieć

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie znów wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przedstawiamy odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na najważniejsze pytania dotyczące reformy emerytalnej.

Można już składać wnioski o przejście na emeryturę

Z dniem 1 października 2017 r. zostanie obniżony wiek emerytalny. Od 1 września uprawnieni mogą składać wnioski o przejście na emeryturę.

Ile może dorobić emeryt od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla pozostałych osób dorabiających do emerytury lub renty, od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. obowiązują nowe limity. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury.

Cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Możliwość cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie została wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Jakie przepisy regulują cofnięcie oświadczenia? Kiedy odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne?

Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać

Wypowiedzenie umowy o pracę daje możliwość rozwiązania umowy o pracę po upływie odpowiedniego czasu określonego w przepisach prawa pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć zawartą umowę o pracę. Żadna ze stron nie musi wyrażać zgody na przyjęcie wypowiedzenia umowy o pracę; a strona składająca oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie powinna oczekiwać uzyskania takiej zgody.

Obowiązek pracownika przestrzegania tajemnicy pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych określonych w kodeksie pracy jest obowiązek zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę [art. 100 § 2 pkt 4 KP] oraz przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach [art. 100 § 2 pkt 5 KP].

Jednodniowa nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy z winy pracownika

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Umowa na okres próbny a ciąża

Pracownice w czasie ciąży znajdują się w tak zwanym okresie ochronnym. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres powyżej jednego miesiąca i uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży – umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu - zasady, wzór pisma

Do przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu dochodzi automatycznie - z mocy prawa. Dobrą praktyką jest jednak przedstawienie informacji o przedłużeniu umowy terminowej do dnia porodu. Poniżej wzór takiej informacji.

Na jakich zasadach zatrudnić pracownika młodocianego?

Praca młodocianych ze względu na konieczność zapewnienia im bezpieczeństwa fizjologicznego i psychologicznego wymaga ustanowienia dodatkowych uprawnień gwarantujących zrównoważony rozwój. W środowisku pracy młodocianego pracownika powinien być wyeliminowany szkodliwy wpływ na zdrowie oraz zapewnienie mu takich warunków, aby możliwe do realizacji było prawo do nauki.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia a niezdolność do pracy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia nawet w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą. Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy taką możliwość w przypadku przedłużającego się okresu niezdolności do pracy.

Błędne wskazanie terminu rozwiązania umowy w wypowiedzeniu

Pracodawca, wypowiadając umowę na czas nieokreślony, ma obowiązek dopełnić obowiązków związanych z procedurą wypowiedzenia umowy. Czy niewłaściwe wskazanie terminu rozwiązania umowy w wypowiedzeniu uzasadnia odwołanie do sądu pracy?

Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. okresowa emerytura kapitałowa będzie przysługiwała ubezpieczonej kobiecie, która między innymi ukończyła 60 lat. Co z okresowymi emeryturami kapitałowymi przyznanymi przed 1 października 2017 r.?

Sposób rozwiązania umowy a zasiłek dla bezrobotnych

Sposób rozwiązania umowy o pracę ma istotny wpływ na termin przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z przepisami, urząd pracy sprawdza sposób rozstania się z pracodawcą w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację.

Obniżenie wieku emerytalnego a okresowa emerytura kapitałowa

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według ekspertów obniżenie wieku emerytalnego będzie mieć wpływ na okres pobierania przez kobiety okresowej emerytury kapitałowej.

Jak wystawić świadectwo pracy do 30 czerwca 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które wprowadziły zmiany w terminach wydawania świadectwa pracy. Zrezygnowano z tzw. zbiorczych świadectw pracy wydawanych po upływie 24 miesięcy pozostawania w zatrudnieniu na podstawie umów terminowych. Ustawodawca przewidział również przepisy przejściowe, które obligują pracodawców do wystawienia tzw. częściowych świadectw pracy do 30 czerwca 2017 r.

Ile może dorobić emeryt od 1 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. obowiązują nowe limity dla osób dorabiających do emerytury lub renty. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wydawania świadectw pracy. Przedstawiamy wzór nowego świadectwa pracy oraz sposób jak je wypełnić.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę w 2017 roku?

Wypowiedzenie umowy o prace może być złożone zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Jakie są okresy wypowiedzenia w 2017 roku? Ile dni wolnych przysługuje na poszukiwanie nowego zatrudnienia?

Rozwiązanie stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę

Zmiana pracodawcy wskutek przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę bardzo często jest negatywnie odbierana przez przejmowanych pracowników. W skrajnych przypadkach nie chcą oni być zatrudnieni u nowego pracodawcy. W związku z tym ustawodawca przyznał przejmowanym pracownikom prawo do rozwiązania stosunku pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem.

Do kiedy wydać świadectwo pracy za umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r.

Przepisy przejściowe Kodeksu pracy określają w jakich przypadkach i do kiedy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy za zakończone umowy terminowe przed 1 stycznia 2017 r.

Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r., obniży się również wiek pracowników, w którym wchodzą oni w okres ochrony przedemerytalnej i wyniesie: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.

Świadectwo pracy - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, które wprowadziło szereg zmian w zakresie treści świadectwa pracy oraz terminów wydawania świadectwa pracy. Prawdopodobnie od 1 czerwca 2017 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, w projekcie rozporządzenia wskazano bowiem, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01 czerwca 2017.

Przedawnienie roszczeń pracowniczych

Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przedawnienie roszczenia oznacza, że nie może być już dochodzone przed sądem.

ZUS i firmy przygotowują się na obniżenie wieku emerytalnego

Podwyżki pensji, wolne piątki, dodatkowe dni urlopu. Tak pracodawcy będą zachęcać wybranych pracowników, żeby ci nie korzystali z emerytury w obniżonym wieku.

Warto złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego

Przeliczenie kapitału początkowego może zwiększyć emeryturę, dlatego warto złożyć wniosek jak najszybciej. Skróci to także czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury.

Rząd proponuje 10 tys. zł za późniejsze przejście na emeryturę

Rząd proponuje rozwiązania mające na celu zachęcenie osób starszych do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Najnowszy pomysł - 10 tys. złotych dla osób, które przejdą na emeryturę 2 lata po osiągnięciu wieku emerytalnego krytycznie skomentował Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Zaznaczył, że obniżenie wieku emerytalnego było błędem.

Niska aktywność zawodowa osób powyżej 55. roku życia

W Polsce tylko 42,5 proc. osób w przedziale wiekowym 55–64 lata pracuje zawodowo. Liczba ta należy do niższych w Europie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zachęcić Polaków do jak najpóźniejszego przechodzenia na emeryturę.

Brak informacji o dyscyplinarce w świadectwie pracy

NSZZ Solidarność zgłosiła propozycję zmian w świadectwie pracy polegającą na usunięciu z jego treści informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę. Pomysł ten negatywnie ocenia Konfederacja Lewiatan.

Wydanie błędnego świadectwa pracy - uprawnienia pracownika

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy. Jakie prawa ma pracownik w związku z wydaniem wadliwego świadectwa pracy?

Zwolnienie dyscyplinarne i kara porządkowa za to samo przewinienie

Uprzednie ukaranie pracownika karą porządkową nie wyłącza możliwości rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych na podstawie tego samego zdarzenia.

Świadectwo pracy po zmianach - przepisy przejściowe

Od początku 2017 r. pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni. Jak zatem stosować przepisy przejściowe w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy?

Obniżenie wieku emerytalnego a ochrona przedemerytalna od października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zawiera przepisy przejściowe dotyczące okresu ochronnego w wieku przedemerytalnym w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zostało uchylone Rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zastąpiło je Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy (poz. 2292). Bardzo istotną zmianą z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika jest sama treść świadectwa pracy, rozszerzona o katalog dodatkowych informacji, a także termin wydania świadectwa pracy.

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje szereg nowych zmian w prawie pracy, m.in. dłuższy okres na odwołanie się od wypowiedzenia, obowiązek wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania czy nowe zasady wydawania świadectw pracy.

Zwolnienie z podatku PIT odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów aktów wykonawczych. Zalicza się do nich m.in. odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, przyznane na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał 19 grudnia 2016 r. ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obecnie wynosi on 67 lat niezależnie od płci i jest stopniowo podwyższany.

Świadectwo pracy 2017 r. - wzór, jak wypełnić

Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać nowy wzór świadectwa pracy uzupełniony m.in. o uprawnienia rodzicielskie pracowników. Jak zatem wypełnić nowe świadectwo pracy? Ponadto od 1 stycznia 2017 r. zmieni się sposób i tryb prostowania i uzupełniania świadectwa pracy.

Zwolnienie z pracy a odprawa

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy nie jest jednakowa dla wszystkich zwalnianych, bowiem uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy oraz wysokości wynagrodzenia zwalnianego pracownika.

Ile może dorobić emeryt od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r.

Przekroczenie dopuszczalnych limitów dorabiania może być powodem zawieszenia albo wstrzymania wypłaty świadczenia przez ZUS. Jakie są limity od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r.?

Rozwiązanie umowy o pracę z pracującym emerytem - procedura

Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego oraz nabycie prawa do emerytury nie oznacza konieczności rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Przedstawiamy procedurę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, który nabył prawo do emerytury.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - Sejm uchwalił ustawę

Projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny został uchwalony przez Sejm. W myśl ustawy, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 października 2017 roku.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powstaje z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Obniżenie wieku emerytalnego na jesieni 2017 r.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet ma zostać uchwalona do końca 2016 roku. Ustawa ma obowiązywać od jesieni 2017 r. - zapowiedziała premier Beata Szydło.

Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia - wzór

Od 22 lutego 2016 r. rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia dotyczy umów zawartych na czas nieokreślony i określony. Jak prawidłowo rozwiązać taką umowę? Poniżej wzór rozwiązania umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia.

Dodatkowa składka emerytalna płacona przez pracodawcę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaproponował, aby pracodawca odkładał co najmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile zyska na tym pracownik, który odejdzie na emeryturę?

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem - wzór

W przypadku choroby pracownika pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pod pewnymi warunkami. Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę z chorym pracownikiem? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Ile może dorobić emeryt od 1 września 2016 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie emeryta lub rencisty ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu, jeżeli osiągnie przychód powyżej limitu. Ile może dorobić emeryt od 1 września do 30 listopada 2016 r.?

REKLAMA