Można już składać wnioski o przejście na emeryturę
REKLAMA
REKLAMA
Z przejścia na emeryturę może skorzystać 330 tys. osób. Taka decyzja powinna być jednak głęboko przemyślana, gdyż nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że premiuje dłuższą pracę. – reforma to nie tylko przywracanie wieku emerytalnego, ale zmiana filozofii podejścia do emerytury – dodał wiceminister Marcin Zieleniecki. – Osiągnięcie wymaganego wieku nie musi oznaczać zakończenia pracy zawodowej.
REKLAMA
Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.
Przy podejmowaniu decyzji warto poradzić się któregoś z 565 doradców emerytalnych, działających od lipca w oddziałach ZUS. – Z takiej pomocy skorzystało już ponad 300 tys. przyszłych emerytów – podkreśliła minister Rafalska. Zakład zamierza rozszerzyć ich działalność, dlatego jego prezes prof. Gertruda Uścińska podpisała dziś porozumienie z prezesem Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim. W wybranych placówkach pocztowych będzie można uzyskać poradę, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, dowiedzieć się, jak właściwie wypełnić wniosek.
Według informacji prof. Uścińskiej, zebranych od doradców emerytalnych, ok. 50 proc osób zgłaszających się do nich zamierza przejść na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wymaganego wieku, 30 proc. chce dalej pracować, a 20 proc. jeszcze się waha.
Zobacz: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat