REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezrobocie wzrośnie, wielu Ukraińców zarejestruje się w urzędach pracy

W marcu bezrobocie wzrośnie, ponieważ wielu Ukraińców zarejestruje się w urzędach pracy - ocenia w środowym komentarzu do danych GUS ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Nasz rynek pracy poradzi sobie z napływem nowych pracowników z Ukrainy - wskazał.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 procent. W porównaniu z bezrobociem w styczniu pozostała bez zmian. O 4,3 tys. spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Staż pracy - działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne

Czy do stażu pracy należałoby zaliczać czas prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych? Dostęp do wielu stanowisk wymaga stażu pracy w ramach stosunku pracy. Czy to może być nierówne traktowanie? Jakie jest zdanie RPO oraz MRiPS?

Wynagrodzenie i bezrobocie w 2022 roku - prognoza

Wynagrodzenie i bezrobocie w 2022 roku - jaka jest prognoza ekspertki do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan, Moniki Fedorczuk?

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

Bezrobocie maleje od 7 miesięcy

Bezrobocie maleje już od 7 miesięcy. Wskazują na to dane GUS z września 2021 r.

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.

Niskie bezrobocie i wysoki popyt na pracowników

Popyt na pracowników wciąż rośnie. Nie widać już negatywnych konsekwencji pandemii. Jakie są teraz największe wyzwania pracodawców?

Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

Umowy cywilnoprawne i Polski Ład - czy zostaną?

Umowy cywilnoprawne - czy Polski Ład planuje ich likwidację?

Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - marzec 2021 r.

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE. Potwierdzają to statystyki Eurostatu z marca 2021 r. Sprawdź, ile bezrobocie wynosi w poszczególnych państwach UE.

Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - luty 2021 r.

Bezrobocie w Polsce w lutym 2021 r. było najniższe w całej UE. Takie dane podaje Eurostat.

Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne jak zlecenie czy dzieło a składki ZUS - czy będą w pełni oskładkowane? Pracodawcy są temu stanowczo przeciwni. Jakie skutki wywoła pobieranie składek od wszystkich umów?

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych (zleceń, umów agencyjnych, innych umów o świadczenie usług i umów o dzieło określonych w Tarczy 6.0) można składać od 15 stycznia 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia za styczeń-kwiecień 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia (także umowy agencyjnej i innych umów o świadczenie usług) za okres styczeń-kwiecień 2021 r. odbywa się na wniosek. Można składać je już od 1 stycznia 2021 r. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

Jednorazowe dodatkowe postojowe - umowa zlecenie

Dodatkowe postojowe może być jednorazowo wypłacone dla umowy zlecenie, agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Kto może skorzystać z tego świadczenia według Tarczy 6.0? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest wysokość postojowego? Kiedy i gdzie składa się wniosek?

Zwolnienie ze składek - umowy cywilnoprawne (Tarcza 6.0)

Zwolnienie ze składek od zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług przewiduje Tarcza 6.0 Jak otrzymać zwolnienie ZUS od umów cywilnoprawnych? Kto może z tego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy do kiedy można składać wnioski RZN?

Jak zachęcić Ukraińców do pracy w Polsce?

Ukraińcy mają trudną sytuację w kraju. Mimo że bezrobocie na Ukrainie wzrosło, mniej pracowników ze Wschodu decyduje się na przyjazd do pracy w Polsce. Jednym z głównych problemów jest obowiązkowa kwarantanna. Jak zachęcić pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce?

Koszty autorskie - umowa o pracę i cywilnoprawna

Koszty autorskie czyli autorskie koszty uzyskania przychodów można zastosować w ściśle określonych przypadkach. Uwzględnia się je przy umowach o pracę oraz umowach cywilnoprawnych. Kiedy można stosować koszty autorskie? Czym jest przedmiot prawa autorskiego? Jak rozliczać je w przypadku pracownika, a jak przy umowie zlecenie czy o dzieło? Artykuł zawiera przykład listy płac.

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

ZUS skontroluje osoby, które pobrały świadczenie postojowe

ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Bezrobocie w czerwcu 2020 r.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r. nieznacznie wzrosło w porównaniu do maja. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy?

Ile razy można otrzymać dodatek solidarnościowy, jeśli przysługuje w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.? Wynosi 1400 zł netto i przysługuje osobom, które utraciły pracę po dniu 15 marca 2020 r. Dodatek solidarnościowy wypłaca ZUS.

Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych dla osób, które straciły pracę po 15 marca

Wniosek o dodatek solidarnościowy już na portalu PUE ZUS. O pieniądze mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Wysokość dodatku wynosi 1400 zł i można go dostać maksymalnie 3 razy.

Liczba ofert pracy w maju wyższa o 25%

Liczba ofert pracy w maju 2020 r. wzrosła w porównaniu do kwietnia o 25%. Pomimo epidemii koronawirusa są firmy poszukujące nowych pracowników.

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Odmowa przyjęcia pracy przez bezrobotną matkę

Czy bezrobotna matka może odmówić przyjęcia skierowania do pracy z uwagi na opiekę nad dzieckiem? Czy i w jakich przypadkach starci status osoby bezrobotnej?

Program "Od wykluczenia do aktywizacji" – jakie zmiany w 2020 roku?

„Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany w programie „Od wykluczenia do aktywizacji” czekają nas w tym roku?

Konieczne zmiany w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych

Resort pracy planuje w najbliższych miesiącach zająć się ich aktywizacją osób długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo. Liczba osób biernych zawodowo wynosi 13,3 mln.

Wzrost bezrobocia w 2020 r.

Według potwierdzonych danych GUS, stopa bezrobocia w grudniu 2019 roku wyniosła 5,2%. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, w 2020 roku czeka nas znaczny wzrost bezrobocia.

Co powinien zrobić zarejestrowany bezrobotny, który planuje wyjazd?

Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej należy podpisać oświadczenie, że jest się zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Co w przypadku, gdy bezrobotny planuje wyjazd?

Bezrobocie i rynek pracy w 2019 r.

Stopa bezrobocia w grudniu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. - podało MRPiPS. Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w całym 2019 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych - wysokość zasiłku w 2020 roku

Wysokość wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy. Sprawdź, w jakiej wysokości będzie wypłacany zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku. Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych?

Rynek pracy w 2019 r. - podsumowanie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało zmiany na rynku pracy, które miały miejsce w 2019 roku.

Zmiana miejsca zamieszkania a zasiłek dla bezrobotnych

Może się zdarzyć, że osoba bezrobotna, której urząd pracy przyznał zasiłek, zmienia miejsce zamieszkania. Czy w związku z tym traci prawo do posiadania statusu osoby bezrobotnej?

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia w 2020 roku

Już w 2020 roku osoby pracujące na umowie zleceniu zapłacą pełny ZUS - projekt w tej sprawie jest w przygotowaniu.

Zasiłek dla bezrobotnych 2020 - kwota brutto/netto

Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2020 r.? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

Dodatkowe środki na aktywizację zawodową z Funduszu Pracy

Dodatkowe 29,2 mln zł – taka kwota środków Funduszu Pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia trafiła do 69 urzędów pracy z 12 województw - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak obliczać wpłaty do PPK za pracownika, z którym jednocześnie zawarto umowę zlecenia

Dla pracownika-zleceniobiorcy zatrudnionego przez ten sam podmiot zatrudniający podstawą obliczenia wpłat do PPK zawsze będzie zsumowane wynagrodzenie z umowy o pracę oraz ze zlecenia.

Świadczenia dla niepracujących mam

Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres?

Bezrobocie w czerwcu 2019 r.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach.

Umowa o dzieło - interpretacja umowy przez ZUS

Od wielu lat kontrowersje wywołuje kwalifikacja danych umów jako tytułu do świadczeń społecznych. Kontrowersja wzbudza umowa o dzieło, która kojarzy się z takim typem zobowiązania, które nie powoduje powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Niskie bezrobocie w maju 2019 r.

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

REKLAMA