REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r./fot.Fotolia
Pracownicy tymczasowi - zmiany od 1 czerwca 2017 r./fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Limit zatrudniania pracowników tymczasowych, zwiększenie obowiązku informacyjnego, kary dla pracodawców, zwiększenie zakresu ochrony kobiet w ciąży to najważniejsze zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nowe regulacje obowiązują od 1 czerwca 2017 r.

Więcej informacji, więcej ochrony, więcej obowiązków pracodawcy użytkownika i agencji – tak w skrócie można scharakteryzować nowe zasady zatrudniania pracowników tymczasowych.

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzone zmiany zakładają przede wszystkim uszczelnienie i doprecyzowanie już istniejących przepisów.

Kluczowa zmiana dotyczy uszczelnienia maksymalnego okresu zatrudnienia pracownika tymczasowego. Limit 18 miesięcy będzie dotyczył pracy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Po przekroczeniu tego limitu pracownik nie będzie mógł pracować dla tej samej firmy w oparciu o inny rodzaj umowy czy za pośrednictwem innej agencji pracy tymczasowej. Co ważne od 1 czerwca do limitu zatrudnienia wliczać się będzie nie tylko umowy o pracę, ale również umowy prawa cywilnego. To ważna i duża zmiana na poziomie całego systemu.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Inna zmiana dotyczy zakazu kierowania pracownika tymczasowego do wykonywania tego samego rodzaju prac, którą wykonywali pracownicy, którzy w ciągu ostatnich 3 miesięcy pracowali dla danej firmy, a stosunek pracy został rozwiązany z nimi z przyczyn ich niedotyczących. Ustawodawca uściśla ten zakaz geograficznie, do obszaru gminy. Obecnie ograniczenie to dotyczy tego samego stanowiska pracy, co było przedmiotem dyskusji na temat możliwości wykorzystywania tego przepisu niezgodnie z intencją ustawodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużo pracy administracyjnej

Nowe zasady zakładają również rozbudowanie obowiązku informacyjnego. Agencja będzie mogła wnioskować o wgląd do wewnętrznych regulacji wynagrodzeń u pracodawcy użytkownika. Poza tym będzie miała obowiązek informować pracownika tymczasowego na piśmie, przed zawarciem umowy, o ustaleniach z pracodawcą użytkownikiem w zakresie  warunków zatrudnienia.

Wątpliwości, jakie rodzi ta zmiana, mają naturę organizacyjną. W teorii wszystko jest łatwe do zorganizowania. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których pracodawca-klient potrzebuje kilkunastu pracowników dosłownie „na jutro” i dopięcie wszystkich formalności w tak krótkim czasie może okazać się wyzwaniem.

Nowością są także sankcje nakładane zarówno na agencję, jak i na pracodawcę na przykład za przekraczanie norm związanych z limitem długości zatrudnienia czy kierowanie pracownika do prac niebezpiecznych. Z perspektywy Adecco Poland nie jest to wielka zmiana – przestrzegamy praw naszych ludzi, więc obecność sankcji nie ma dla nas większego znaczenia. Jednocześnie jest to kolejny element porządkujący rynek, na którym nie wszyscy podchodzą do praw pracowników równie uczciwie.

Świadczenia dla kobiet w ciąży

Jedną z najważniejszych zmian w przepisach jest znaczne zwiększenie zakresu ochrony kobiet w ciąży, które zostały skierowane do pracy tymczasowej na przynajmniej 2 miesięczny okres. Tym samym, umowa o pracę tymczasową, która miałaby zostać rozwiązana po upływie 3 miesiąca ciąży, zostaje automatycznie przedłużona do czasu porodu, a pracownicy przysługują wszystkie świadczenia przynależne z tego tytułu, na przykład zasiłek macierzyński.

Trudno w tej chwili komentować te przepisy, gdyż jest w nich wiele niejasności, które najprawdopodobniej pozwoli rozwiać dopiero praktyka.

Ochrona pracownika pod znakiem zapytania

Pakiet wprowadzonych zmian jest korzystny dla pracowników, szczególnie teraz, gdy panuje rynek pracownika a bezrobocie w marcu wyniosło 8,2 procent[1]. Nie należy jednak zakładać, że taka dobra sytuacja będzie trwała zawsze. Paradoksalnie, nowe obowiązki nakładane na pracodawców-użytkowników mogą spowodować, że mniej chętnie będą chcieli sięgać po usługi agencji pracy tymczasowej. Na popularności zyskają alternatywne metody zatrudnienia, dające pracownikowi znacznie mniejszą ochronę. Tak więc mimo dobrych chęci, ustawa może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a jej ostateczny kształt jest daleki od zrównoważonej wersji, którą pierwotnie proponowaliśmy.

[1] http://biznes.onet.pl/praca/bezrobocie/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-marcu-2017-w-polsce/mdp8h7

Autor: Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

REKLAMA

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

REKLAMA