REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!

Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).

ZUS PUE - obowiązek

Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek zostaną zobligowani do posiadania profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym PUE ZUS (dotychczas obowiązek ten obej mował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych). Platforma Usług Elektronicz nych ZUS (PUE ZUS) to systematycznie, od lat doskonalone elektroniczne narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu większość spraw można załatwić z ZUS drogą elektronicz ną, przez Internet. Jedną z części PUE ZUS jest aplikacja ePłatnik, z której już teraz korzysta wiele firm zgłaszających do ubezpieczeń do 100 osób (mali i średni płatnicy). Za pomocą ePłatnika możliwe jest przesyłanie do ZUS bieżącej dokumentacji zgłoszeniowej i rozlicze niowej, z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Wszyscy płatnicy dzięki PUE ZUS mogą m.in.:

Autopromocja

■ uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu,
■ sprawdzić zestawienie deklaracji i wpłat,
■ odebrać zaświadczenia lekarskie pracowników i zleceniobiorców,
■ sprawdzić wysokość ustalonej stopy procentowej składki wypadkowej na kolejny okres składkowy,
■ korzystać z usług elektronicznych udostępnionych przez ZUS oraz wysyłać elektronicz nie wypełnione druki i formularze (np. Z-03, ZUS-3a, ZUS 3b, Z-15a, ZUS PEL), a także
■ zgłaszać i korygować dane dotyczące zawartych umów o dzieło (RUD).

ZUS PUE - przepisy w okresie przejściowym

Nowi płatnicy (uzyskujący ten status 1 stycznia 2023 r. lub później) będą zobowiązani za łożyć profil informacyjny PUE ZUS w terminie 7 dni od daty:

■ zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniające go objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi pierwszej osoby (np. pracodaw cy, zleceniodawcy),
■ powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla ubezpieczonych wy łącznie zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia albo na ubez pieczenia osób z nimi współpracujących (np. przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą).

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. działa od 2021 r. Zatrudnia na podstawie umowy zlecenia tylko 23-letnie go studenta, który nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom w ZUS. Sama spółka nie jest zatem płatnikiem składek. Załóżmy, że 19 czerwca 2023 r. zleceniobiorca zakoń czył studia. Od 20 czerwca 2023 r. spółka ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń ZUS z tytułu wykonywanej umowy zlecenia. Jest to pierwszy ubezpieczony w tej spół ce – tym samym od 20 czerwca 2023 r. uzyskała ona status płatnika składek. Oprócz przekazania dokumentów zgłoszeniowych nowy płatnik ma także obowiązek, w terminie do 27 czerwca 2023 r., założyć profil informacyjny na PUE ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecni płatnicy składek, nieposiadający profilu informacyjnego, a także nowi płatnicy, którzy rozpoczną rozliczenia z ZUS w 2022 r., będą zobowiązani do założenia profilu na PUE ZUS w terminie do 30 grudnia 2022 r.

W razie niedopełnienia tego obowiązku profil informacyjny na PUE ZUS założy płatnikowi ZUS – najpóźniej do 31 stycznia 2023 r. (płatnik będzie musiał przekazać w tym celu do ZUS swój adres elektroniczny). Termin ten dotyczy płatników, na kontach których na 31 grud nia 2022 r. będą prowadzone rozliczenia z tytułu składek.

Wszyscy płatnicy będą mieli obowiązek utrzymywania aktywnego profilu PUE ZUS w cza sie prowadzenia z ZUS rozliczeń składkowych.

PUE ZUS - jak przygotować się do zmian?

Przygotowanie do zmian w omawianym zakresie dotyczy płatników składek, którzy obec nie nie mają założonego profilu na PUE ZUS, i wiąże się z podjęciem przez nich następu jących działań:

Krok 1. Zapoznaj się z platformą PUE ZUS oraz sposobem jej użytkowania.

Krok 2. Na bieżąco śledź aktualizacje i zmiany w oprogramowaniu PUE ZUS, o któ rych informuje ZUS.

Krok 3. Po zapoznaniu się z działaniem profilu informacyjnego załóż go na PUE ZUS w terminach wskazanych w ustawie systemowej oraz w ustawie nowelizującej. Je śli założenie profilu jest zbyt skomplikowane, przekaż do ZUS swój adres mailowy, który posłuży do założenia profilu „z urzędu”.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji „Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS”

Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA