REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe PUE ZUS od 2023 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
PUE ZUS - konto obowiązkowe od 2023 r.
PUE ZUS - konto obowiązkowe od 2023 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PUE ZUS 2023. Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.? Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS? Jak założyć profil na PUE ZUS?
rozwiń >

PUE ZUS - co to jest i do czego służy?

PUE ZUS, tj. Platforma Usług Elektronicznych, to narzędzie elektroniczne ZUSu, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS. Przez PUE ZUS można załatwić większość spraw przez internet. Portal ma na celu wygodny, odformalizowany, tani i szybki kontakt z ZUS. Co daje PUE ZUS?

REKLAMA

Autopromocja

- przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilkudziesięciu różnych formularzy wniosków

- można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi

- przedsiębiorcy mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych

- przedsiębiorcy mogą kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUSem, przejrzeć deklaracje roliczeniowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pracodawcy mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników

- istnieje możliwość przejrzenia danych zgromadzonych w ZUS (w tym informacje o saldzie bieżącym oraz saldzie miesięcznym i rocznym, które pokazują stan opłaconych składek do ZUS)

- można zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS

- można umawiać się na wizyty w jednostce ZUS

- znajdują się tam informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach

- przedsiębiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Jak podaje ZUS, profil na PUE ZUS ma ponad 10,6 mln użytkowników, tj. 89% osób prowadzących własną działalność i ponad 87% podmiotów rozliczających składki od 1 do 5 osób.

Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.?

Tak, od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek powinien mieć założony profil na PUE ZUS. Dotychczas przepisy wskazywały, że PUE ZUS musiały mieć założone podmioty, które zatrudniały powyżej 5-ciu osób. Ustawowy obowiązek założenia profilu był do 31 grudnia 2015 r. Zwolnieni z tego obowiązku byli pracodawcy zatrudniający do 5 osób (tzw. mali płatnicy).

Od 1 stycznia 2023 r. na mocy ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 1621, dalej: ustawa) wszyscy płatnicy składek są zobowiązani do założenia profilu informacyjnego PUE ZUS. Nie istotna jest więc liczba zatrudnianych osób. Co więcej, nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy samozatrudnieni są zobowiązani co założenia profilu.

W ramach PUE ZUS płatnik składek jest obowiązany przekazać do ZUSu adres elektroniczny.

Płatnik składek jest obowiązany nie tylko do założenia konta ale i do utrzymania aktywnego profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym ZUSu w czasie prowadzenia z ZUSem rozliczeń z tytułu składek. Czyli przez cały czas prowadzenia działalności i odprowadzania składek czy to za siebie, czy za pracowników istnieje obowiązek aktywnego prowadzenia konta.

Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS?

Jeżeli płatnik składek nie założy PUE ZUS (do 30 grudnia 2022 r.), wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy sam za niego profil informacyjny. Tym płatnikom składek (tym na kontach których na dzień 31 grudnia 2022 r. prowadzone są rozliczenia z tytułu składek).

Polecamy quiz: Co wiesz o PUE ZUS?

Czy potrzebny jest ePUAP?

Aby móc wysyłać przez PUE ZUS wnioski, pisma i dokumenty (w tym dokumenty ubezpieczeniowe) należy mieć profil zaufany ePUAP bądź podpis elektroniczny (potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym). Pismo, które jest doręczane do ZUSu w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym założonym w systemie teleinformatycznym ZUSu, opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo wykorzystuje się sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład w systemie teleinformatycznym.

PUE ZUS - jak założyć profil?

ZUS podaje całą instrukcję, jak założyć profil na PUE ZUS:

  1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).

  2. Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.

  3. Wybierz sposób rejestracji:

  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),

  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)

  • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.

  1. Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

  2. Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 1621)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

REKLAMA