REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe PUE ZUS od 2023 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
PUE ZUS - konto obowiązkowe od 2023 r.
PUE ZUS - konto obowiązkowe od 2023 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PUE ZUS 2023. Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.? Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS? Jak założyć profil na PUE ZUS?
rozwiń >

PUE ZUS - co to jest i do czego służy?

PUE ZUS, tj. Platforma Usług Elektronicznych, to narzędzie elektroniczne ZUSu, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS. Przez PUE ZUS można załatwić większość spraw przez internet. Portal ma na celu wygodny, odformalizowany, tani i szybki kontakt z ZUS. Co daje PUE ZUS?

REKLAMA

Autopromocja

- przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilkudziesięciu różnych formularzy wniosków

- można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi

- przedsiębiorcy mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych

- przedsiębiorcy mogą kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUSem, przejrzeć deklaracje roliczeniowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pracodawcy mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników

- istnieje możliwość przejrzenia danych zgromadzonych w ZUS (w tym informacje o saldzie bieżącym oraz saldzie miesięcznym i rocznym, które pokazują stan opłaconych składek do ZUS)

- można zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS

- można umawiać się na wizyty w jednostce ZUS

- znajdują się tam informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach

- przedsiębiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Jak podaje ZUS, profil na PUE ZUS ma ponad 10,6 mln użytkowników, tj. 89% osób prowadzących własną działalność i ponad 87% podmiotów rozliczających składki od 1 do 5 osób.

Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.?

Tak, od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek powinien mieć założony profil na PUE ZUS. Dotychczas przepisy wskazywały, że PUE ZUS musiały mieć założone podmioty, które zatrudniały powyżej 5-ciu osób. Ustawowy obowiązek założenia profilu był do 31 grudnia 2015 r. Zwolnieni z tego obowiązku byli pracodawcy zatrudniający do 5 osób (tzw. mali płatnicy).

Od 1 stycznia 2023 r. na mocy ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 1621, dalej: ustawa) wszyscy płatnicy składek są zobowiązani do założenia profilu informacyjnego PUE ZUS. Nie istotna jest więc liczba zatrudnianych osób. Co więcej, nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy samozatrudnieni są zobowiązani co założenia profilu.

W ramach PUE ZUS płatnik składek jest obowiązany przekazać do ZUSu adres elektroniczny.

Płatnik składek jest obowiązany nie tylko do założenia konta ale i do utrzymania aktywnego profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym ZUSu w czasie prowadzenia z ZUSem rozliczeń z tytułu składek. Czyli przez cały czas prowadzenia działalności i odprowadzania składek czy to za siebie, czy za pracowników istnieje obowiązek aktywnego prowadzenia konta.

Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS?

Jeżeli płatnik składek nie założy PUE ZUS (do 30 grudnia 2022 r.), wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy sam za niego profil informacyjny. Tym płatnikom składek (tym na kontach których na dzień 31 grudnia 2022 r. prowadzone są rozliczenia z tytułu składek).

Polecamy quiz: Co wiesz o PUE ZUS?

Czy potrzebny jest ePUAP?

Aby móc wysyłać przez PUE ZUS wnioski, pisma i dokumenty (w tym dokumenty ubezpieczeniowe) należy mieć profil zaufany ePUAP bądź podpis elektroniczny (potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym). Pismo, które jest doręczane do ZUSu w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym założonym w systemie teleinformatycznym ZUSu, opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo wykorzystuje się sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład w systemie teleinformatycznym.

PUE ZUS - jak założyć profil?

ZUS podaje całą instrukcję, jak założyć profil na PUE ZUS:

  1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony).

  2. Wybierz, dla kogo zakładasz profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, wpisz również NIP.

  3. Wybierz sposób rejestracji:

  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),

  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,

  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)

  • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.

  1. Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

  2. Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji i wybierzesz przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnij wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musisz też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 1621)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA