Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

REKLAMA
REKLAMA
ZUS wypłaca ryczałt energetyczny
Ryczałt energetyczny jest świadczeniem przyznawanym w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową. Prawo do tego świadczenia przysługuje osobom wymienionym w ustawie z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. O ryczałt energetyczny może ubiegać się osoba będąca:
REKLAMA
- kombatantem;
- ofiarą represji wojennych i okresu powojennego;
- żołnierzem zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu albo batalionach budowlanych;
- wdową lub wdowcem po osobach wymienionych powyżej, co oznacza, że po śmierci osoby uprawnionej małżonek może kontynuować pobieranie ryczałtu.
Wysokość świadczenia wynosi obecnie 312,71 zł miesięcznie i taka kwota będzie obowiązywać aż do końca lutego 2026 r. Po tym terminie kwota wsparcia zostanie zwaloryzowana. Ryczałt energetyczny jest wypłacany przez ZUS wraz z emeryturą lub rentą. Na wysokość świadczenia nie ma wpływu sytuacja finansowa osoby je pobierającej.
Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny
Osoby ubiegające się o ryczałt energetyczny powinny złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK);
- decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ten dokument stwierdza okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych lub potwierdza uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców;
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych;
- zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.
Przepisy nie określają terminu na złożenie wniosku o ryczałt energetyczny i wymaganych dokumentów. Można więc złożyć je w każdym momencie w dowolnym oddziale ZUS, jednak wniosek rozpatruje placówka ZUS, która przyznała świadczenie emerytalno-rentowe.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2039),
- komunikat Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 16 stycznia 2025 r. w sprawie kwoty ryczałtu energetycznego (M.P. z 2025 r. poz. 78).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA