Ozusowanie umów zleceń 2023
REKLAMA
REKLAMA
Ozusowanie umów zleceń w 2023 roku
Jak informowaliśmy już na łamach cyklu HR Detektywi, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada likwidację tzw. zbiegów umów i ozusowanie wszystkich umów zlecenia i umów o dzieło. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii deklaracja ta pojawiła się w Krajowym Programie Reform 2022/2023, który obecnie znajduje się na etapie konsultacji społecznych.
REKLAMA
Celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, poprzez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany przyczynią się do uporządkowania systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienia zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej czy podwyższenia przyszłych świadczeń długoterminowych.
Co zakłada Krajowy Program Reform 2022/2023?
Konsultanci społeczni tego projektu wskazują na jeden pozytyw – wzrost składek społecznych skutkować będzie obniżeniem składki zdrowotnej.
Krajowy Program Reform nie zatrzyma się jednak tylko na ozusowaniu umów zleceń. W dokumencie znajdujemy pojęcie “jednolity kontrakt”, które odnosi się do umów o pracę. Celem rozwiązania, według jego pomysłodawców, jest „zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa na polskim rynku pracy”. Chodzi o stworzenie katalogu wzorców umów o pracę, w zależności od rodzaju umowy, do którego stosowania zobligowani byliby pracodawcy. Rząd planuje w tym zakresie konsultacje z organizacjami pracodawców i związków zawodowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat