REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Najpopularniejszą umową cywilnoprawną jest umowa zlecenia.
Najpopularniejszą umową cywilnoprawną jest umowa zlecenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zawierają z pracownikami nie tylko przewidziane w Kodeksie pracy umowy o pracę, ale także szereg innych umów, uregulowanych najczęściej w Kodeksie cywilnym, które łącznie noszą nazwę umów cywilno-prawnych.

Na wstępie należy podkreślić, że umowy cywilno – prawne nie zawsze są niekorzystne dla pracowników, wszystko zależy od tego, jaka forma zatrudnienia będzie w danym momencie najbardziej właściwa i odpowiednia dla rodzaju pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Najbardziej popularną umową cywilno – prawną jest bez wątpienia umowa zlecenia. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

Oznacza to, że jako umowy zlecenia w rozumieniu kodeksu cywilnego można traktować wyłącznie te umowy, których przedmiotem jest dokonywanie określonych czynności prawnych np. zawieranie umów, reprezentacja przed organami państwowymi i samorządowymi i tym podobne.

Zleceniobiorca nabywa prawa i zaciąga zobowiązania w imieniu własnym, lecz ciąży na nim obowiązek przeniesienia na zleceniodawcę wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia dla zleceniodawcy uzyskał.

Polecamy serwis: Umowa o pracę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pani Ania jest główną księgową w dużym przedsiębiorstwie. Pomimo, iż łączy ją z pracodawcą umowa o pracę, na podstawie której wykonuje na rzecz pracodawcy określone obowiązki, to jednak prowadzi ona także swoją własną działalność, polegającą na wykonywaniu określonych usług księgowych na rzecz zleceniodawców, z którymi łączy ją także umowa zlecenia.

Pan Daniel ma czwórkę dzieci, które wychowuje samotnie. W związku z licznymi obowiązkami nie może spędzać w pracy ośmiu godzin. Dlatego też zawarł ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, na podstawie której musi pozyskać dla firmy pięciu nowych klientów w ciągu miesiąca. Jeżeli wykona swoje obowiązki w ciągu tygodnia, to przez pozostały czas w miesiącu nie musi już wykonywać pracy.

Kolejną popularną umową cywilno – prawną jest umowa o dzieło. Jako dzieło można potraktować każde dobro materialne lub niematerialne powstałe w wyniku pracy i umiejętności przyjmującego zlecenie. Dzieło może polegać na stworzeniu nowego dobra (np. uszycie ubrania, napisanie programu komputerowego) lub na przetworzeniu lub obróbce dobra już istniejącego (np. reperacja butów, czyszczenie ubrania).

Pani Dagmara pracuje w administracji rządowej jako prawnik. Pomimo łączącego ją stosunku pracy zawarła z inną firmą umowę o dzieło, której przedmiotem jest stworzenie trzech artykułów poradniczych z zakresu funduszy unijnych.

Inną umową cywilno – prawną jest także umowa agencyjna. Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (zleceniodawcy). Umowa agencyjna najczęściej spotykana jest w działalności ubezpieczeniowej. 

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, ale dla wybranej grupy na 2025 r. [projekt]

Wciąż nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby. Być może stanie się to 2025 r., ponieważ aktualnie obowiązujące rozporządzenie jest z 2003 r., a przecież realia życia się znacznie zmieniły przez ten czas.

W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

REKLAMA