reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?

Pracodawcy zawierają z pracownikami nie tylko przewidziane w Kodeksie pracy umowy o pracę, ale także szereg innych umów, uregulowanych najczęściej w Kodeksie cywilnym, które łącznie noszą nazwę umów cywilno-prawnych.

Na wstępie należy podkreślić, że umowy cywilno – prawne nie zawsze są niekorzystne dla pracowników, wszystko zależy od tego, jaka forma zatrudnienia będzie w danym momencie najbardziej właściwa i odpowiednia dla rodzaju pracy.

Najbardziej popularną umową cywilno – prawną jest bez wątpienia umowa zlecenia. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

Oznacza to, że jako umowy zlecenia w rozumieniu kodeksu cywilnego można traktować wyłącznie te umowy, których przedmiotem jest dokonywanie określonych czynności prawnych np. zawieranie umów, reprezentacja przed organami państwowymi i samorządowymi i tym podobne.

Zleceniobiorca nabywa prawa i zaciąga zobowiązania w imieniu własnym, lecz ciąży na nim obowiązek przeniesienia na zleceniodawcę wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia dla zleceniodawcy uzyskał.

Polecamy serwis: Umowa o pracę

Pani Ania jest główną księgową w dużym przedsiębiorstwie. Pomimo, iż łączy ją z pracodawcą umowa o pracę, na podstawie której wykonuje na rzecz pracodawcy określone obowiązki, to jednak prowadzi ona także swoją własną działalność, polegającą na wykonywaniu określonych usług księgowych na rzecz zleceniodawców, z którymi łączy ją także umowa zlecenia.

Pan Daniel ma czwórkę dzieci, które wychowuje samotnie. W związku z licznymi obowiązkami nie może spędzać w pracy ośmiu godzin. Dlatego też zawarł ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, na podstawie której musi pozyskać dla firmy pięciu nowych klientów w ciągu miesiąca. Jeżeli wykona swoje obowiązki w ciągu tygodnia, to przez pozostały czas w miesiącu nie musi już wykonywać pracy.

Kolejną popularną umową cywilno – prawną jest umowa o dzieło. Jako dzieło można potraktować każde dobro materialne lub niematerialne powstałe w wyniku pracy i umiejętności przyjmującego zlecenie. Dzieło może polegać na stworzeniu nowego dobra (np. uszycie ubrania, napisanie programu komputerowego) lub na przetworzeniu lub obróbce dobra już istniejącego (np. reperacja butów, czyszczenie ubrania).

Pani Dagmara pracuje w administracji rządowej jako prawnik. Pomimo łączącego ją stosunku pracy zawarła z inną firmą umowę o dzieło, której przedmiotem jest stworzenie trzech artykułów poradniczych z zakresu funduszy unijnych.

Inną umową cywilno – prawną jest także umowa agencyjna. Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu (zleceniodawcy). Umowa agencyjna najczęściej spotykana jest w działalności ubezpieczeniowej. 

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama